Projekt je podporovaný rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií –Horizon 2020, v časti –Marie Sklodowska-Curie actions.Motto XII. ročníka – Výskumníci v nás, vyjadruje snahu o priblíženie vedcov ako obyčajných ľudí
s neobyčajným povolaním. Cieľom podujatia je odkryť motiváciu, ktorá bádateľov priviedla k tomuto poslaniu, núti ich vedecky skúmať a implemntovať vedu do praxe. Verejnosť sa zoznámi s výsledkami ich práce a možnosťami uplatnenia v bežnom živote. Jedným z cieľov projektu je aj podnietiť vnímanie vedy ako zaujímavej hry.

Slovenské národné múzeum-Prírodovedné múzeum sa ako excelentné výskumné pracovisko zapája do Noci výskumníkov už tradične bohatým celodenným programom. Pozýva všetkých návštevníkov, vrátane objaviteľov, bádateľov a záujemcov o nové poznatky vedy a radosť z poznávania, bez rozdielu veku a vzdelania od 9.00 do 23.00 h na Vajanského nábrežie 2 v Bratislave. Sú pre nich pripravené prezentácie moderných metód a výsledkov vedných odborov, ako aj fundovaný pohľad na výskum v Slovenskom národnom múzeu v oblasti prírodných vied. 

Z programu:
Ráno od 9.00h –dopoludňajšiestretnutia s vedcami: botanika, prírodaa fyzikaako dobrodružné hľadaniepravdypre školské skupiny, aj jednotlivcov. Popoludní: otvorenie výstavyHUBY 2018; prezentáciao pálivých plodochpaprík; prednáškypre verejnosť: Na čo je nám Prírodovedné múzeum? História, zbierky a ich význam vo svetle moderných technológii, DNA BARCODING – čiarový kód života,Liečivé rastliny / Príroda a my, Budeme sa liečiťhubami ?Poradenská služba – určovanie prineseného prírodovedného materiálu; lektoráty v expozíciách; vedomostná súťaž a kvíz v expozíciách; astronomické pozorovanie počas dňa (14.00 –16.00 h) slnečná aktivita astronomickými ďalekohľadmi s filtrami v bielom svetle a pozorovanie slnečnej koróny a chromosféry. Večerný program (do 23.00 h) v budove SNM-PM aj pred budovou; otvorené prírodovedné expozície a výstavy; (17.00 – 23.00) stretnutie s vedeckými pracovníkmi SNM, kurátormi a externými spolupracovníkmi múzea a prezentácie vedných odborov SNM-PM v prezentačných stánkoch; miniplanetárium a stánok fyziky; veda ako hra; metódy a výsledky súčasného výskumu prírodných vied metódami poznávania prírody; pokusy a dôkazy; praktické ukážky laboratórneho spracovania pre vedeckývýskum (stánok oddeleniaantropológie, zoológie,botaniky, paleontológie,  mineralogicko-petrografického); miniplanetárium a stánok so zaujímavými pokusmi fyziky (suchý ľad, tekutý dusík);chutná zmrzlina pre návštevníkov a množstvo zaujímavých interaktívnych exponátov; pred budovou v prípade priaznivého počasia pozorovanie planét Jupiter, Saturn, Mars a ďalších objektov večernej hviezdnej oblohy astronomickými ďalekohľadmi.  

 

Celý program v prílohe – nižšie a na:
www.snm.sk/?prirodovedne-muzeum-podujatia&clanok=noc-vyskumnikov-2018

www.nocvyskumnikov.sk/program/mesto-bratislava/snm-prirodovedne-muzeum.html

www.facebook.com/events/2220998861308880/?notif_t=plan_user_joined&notif_id=1537360844243

 

Európska noc výskumníkov 2018
v SNM-Prírodovednom múzeu


piatok 28. septembra 2018 od 9.00 do 23.00 (22.30 posledný vstup)
V
stup voľný

 

Program


9.00 – 12.00 h 
Život s vedou
Diskusné dopoludnie pre školskú mládež s vedcami, spojené s ukážkami a prezentáciou ich práce. Objavovňa 3.posch. 

9.00 h Liečivé rastliny / Príroda a my 
Poznaním biologickej väzby človeka na prírodu k lepšiemu, zdravšiemu životu 
Hra na dobré a zlé rastliny – na príkladoch (prinesené rastliny) ukazuje, že žiadna rastlina nie je burina, každá je pre niekoho a pre niečo potrebná. Liečivé rastliny vytvárajú lieky z príkazu Prírody pre nás, alebo…? Synergia, spolupráca elementov princíp, na ktorom stojí efektívnosť celej prírody  Živá strava život dáva, mŕtva ho ničí. Enzýmy sú život , musíme ich tiež živiť (koenzýmy, stopové prvky, vitamíny). Energia je všade vôkol nás. Vodou i vzduchom sme spojený s celou prírodou. Byť neustále spojený, komunikovať s okolím je motto internetu. Internet už pred miliónmi rokov „vynašli“ huby a rastliny. Načrtneme, čo príroda dokáže, kto chodí do prírody, objavuje jej tajomstvá, váži si ju a nezneužíva, ale využíva poznatky z nej pre svoj život, zdravie a šťastie. Zaujímavé rozprávanie a diskusia o botanike a jej využití Ing. Jaroslav Pížl, Bratislava. Objavovňa 3.posch. 

10.30 h Fyzika  dobrodružné hľadania pravdy 

Vybrané zaujímavé témy fyziky elektromagnetizmu, nanotechnochnológií a vlastností vody v experimentoch. Fyzik RNDr. Vasil Šmatko a Ing. Eva Kováčová, Bratislava 

 

16.30 – 21.00 h Prednášky a diskusie k aktuálnym problémom pre verejnosť

Objavovňa 3.posch. 

16.30 h Na čo je nám Prírodovedné múzeum?
História, zbierky a ich význam vo svetle moderných technológii. Na čo vlastne slúži múzeum, čo skrýva vo svojich útrobách a čo sa v ňom deje? Na čo slúžia zbierky a ako ich môžeme využiť? Prednáša Mgr. Ján Kautman, SNM-PM. Objavovňa  3.posch. 

17.30 h DNA BARCODING – čiarový kód života 
Predstavte si, že by každá rastlina, huba, chrobák, či iné zviera mali na sebe čiarové kódy, ktoré by ste mohli odfotiť mobilom a okamžite by ste vedeli, ako sa volajú, kde žijú, či sú jedlé alebo jedovaté a všetko ďalšie, čo by vás zaujímalo. Skutočnosť je taká, že takýto kód v sebe majú a už ho vieme čítať a informácie z neho získať. DNA barcoding je nový systém určovania a objavovania druhov na základe veľmi krátkych genetických sekvencií z určitej štandardnej časti genómu. Metóda je podobná systému, akým obchody označujú tovar, odtiaľ jej názov. Dozviete sa, kde je kód ukrytý, ako ho čítame a využívame napr. pri ochrane prírody, v boji s pytliactvom, ilegálnou ťažbou dreva, v potravinárstve a medicíne. Prednášajú RNDr. Ivona Kautmanová, PhD a Mgr. Eliška Gbúrová Štubňová, PhD, SNM-PM. Objavovňa, 3.posch. 
 

18.30 h Liečivé rastliny / Príroda a my 
Poznaním biologickej väzby človeka na prírodu k lepšiemu, zdravšiemu životu 
Hra na dobré a zlé rastliny – na príkladoch (prinesené rastliny) ukazuje, že žiadna rastlina nie je burina, každá je pre niekoho a pre niečo potrebná. Liečivé rastliny vytvárajú lieky z príkazu Prírody pre nás, alebo…? Synergia, spolupráca elementov princíp, na ktorom stojí efektívnosť celej prírody  Živá strava život dáva, mŕtva ho ničí. Enzýmy sú život , musíme ich tiež živiť (koenzýmy, stopové prvky, vitamíny). Energia je všade vôkol nás. Vodou i vzduchom sme spojený s celou prírodou. Byť neustále spojený, komunikovať s okolím je motto internetu. Internet už pred miliónmi rokov „vynašli“ huby a rastliny. Načrtneme, čo príroda dokáže, kto chodí do prírody, objavuje jej tajomstvá, váži si ju a nezneužíva, ale využíva poznatky z nej pre svoj život, zdravie a šťastie. Zaujímavé rozprávanie a diskusia o botanike a jej využití Ing. Jaroslav Pížl, Bratislava. Objavovňa 3.posch. 

19.30 h Budeme sa liečiť hubami? 
Huby sú bohatým zdrojom farmakologicky účinných zlúčenín. Mnohé z nich sa využívajú ako liečivá aj v modernej západnej medicíne, v drvivej väčšine sú to ale produkty nižších (mikroskopických) húb. Bohatú ponuku účinných látok ponúkajú aj vyššie huby. Široké terapeutické využitie majú vyššie huby zatiaľ len v tradičnej orientálnej medicíne. Výsledky široko koncipovaného výskumu naznačujú, že nimi produkované látky rozšíria terapeutické možnosti aj v západnej medicíne. Prednáša: Prof. RNDr. Dušan Mlynarčík, DrSc., Farmaceuticka fakulta UK, Bratislava.Objavovňa 3.posch.  

 

12.00 – 23.00 h Zasadačka SNM-PM a prízemie

Huby okolo nás
Výstava čerstvých húb súčasťou ktorej je výklad o vystavovaných druhoch, hubárska poradňa aj určovanie prinesených húb. Okrem čerstvých húb budú vystavené aj inštalácie z lyofilizovaných húb a fotografie húb. 


Pálivé papriky

Prezentácia pálivých plodov paprík (chilli) sú známe ako jedna z prvých zdomácnených plodín Ameriky; boli používané domorodými obyvateľmi na území dnešného Mexika pred viac ako 7500 rokmi. Odvtedy boli vyšľachtené do tisícov druhov nespočetných tvarov, farieb, veľkostí a úrovní pálivosti a tešia sa čoraz väčšej popularite. 

Počas celého dňa
• vyžiadané lektoráty k prírodovedných expozíciám; poradenská služba 
• vedomostný kvíz v prírodovedných expozíciách SNM-PM 
• astronomické pozorovanie počas dňa (v prípade priaznivého počasia) 14.00 -16.00 h slnečnej aktivity astronomickými ďalekohľadmi s filtrami v bielom svetle a pozorovanie aj slnečnej koróny a chromosféry 
 


17.00 – 23.00 hVečer v Prírodovednom múzeu
Zimná záhrada SNM, prízemie 

Stánok EÚ podujatia Noc výskumníkov
Stretnutie s vedeckými pracovníkmi a kurátormi SNM-PM; pri prezentácii jednotlivých vedných odborov SNM-PM v samostatných prezentačných stánkoch; poznávania prírody; pokusy a dôkazy; praktické ukážky laboratórneho spracovania pre vedecký výskum 

Antropológia SNM-PM Stretnutie s ľuďmi z minulých tisícročí
Rozpoznávanie pravekých a stredovekých ľudských kostrových pozostatkov, rekonštrukcia a ich určovanie. 

Botanika SNM-PM Rastliny dávnej minulosti aj budúcnosti
Mnohé rastliny známe už z biblie sú v súčasnosti považované za rastliny budúcnosti. Patria k nim viaceré úžitkové rastliny vhodné ako potravina, zdroj liečivých látok alebo technická surovina. 

Zoológia SNM-PM Výskumníci v nás
Prezentácia výskumných a lovných metód zoológov, ukážka nepôvodných a inváznych bezstavovcov na Slovensku (hmyz a makkýše), ktoré sa šíria u nás a na niektorých miestach aj dosť škodia. 

Mineralógia SNM-PM Aplikovaná mineralógia

Výskumná oblasť nachádzajúca sa medzi vedami o Zemi a vedami o materiáloch. Zahŕňa veľkú škálu disciplín, ako je napr. vyhľadávanie, ťažba a úprava rúd, zhodnotenie surovín; výroba rôznych materiálov ako aj vplyv minerálov na životné prostredie a ľudské zdravie. 

Paleontológia SNM-PM Zahraj sa na paleontológa(17.00 – 19.00 h)
Malí paleontológovia sa naučia hravou formou ako sa hľadajú skameneliny priamo v teréne, či v laboratóriu, budú skúmať rôzne druhy fosílií od drobných jednobunkových živočíchov až po veľké kosti mamutov a naučia sa aké živočíchy a rastliny boli typické pre jednotlivé geologické obdobia zábavným spôsobom, či už formou tajničiek alebo kvízov. 

Spoznávame naše vyhynuté cicavce. II. časť Chobotnáče(19.00 – 23.00 h). Informácie o druhoch chobotnáčov, ktoré žili na našom území v dávnej geologickej minulosti, o ich vzhľade, životnom prostredí i najznámejších nálezoch na Slovensku, spojené s ukážkami determinačných znakov na ich zuboch. 

Radosť z poznávania  fyzikálne pokusy a „dôkazy“ 
Miniplanetárium  astronómia. Projekcia hviezdnej oblohy, rozprávanie pod hviezdami o tom, čo je možné na oblohe pozorovať aj o novinkách astronómie. 

Zábavná veda, fyzikálne a chemické pokusy 
Množstvo zaujímavých pokusov využitím tekutého dusíka a suchého ľadu. Ako vyrobiť levitujúce bubliny, škriekajúci príbor alebo skvapalniť ľudský dych? Dozviete sa v našom stánku. 

Ukážka výroby zmrzliny à la chef pomocou tekutého dusíka (20.30 h)

Astronomické pozorovania pred budovou SNM (do 23.00 h) 
V prípade priaznivého počasia večerné astronomické pozorovania – planéta Jupiter, Saturn, Mars a zaujímavé objekty hviezdnej oblohy. 

Vzhľadom na možnosti priestorov je potrebné dohodnúť návštevu pre skupiny vopred
mailom: katarina.mastenova@snm.sk; jozef.somogyi@snm.sk
telefonicky: 02/20469154; 02/20469127 
 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať