Počas cesty na východné Slovensko minister smeruje najmä na tie hrady, ktoré v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny, sa budú opravovať so zapojením nezamestnaných občanov.
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v tomto roku začalo pilotný projekt na hradoch Uhrovec a Šariš, kde sa do obnovy hradov zapájajú aj uchádzači o zamestnanie. Projekt vyvolal veľký záujem zo strany ďalších miest a obcí, ktoré majú záujem, aby sa hrady v ich regióne dostali do programu obnovy na budúci rok. Ministerstvo preto plánuje v nasledujúcom roku 2012 zaradiť do projektu záchrany a obnovy cca 15 slovenských hradov. Zámerom ministerstva je vytypovať najmä konkrétne najdôležitejšie objekty, ktoré sa v budúcnosti stanú aj objektmi záujmu turistov.
Záchrana a obnova kultúrneho dedičstva je prioritou rezortu kultúry v tomto volebnom období, vrátene obnovy hradov a hradnej architektúry. Hrady patria medzi naše najvýznamnejšie pamiatky, sú akýmisi symbolmi Slovenska, často krát umiestnené v prekrásnom prostredí, sú dominantami slovenskej krajiny. Okrem estetickej hodnoty, majú aj hodnotu historickú, pretože boli svedkami mnohých historických udalostí a zasahovali do dejín Slovenska.
Podľa dostupných údajov z odbornej literatúry na Slovensku existuje okolo 300 hradov, vo všetkých stupňoch zachovania, od známych a verejnosti prezentovaných (napr. Bratislavský hrad, Spišský hrad a pod.) až po hrádky, ktoré môžu byť identifikované výlučne na základe terénnych nerovností, spôsobených človekom. Z tohto počtu je približne 109 hradov chránených ako národné kultúrne pamiatky (z nich však 9 z dôvodu stavu zachovania len ako archeologické pamiatky). 26 hradov možno opísať ako funkčných, 74 hradov je zachovaných v stave zrúcaniny.
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin