Napriek tomuto rozhodnutiu ministerstva národné kultúrne dedičstvo sa bude digitalizovať v réžii organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry a cestovného ruchu, ktoré sú oprávnenými žiadateľmi európskych fondov.  To znamená, že obrazy, knihy, vzácne listiny, historický nábytok a rad ďalších artefaktov v digitalizovanej podobe budú archivované pre ďalšie generácie.

Historicky najväčší objem finančných prostriedkov až 170 miliónov eur aké kedy malo Slovensko v oblasti kultúry a ktoré je možné čerpať na digitalizáciu v rámci projektu OPIS pôjdu najmä do slovenskej kultúry a nie do rúk súkromných spoločností. To je môj prioritný záujem“, konštatuje minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer.

Z právnej analýzy a evaluácie (audit) vyplýva, že zmluva s TMG je v rozpore so základným cieľom OPIS PO2, ktorým je: „Skvalitnenie systémov získavania, spracovania, ochrany a využitia poznatkov a digitálneho obsahu, modernizácia a dobudovanie infraštruktúry pamäťových a fondových inštitúcii na národnej úrovni.“  Z týchto poznatkov vyplýva hrozba, že Slovenská republika by musela v budúcnosti vrátiť preinvestované finančné prostriedky. Ministerstvo podčiarkuje, že nedošlo k pozastaveniu celého procesu, naopak, v tejto chvíli sú už pripravené výzvy na konkrétne projekty. Je to výrazný posun oproti situácii, ktorú našlo nové vedenie ministerstva, keď bola len zazmluvnená súkromná spoločnosť.

Jednotlivé organizácie napr. Slovenská národná galéria, Slovenská národná knižnica v Martine, Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Štátna vedecká knižnica v Prešove budú žiadateľmi financií na digitalizáciu ich vlastných fondov. Pri vypracovaní samotných projektov ponechá ministerstvo prípravu projektov na samotných žiadateľoch za podpory ministerstva. Rezort kultúry disponuje dostatočným množstvom kvalifikovaných špecialistov, ktorí môžu pomôcť pri príprave projektov.

Ďalším aspektom projektu digitalizácie kultúrneho dedičstva je udržateľnosť projektu. To znamená, že finančné prostriedky, ktoré jednotlivé inštitúcie získajú budú môcť investovať napr. do zariadenia na odkyslovanie (deacidifikáciu) starých kníh a dokumentov, či na nákup digitalizačných zariadení, špecifických pre konkrétnu inštitúciu tak, aby niekoľko rokov mohli toto zariadenie využívať napr. aj na digitalizáciu súčasných, ale aj budúcich fondov – v prípade knižníc to budú knihy, časopisy, noviny, listiny a pod.
 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať