Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky už budúci rok predstaví nový zákon o múzeách. Ten okrem iného prinesie aj novú definíciu múzea a jeho poslania. Podobne ako aj v iných prípadoch, aj tu nadväzujeme na aktuálne európske a svetové trendy.

Ak sa niekto stretol pri tejto príležitosti s námietkou, že z názvu zákona vypadli galérie, má to ľahké vysvetlenie. Medzinárodné prostredie totiž definuje galérie ako múzeá špecializované na výtvarné resp. vizuálne umenie. Generálna konferencia ICOM (International Council of Museums – Medzinárodná asociácia múzeí) v Prahe, ktorá sa konala 20.- 28. 8. 2022, prijala definíciu múzea, vnímajúc galériu ako jeden z druhov múzea.

Ako príklad môžu slúžiť také prestížne múzeá špecializované na vizuálne umenie, ktoré majú aj v názve slovo „múzeum“, čo však pripravovaný zákon nevyžaduje, ako Musée du Louvre, MoMA – Museum of Modern Art v New Yorku, Museum of Fine Arts v Bostone, ale aj slovenské Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Novú definíciu v rámci pripomienkovania pripravovaného zákona jednomyseľne schválila aj Múzejná a galerijná rada, poradný orgán ministerky kultúry v oblasti múzejníctva, zložená z 13 odborníkov, ktorej členmi sú nominanti slovenského komitétu ICOM, Zväzu múzeí na Slovensku, Rady galérií Slovenska, Slovenskej národnej galérie, Slovenského národného múzea, Vojenského historického ústavu, SK 8 a ZMOS.

Ministerstvo kultúry si pri tvorbe novej právnej úpravy uvedomuje, že sa na Slovensku historicky vyprofilovala komunita pracovníkov v galériách, ktorá je v niektorých ohľadoch odlišná od komunity pracovníkov v múzeách a ktorá si chce túto odlišnosť v prístupe ku ochrane a prezentácii kultúrneho dedičstva zachovať. Na tom nový zákon nič meniť nebude.

Chceme odbornú verejnosť uistiť, že pri snahe o zjednotenie názvu nejde o snahu zlúčiť tieto dve rozdielne komunity, ale o zosúladenie slovenského legislatívneho prostredia s medzinárodnými štandardami, kde platí, že galérie sú z titulu svojej vecnej činnosti považované za múzeá umenia (z anglického art museum).

Našou snahou je posilniť efektívnu komunikáciu a spoluprácu medzi zástupcami všetkých typov špecializovaných múzeí uchovávajúcich a prezentujúcich kultúrne dedičstvo. Pripravovaný zákon nemá žiaden dopad na názvy inštitúcií, mení sa len definícia v zákone. Vážime si prácu odborníkov v galériách a sme presvedčení, že budú rovnako kvalitnú prácu vykonávať aj naďalej v štandardizovanom, európskom legislatívnom prostredí.

Nová definícia múzea prijatá na generálnej konferencii ICOM 2022, ktorú reflektuje návrh zákona o múzeách:

Múzeum je nezisková, stála inštitúcia v službách spoločnosti, ktorá skúma, zhromažďuje, uchováva, interpretuje a vystavuje hmotné a nehmotné dedičstvo. Múzeá podporujú rozmanitosť a udržateľnosť svojou otvorenosťou k verejnosti, prístupnosťou a inkluzívnosťou. Múzeá pôsobia a komunikujú eticky, profesionálne a za účasti komunít a ponúkajú rozmanité skúsenosti pre vzdelávanie, zábavu a zdieľanie názorov a vedomostí.

Ministerstvo kultúry pritom jasne a dlhodobo deklaruje svoj záujem počúvať hlas odborníkov a odborníčok pri príprave akejkoľvek rezortnej legislatívy. Aj preto bude nový návrh zákona o múzeách predložený na rokovanie vlády až potom, keď budú zapracované relevantné pripomienky Múzejnej a galerijnej rady, ktoré k materiálu aj v tejto fáze zašle a vydá k nemu svoje stanovisko.

Aktuálne už boli zapracované všetky relevantné pripomienky od členov pracovnej skupiny pre prípravu nového zákona o múzeách, stavovských organizácií, poradného orgánu ministerky kultúry v oblasti múzejníctva a zástupcov zriaďovateľov. Prijaté neboli len tie pripomienky, ktoré ministerstvo vyhodnotilo ako nerelevantné alebo neopodstatnené, alebo sa vzťahovali na ustanovenia, ktoré bude upravovať vykonávací predpis.

Ministerstvo kultúry SR ubezpečuje, že bolo a stále je otvorené konštruktívnej diskusii pri tvorbe zákona o múzeách.

Posledná aktualizácia: 27. októbra 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať