Výstava Dialógy SK predstavuje výber autorov dizajnérskej scény na Slovensku. Skúsené kurátorky Katarína Hubová a Adriena Pekárová odkazujú na schopnosť dizajnu tlmočiť správy – nielen o myšlienkach tvorcov, o ich východiskách a cieľoch, ale aj o širšom kontexte, v ktorom vznikajú – o prostredí, spoločnosti, histórii krajiny, lebo to všetko preniká do hlbších vrstiev mysle, motivuje a formuje. Dizajn je špecifické médium súčasnosti, ktoré je ľuďom blízke a ktorému rozumejú. Objekty vytvorili väčšinou mladí dizajnéri za niekoľko posledných rokov a zaujali niečím špecifickým doma aj v zahraničí. 22 dizajnérov a 2 dizajnové štúdiá prezentujú širokú škálu produktov či objektov, ktoré svojským spôsobom – nápadne či skromnejšie priťahujú pozornosť, rozprávajú príbehy, slúžia i tešia.

Návštevníkov pútal aj interaktívny systém prezentácie diel, ktorého autorom sú dizajnéri Matúš Lelovský a Peter Liška.

Výstava bola prezentovaná na miestach:designtransfer, Univerzita umení v Berlíne (1. 6. – 15. 6. 2016); CentroCentro, Madrid (30. 6. –  28. 7. 2016); Slovenská ambasáda v Londýne (6. 9. – 21. 9. 2016); Slovenský  inštitút vo Viedni (3. 10. – 17.10. 2016); Slovenský inštitút vo Varšave (25. 10 – 10. 11. 2016).

Vystavujúci: Petra Arbetová, Michaela Bednárová, Andrea Ďurianová, Tomáš Brichta, Ivan Čobej,  Ondrej Eliáš, Martin Bu, Michal Hanula,  Patrik Illo, Sylvia Jokelová, Štefan Klein, Lucia Karpitová, Silvia Lovásová, Štúdio Allt (Elena a Peter Simoník), Štúdio Mejd (Katarína Beličková a Štefan Nosko), Novesta ( Lukáš Beliansky) , Markéta Nováková a Mira Podmanická, Monika Paholková, Michal Riabič,  Marika Račeková, Michal Staško, Richard Seneši,  Tibor Uhrín

Výstava a multimediálny projekt Hľadanie krásy / Searching for Beauty vznikol na základe požiadavky  vytvoriť projekt špeciálne pre priestor návštevníckeho centra Európskeho parlamentu v Bruseli Parlamentarium, konkrétne pre priestor určený krátkodobým výstavám TEMEX (8. 7. – 18. 9. 2016). Výstava tak bola jednou z hlavných súčastí programu v Bruseli a najkomplexnejšou výstavnou prezentáciou.

V projekte vychádzajú jeho autorky Ové Pictures (Michaela Čopíková, Veronika Obertová) v spolupráci s kurátorkou Máriou Riškovou a rozsiahlym tímom spolupracovníkov z princípov animácie a vytvárajú interaktívne inštalácie sústredené okolo hlavného motívu hľadania krásy v nových kontextoch. Využívajú historické optické hračky ako zoetrope, flip book a diorámu a pretvárajú ich do súčasnej interaktívnej podoby. Kým výstava je vyjadrením chápania novej krásy autorkami projektu, on-line galéria, ktorej súčasťou je generátor GIF-ov, sú doplnkom výstavy prístupným pre všetkých, aby predstavili svoj subjektívny pocit krásy v súčasnosti.

Ďalšia prezentácia na festivale animácie Klik v Amsterdame (26. 10. – 30. 12. 2016) ponúkla iný kontext, bola prezentovaná v odbornom rámci počas festivalu, ktorého program zahŕňa premiéry, prezentácie, projekcie filmov, dielne a výstavy, Hľadanie krásy bolo jednou z nich.

Náročná inštalácia projektu Hľadanie krásy / Searching for Beauty v priestoroch Parlamentaria v Bruseli bola príkladom zvládnutého kultúrneho projektu prezentovaného v medzinárodnom kontexte.  Podobná prezentácia v Európskom parlamente je úspechom našej kultúry, pretože výber výstav do Parlamentaria nie je automatický pri príležitosti predsedníctva danej krajiny, no koná sa prísny výber projektov, ktoré musia byť komplexné a prezentujúce spoločné ideály EU. Návštevníkmi výstavy boli zástupcovia politickej sféry i návštevníci Parlamentaria z celého sveta. Štatistika návštevnosti výstavy tiež svedčí o úspechu projektu – výstavu videlo okolo 44 000 návštevníkov (z toho 23 865 v bruselskom Parlamentariu), webovú stránku projektu navštívilo počas 6 mesiacov od spustenia 11015 užívateľov, ktorí stránku navštívili 16505x a pozreli si 55642 podstránok.

 

Viac informácií:

www.dialogy.sk

www.hladaniekrasy.sk

www.scd.sk

 

Organizátori výstav v galérii dizajnu Satelit:

Slovenské centrum dizajnu

Spolupráca na realizácii projektov pri príležitosti predsedníctva SR v Rade EÚ:

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR/OKOM — Odbor pre komunikáciu a prezentáciu

Ministerstvo kultúry SR – Sekcia umenia a štátneho jazyka

 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať