Mená Bonnie Parker a Clyde Barrow sa stali mýtom obdobia veľkej hospodárskej krízy. Obdobia, v ktorom ženy fajčili cigary a ovládali automatické zbrane, muži vykrádali banky a kradli a život sa žil rýchlo, pretože inak by bol prikrátky. Tento mýtus výrazne posilnil aj známy film Arthura Penna z roku 1967, v ktorom sa preslávili Warren Beatty a Faye Dunaway. Ale skutočnosť bola celkom iná. „Bonnie a Clyde sú ikony. Alebo sa nimi stali. Mladí, opradení akýmsi tajomstvom a najmä tragickí. Akísi hrdinovia ľudu. A to je práve paradox. Hrdinov ako oni stvorila veľká hospodárska kríza, stvoril ich vzdor voči násilnému väzenskému systému, akási dobová nevymožiteľnosť práva. Zrodili sa mladí ľudia, ktoré šli proti systému. A cez nich vidíme, že snaha ísť proti systému môže končiť tragicky. A nielen pre zdanlivých hrdinov, ale pre všetkých. Branie spravodlivosti do vlastných rúk v tomto prípade vytvorilo špirálu násilia. Kedysi policajti ublížili Clydeovi, potom on vedome a drasticky strieľal ich, aby ho na konci oni odsúdili de facto bez súdu na smrť,“ hovorí dramaturgička Miriam Kičiňová.
Pôvodný slovenský text Jakuba Nvotu je podľa nej aj o tom, že veci sa môžu vymknúť spod kontroly a dejú sa v paralelách a cyklických opakovaniach. „Bohužiaľ love story sa v tomto prípade nekoná. Nie je miesto na lásku vo svete, ktorý sa vymkol z kĺbov, v ktorom sa hľadajú nové pravidlá, v ktorom si každý zavádza svoje pravidlá. Ako Bonnie a Clyde je preto skôr rekonštrukcia udalostí, je to skôr rekonštrukcia dobovej atmosféry, je to aj komédia o malých ľuďoch vo veľkom svete… aj malých Slovákoch v čase emigrácie, je to stretnutie starého sveta Európy s novým svetom Ameriky,“ dodáva Kičiňová.
Režisérom predstavenia je autor Jakub Nvota, scénu a kostýmy pripravuje Lucia Šedivá. V predstavení bude znieť autorská hudba Kamila Mikulčíka a na príprave inscenácie bude opäť spolupracovať aj Petr Nůsek, ktorý s hercami vytvoril bojové scény pre nedávno uvedenú rozprávku Ronja, dcéra lúpežníka. V predstavení diváci uvidia Alenu Ďuránovú, Tatianu Polákovú. Michala Soltésza, Andreja Palka, Danu Košickú a Adrianu Ballovú.
Štátne divadlo Košice
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin