Hlavnou dominantou na vyše 60 vystavených čiernobielych fotografiách Drahotína Šullu je človek. Zábery ako Veľké pranie, Nevidomý generál, Budúci kozmonaut, Tichá domácnosť, Sólista v partii a ostatné pobádajú ľudí k premýšľaniu. Výstava je plná momentov, emócií a spomienok. „Po dávnej prvej komornej je toto moja druhá výstava v Bratislave. Mal som niekoľko samostatných aj v iných mestách, ale táto je vôbec najväčšia. Je tu tvorba z obdobia rokov 1960 – 2000,“ uviedol pre TASR samotný fotograf.

Podľa kurátora výstavy Mariána Pauera má Šulla čestné a nezameniteľné miesto na slovenskej amatérskej aj profesionálnej fotografickej scéne. „Mal som česť pracovať s ním v obrazovej redakcii ČSTK a neskôr v TASR. Nech som ho poveril akoukoľvek úlohou, vždy odviedol profesionálnu prácu. Hlboko ľudským kamarátskym prístupom pomáhal v redakcii vytvárať rodinnú atmosféru naplnenú vzájomným porozumením a žičlivosťou. Ani po odchode do dôchodku neprestal fotografovať. Hravo zvládol prechod z analógu na digitál. Postupy, ktoré predtým musel prácne vyrábať v tmavej komore, nahradil využívaním počítačových fotografických programov. Aj v novej technológii zostal verný poetickému výtvarnému prejavu. Pri pohľade na jeho snímky z nového obdobia si spomeniem na krédo Karola Plicku, že dôchodcovia musia robiť, lebo práca skracuje dni a predlžuje život. Drahotín Šulla si skracuje dni spôsobom jemu vlastným – tvorbou výtvarne štylizovaných kompozícii, ktoré nesú pečať jeho osobitého rukopisu,“ uviedol na vernisáži kurátor výstavy.

„Na fotografiách Drahotína Šullu je zachytená poézia všedných dní,“ zhodnotila fotografovu tvorbu ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, ktorá nad výstavou prebrala záštitu. Umelcovi osobne zaželala veľa zdravia a ďalších tvorivých síl.

Biografia umelca

Drahotín Šulla sa narodil v roku 1932 v Trnave. Maturoval na vyššej poľnohospodárskej škole v Olomouci a spočiatku sa tomuto oboru venoval. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia však zintenzívnil fotografovanie a začal prispievať do novín a časopisov.  Stal sa podpredsedom Zväzu slovenských fotografov (ZSF). Medzinárodná federácia fotografického umenia FIAP mu v roku 1970 udelila prestížny medzinárodný umelecký titul „Artiste FIAP“.  V roku 1981 získal čestný titul Autor ZSF a o šesť rokov neskôr zas Zlatý odznak ZSF za mimoriadne záslužnú činnosť v prospech slovenskej fotografie. V roku 1981 sa stal fotoreportérom Československej tlačovej agentúry, od roku 1993 TASR. Od roku 1996 je na dôchodku. Žije a tvorí v Bratislave.

 

 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať