Pavel Branko je významnou osobnosťou slovenskej filmovej kritiky a publicistiky. V 40. rokoch minulého storočia študoval na SVŠT v Bratislave, neskôr bol väznený a odvlečený do koncentračného tábora Mauthausen. Po roku 1948 spolupracoval ako filmový kritik s viacerými slovenskými denníkmi a slovenskými a českými filmovými časopismi, v rokoch 1957 až 1970 bol redaktorom časopisu Film a divadlo a v rokoch 1971 až 1972 pracoval v Slovenskom filmovom ústave. V ďalšej činnosti mu zabránil publikačný zákaz a do roku 1989 sa preto venoval prekladu. K filmovej kritike sa vrátil až po Novembri ´89, v 90. rokoch pôsobil ako stály spolupracovník Rádia Slobodná Európa v Bratislave a neúnavne publikuje do dnešných dní.

Branko je autorom viacerých publikácií a množstva filmových analýz a kritík, ktoré formovali rozmýšľanie a písanie o filme na Slovensku. „Svojimi textami dokázal vystihnúť trend, rozlíšiť zaujímavý autorský rukopis, pomenovať dôvody stagnácie. Stal sa majstrom formovania kritickej pozície – či už sa to týka jeho mikrodramaturgie dokumentárnej tvorby 60. rokov alebo hodnotenia nástupu mladej generácie dokumentaristov v 90. rokoch,“ uviedol počas slávnostného  večera vo svojej ďakovnej reči člen poroty Ceny Petra Mihálika Martin Kaňuch zo Slovenského filmového ústavu, šéfredaktor filmologického časopisu Kino-Ikon. „Jeho texty spája obdivuhodná súdržnosť myslenia, slovníka, vyjadrovania. Unikátna nepretržitá kontinuita premýšľania o filme sa radí k tomu najcennejšiemu, na čo sa v našej filmovej kultúre môžeme odvolávať. Je jediným žijúcim a stále aktívnym kritikom, ktorý zažil a komentuje našu kinematografiu od jej povojnového reštartu po súčasnosť,“ dodal Kaňuch.

K významným Brankovým publikáciám patria Slovenský krátky film 1945-65 (1965), Karol Skřipský (1966) a Mikrodramaturgia dokumentarizmu (1991). Trojzväzkový výber z Brankovej tvorby Straty a nálezy mapuje jeho tvorbu z rokov 1948 až 2006, v roku 2011 publikoval svoje pamäti s názvom Proti prúdu.

V roku 1997 získal za svoju prácu Čestný doktorát VŠMU, v roku 2007 Cenu Slnko v sieti za celoživotné dielo a v roku 2011 Cenu ministra kultúry za celoživotné, mimoriadne významné pôsobenie a publikačnú činnosť v oblasti teórie a kritiky dokumentárneho filmu. V Ankete 2000 o najlepšieho slovenského filmového kritika sa umiestnil hneď za Petrom Mihálikom. V nedávnom rozhovore pre mesačník o Film.sk povedal, že „kritika, ak chce a vie plniť svoju úlohu, je strážcom kinematografie ako kultúrneho fenoménu.“ Podľa Martina Kaňucha Brankove „texty nám budú stále pripomínať nielen fakty a súvislosti, ale predovšetkým hodnoty filmového umenia.“

Týždeň slovenského filmu sa koná v termíne od 9. do 15. apríla 2018 v Kine Lumière v Bratislave, vybrané filmy sa v rovnakom termíne premietajú aj v ďalších deviatich slovenských mestách, a to Banská Bystrica (Filmový klub v Múzeu SNP), Kežmarok (Kino Iskra), Košice (Kino Úsmev), Martin (Kino Strojár), Nitra (Kinoklub Tatra), Spišská Nová Ves (Kino Mier), Trenčín (ArtKino Metro), Trnava (Kultúrne centrum Malý Berlín) a Žilina (Stanica Žilina-Záriečie).

Počas prvého dňa prehliadky sa v dopoludňajších hodinách uskutočnil aj seminár venovaný Pavlovi Brankovi, počas ktorého o jeho pracovných aktivitách i živote hovorili priatelia, spolupracovníci a filmoví teoretici, medzi nimi spisovateľ, dramaturg a scenárista Boris Filan, spisovateľka a jazykovedkyňa Inge Hrubaničová, filmový teoretik a šéfredaktor filmologického časopisu Kino-Ikon Martin Kaňuch, novinárka a spisovateľka Iris Kopcsayová, filmový historik Václav Macek, filmová historička Jelena Paštéková, režisérka Zuzana Piussi, publicista a prekladateľ Ladislav Volko a doktorand na Katedre audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU Michal Tallo.

Týždeň slovenského filmu a odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi prehliadky sú Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky Mareka Maďariča a finančne ho podporili Audiovizuálny fond, autorská spoločnosť LITA a Slovenská pošta, myšlienku projektu podporila Nadácia Tatra banky.

 

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond

 

Viac na:

https://www.sfta.sk/

https://slnkovsieti.sk/

https://tyzdenfilmu.sk/

www.facebook.com/tyzdenfilmu

 

Slovenská filmová a televízna akadémia

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať