Ministerka kultúry SR Silvia Hroncová podpísala dve vyhlášky Ministerstva kultúry SR, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2024, a ktoré boli publikované v Zbierke zákonov SR.

Prvou je vyhláška Ministerstva kultúry SR č. 318/2023 Z. z. o titulkoch pre osoby so sluchovým postihnutím, ktorá nahradí doterajšiu vyhlášku Ministerstva kultúry SR č. 12/2016 Z. z., keďže po viac ako siedmich rokoch aplikácie tejto vyhlášky bolo potrebné priniesť novú právnu úpravu titulkov
pre osoby so sluchovým postihnutím, ktorá bude reflektovať aplikačné nedostatky, možnosti povinných osôb, ako aj technologický vývoj. Zástupcovia organizácií osôb so sluchovým postihnutím dlhšiu dobu avizovali svoju nespokojnosť s aktuálnou právnou úpravou, ktorú považovali v niektorých smeroch za nedostatočnú. Návrhy na zmeny prišli aj zo strany vysielateľov.

S cieľom zapojiť do prípravy vyhlášky všetkých, ktorých sa týka, predovšetkým zástupcov organizácií osôb so sluchovým postihnutím, odborníkov na tvorbu titulkov pre osoby so sluchovým postihnutím, zástupcovia vysielateľov a pod., Rada vlády Slovenskej republiky pre kultúru a kreatívny priemysel zriadila Dočasnú pracovnú skupinu pre prípravu vyhlášky o titulkoch pre osoby so sluchovým postihnutím, ktorej členmi boli zástupcovia osôb a subjektov dotknutých touto právnou úpravou.

Vyhláška prináša jasnejšie požiadavky na titulky pre osoby so sluchovým postihnutím sprevádzajúce audiovizuálne diela, programy televíznej programovej služby a programy audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, ktoré majú za cieľ zjednotiť postupy výrobcov titulkov, a tým zvýšiť kvalitu titulkov pre osoby so sluchovým postihnutím.

Druhou vyhláškou, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára 2024, je vyhláška Ministerstva kultúry SR č. 328/2023 Z. z. o jednotnom systéme označovania a spôsobe jeho uplatňovania. V súčasnej dobe upravuje podrobnosti o jednotnom systéme označovania vyhláška Ministerstva kultúry SR č. 589/2007 Z. z. Potreba nanovo upraviť jednotný systém označovania vyplynula z vývoja v tejto oblasi za 15 rokov jej uplatňovania, ako aj z európskej smernice o audiovizuálnych mediálnych službách, ktorá ustanovuje povinnosť zaviesť systém, prostredníctvom ktorého sa popisuje potenciálne škodlivá povaha obsahu audiovizuálnej mediálnej služby. Návrh vyhlášky pripravila Komisia na ochranu maloletých, ktorá je osobitným orgánom ochrany maloletých pri uplatňovaní jednotného systému označovania alebo iného akceptovaného systému označovania.

Vyhláška obsahuje sedem obsahových deskriptorov – násilie, diskriminácia, strach, závislosť, sex, vulgarizmy a nahota. Na základe prítomnosti typu potenciálne škodlivého obsahu sa určí aj veková vhodnosť označovaného komunikátu, pričom z hľadiska vekovej vhodnosti môže byť komunikát označený ako nevhodný pre vekovú skupinu maloletých do 7, 12, 15 alebo 18 rokov, vhodný
pre vekovú skupinu maloletých do 12 rokov alebo ako vhodný pre všetky vekové skupiny maloletých. Výsledná veková vhodnosť pritom odráža najprísnejšie kritériá z hľadiska typu potenciálne škodlivého obsahu a oznamujú sa len obsahové deskriptory viažuce sa k tejto výslednej, najprísnejšej vekovej vhodnosti. Týmto systémom sa klasifikuje audiovizuálne dielo, multimediálne dielo, program televíznej programovej služby a program audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie

Obsahový deskriptor je možné označiť príslušným slovom, príslušným veľkým tlačeným písmenom alebo piktogramom uvedeným v prílohe vyhlášky. Veková vhodnosť sa označuje piktogramami, ktoré sa oproti doterajšej právnej úprave nemenia.

Hlavným prínosom novej vyhlášky je zvýšená ochrana maloletých a lepšia informovanosť o obsahu označovaného komunikátu z hľadiska jeho nevhodnosti.

Posledná aktualizácia: 23. augusta 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať