Výstavný projekt vznikol pri príležitosti osláv storočnice vzniku IAU,v spolupráci s vedeckou komunitou a výtvarným štúdiom Science Now. Po prvýkrát bol inštalovaný v auguste 2018
pri príležitosti 30. Generálneho zhromaždenia IAU vo Viedni. Na Slovensku v Bratislave, v SNM-Prírodovednom múzeu, má prvú zastávku predtým, než bude putovať po svetových mestách –Brusel, Garching, Leiden, Londýn, Paríž, Rím a Varšava.
Výstava je určená všetkým záujemcom o poznatky z oblasti vedy, vesmíru, astronómie ako aj radosti z poznávania. Mapuje mnohé z najvýznamnejších astronomických objavov, ktoré vytvorili vedu, techniku a kultúru uplynulého storočia. Má interdisciplinárny a medzinárodný záber so snahou ukázať, že vedecký objav nie je len jednorazové úsilie, ale nepretržitý proces, ktorý trvá desaťročia, kým je plne pochopený.
Astronómovia v súčasnosti riešia rovnako ako pred sto rokmi tri kľúčové otázky: Aká je veľkosť a štruktúra vesmíru? Existuje život mimo Zeme? Aké telesá sú hviezdy, prečo a ako svietia, čo sa stane, keď zomrú? Výstava nastoľuje aj otvorené otázky o vesmíre, ktorými sa veda bude zaoberať v najbližších rokoch. Snaží sa poukázať na potrebu podpory a zlepšenia využitia astronómie ako nástroja na vzdelávanie, rozvoj poznania a tiež diplomacie v duchu myšlienky „žijeme pod jednou oblohou“.
Medzinárodná astronomická únia (International Astronomical Union) je medzinárodná asociácia profesionálnych astronómov, ktorá pôsobí v oblasti profesionálneho výskumu a vzdelávania astronómie. Je členom Medzinárodnej rady pre vedu (ICSU), ktorej hlavným cieľom je podpora a ochrana vedy o astronómii vo všetkých aspektoch prostredníctvom medzinárodnej spolupráce. IAU udržiava priateľské vzťahy s organizáciami, ktoré majú aj astronómov amatérov. Ústredie má v Institut d’Astrophysique de Paris. IAU slúži ako medzinárodne uznávaný orgán na prideľovanie označení nebeským objektom a ich povrchovým útvarom. Spravuje tiež systém astronomických telegramov, centrum malých planétiek, meteorickú nomenklatúru a dáta.
Organizácia má viac ako 13 000 členov z viac ako 100 krajín sveta –profesionálnych astronómov, ako aj 83 národných členov –profesionálnych astronomických organizácií .
Partnermi výstavy sú Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV a Fakulta matematiky, fyziky
a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin