Výstava prevedie návštevníkov od počiatkov prítomnosti ľudí na území dnešného Slovenska až po zánik Veľkej Moravy a zrod stredovekej spoločnosti. Spoločenský vývoj, technologickú a remeselnú úroveň obyvateľstva dokumentujú archeologické a antropologické nálezy, ktoré sú vystavené chronologicky a pochádzajú výlučne zo slovenského územia.
„Som veľmi rád, že sa začína tvoriť stála expozícia dejín Slovenska. Teší ma, že ešte ako minister kultúry som na otvorení jej úvodnej časti,“ povedal počas príhovoru na vernisáži Marek Maďarič.
Vystavených je približne 1500 predmetov, medzi ktorými sa nachádzajú vzácne archeologické nálezy, ako napríklad zlatý náramok z doby rímskej zo Zohoru, zlaté nášivky nájdené v Tibave pochádzajúce z obdobia okolo roku 4000 pred Kristom, z rovnakého obdobia medený špirálový záves (Moravské Lieskové) či zlatý poklad (Barca okolo roku 1600 pred Kristom). Vo výbere sú ďalšie šperky, meče a iné zbrane, kovové a hlinené nádoby, predmonetárne platidlá v podobe hrivien, keltské hexadrachmy typu Biatec, ale i list pápeža Jána VIII. z júna 880 poslaný kniežaťu Svätoplukovi, či rukopis o živote Metoda.
Priestory zrekonštruovaného paláca Bratislavského hradu, ktoré spravuje Kancelária NR SR, využíva vo veľkej miere SNM – Historické múzeum. Okrem zriadenia reprezentatívnej expozície Dejín Slovenska a rozšírenia výstavných priestorov bolo súčasťou obnovy paláca aj vybudovanie moderných depozitárov.
V roku 2015 sa pristúpilo k realizácii dvoch depozitárov (militárie a sklo, keramika, porcelán), na rok 2016 je naplánované vybudovanie ďalších troch depozitárov (kombinovaný materiál, papier a obrazy). Celý projekt zriaďovania depozitárov je financovaný v rámci dlhodobého prioritného projektu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky sumou 247 873 € vrátane DPH.
referát styku s médiami MK SR
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin