Od začiatku roka 2020 organizuje ÚĽUV aj napriek náročnej pandemickej situácii mnohé podujatia na podporu a rozvoj miestnej výroby a poctivých remeselníkov, nasledujúc tak svoju 75-ročnú tradíciu pôsobenia. Po úspešnom Dni otvorených dverí v Regionálnom centre remesiel v Banskej Bystrici, ktorý sa uskutočnil 22. septembra, nasleduje v krátkom časovom slede ďalšie zaujímavé podujatie pre nadšencov tradičného remesla aj v Košiciach.
V stredu 30. 9. 2020 sa v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Košice uskutoční Deň remesiel ÚĽUV-u, ktorý prinesie návštevníkom priamy zážitok s tradičnou výrobou a ľudovoumeleckými výrobcami. Podujatie sa koná nielen pri príležitosti 75. výročia ÚĽUV-u, ale aj 5. výročia pôsobenia ÚĽUV-u v Košiciach, ako aj v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
Počas celého dňa bude v dielňach a predajni na Mäsiarskej ulici a na stanovištiach na Hlavnej ulici čakať návštevníkov bohatý program. Od doobedia bude prístupná aktuálna výstava Srdcom zdobené a takisto výstava Príbehy z našich dielní II., ktorá predstavuje prácu lektorov kurzov Školy remesiel v Košiciach. Svoju majstrovskú zručnosť predvedú viacerí výrobcovia, medzi nimi napríklad drotár Imrich Lörincz alebo hrnčiar Igor Macák. Na Hlavnej ulici bude predvádzať kováčstvo majster ľudovej umeleckej výroby Cyril Horák a výrobu z rohoviny Ľudovít Cehelský. Pre deti i dospelých budú už tradične pripravené tvorivé dielne, v ktorých si budú môcť vlastnoručne vyrobiť tkaný náramok. Počas Dňa remesiel ÚĽUV-u v Košiciach sa predstaví aj košická Škola úžitkového priemyslu, ktorá si pre záujemcov pripravila aj rôzne tvorivé dielne. Chýbať nebude ani hudobný program, o ktorý sa postará folklórny súbor Hornád, a podujatie zakončí prednáškou k 75. výročiu ÚĽUV-u riaditeľka Múzea ľudovej umeleckej výroby Libuša Jaďuďová.
Aktuálne sa v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Košiciach začína aj jesenný trimester kurzov tradičných remesiel a domáckych výrob, ktorý ponúka široké možnosti pre deti i dospelých. Kurzy sa konajú buď pravidelne počas celého trimestra, alebo sú realizované formou intenzívnych a víkendových kurzov. Záujemcovia nájdu v ponuke napríklad kurzy krojovej výroby, paličkovanej čipky, maľby na sklo, spriadania vlny, základov drevorezby a mnohé ďalšie. Novinkou sú kurzy výroby tašky z pálky močiarnej či vylievania cínom.
Posledná aktualizácia: 24. septembra 2020 / MKSR Admin