Na podujatí vystúpia Judita Hansman, Anna Nováková, Peter Pavlac, Zuzana Uličianska, Graeme Mark a moderovať ho bude Michal Hvorecký.

Do zahraničia odišli krátko po auguste 1968. V zahraničí našli pomoc, politický azyl, presadili sa svojimi literárnymi dielami. Ako prežívali svoju emigráciu, a aký vzťah si vytvorili k svojim novým krajinám?

Inscenované čítanie s názvom Emigrantky predstaví úryvky dramatizácií knihy Žo Langerovej Vtedy v BratislaveNevďačná cudzin(k)a Ireny Brežnej, ktorými si pripomenieme päťdesiate výročie invázie spojeneckých vojsk do Československa. Akcia, ktorú organizuje Divadelný ústav v spolupráci s Mestskou knižnicou v Bratislave a združením Aspekt, sa uskutoční v pondelok 20. augusta 2018 o 18.00 hod. v Letnej čitárni U červeného raka na Michalskej 26. Na podujatí vystúpia Judita Hansman, Anna Nováková, Peter Pavlac, Zuzana Uličianska, Graeme Mark a moderovať ho bude Michal Hvorecký.

Irena Brežná prežila detstvo a mladosť v Trenčíne a Bratislave. V roku 1968 zmaturovala na bratislavskom gymnáziu, užívala si prázdniny a chystala sa na štúdium na vysokej škole. Po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968 emigrovala s rodičmi a bratom do Švajčiarska, kde odvtedy žije v Bazileji. Život a tvorbu Ireny Brežnej formovala zlomová skúsenosť emigrácie v roku 1968. Stala sa uznávanou autorkou nemecky písanej literatúry a jej dielo sa v prekladoch stalo dôležitou súčasťou slovenskej literatúry: za román Die undankbare Fremde (Galiani, 2012) dostala Švajčiarsku literárnu cenu, slovenský preklad tohto románu Nevďačná cudzin(k)a (ASPEKT, 2014) bol vo finálovej desiatke ceny Anasoft litera a získal Cenu Dominika Tatarku.

Žofia (Žo) Langerová sa narodila v Budapešti. Koncom roku 1938 emigrovala do USA, kde žila do roku 1946. Po vojne sa vrátila na Slovensko do Bratislavy. V auguste 1968, po invázii sovietskych vojsk, opäť emigrovala a usadila sa vo Švédsku. Dramatizáciu jej autobiografického románu Vtedy v Bratislaveinscenovali v SKD Martin v roku 2016. Autorom dramatizácie je Peter Pavlac. Kniha prináša nezvyčajne pôsobivé, nesentimentálne úprimné spomienky na život so slovenským ľavicovým intelektuálom Oskarom Langerom, ktorý sa stal jedným z kľúčových svedkov vo vykonštruovanom politickom procese so Slánským a za toto vynútené svedectvo dostal 22 rokov väzenia.

 

ZDROJ: Divadelný ústav

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať