Peter Dubecký vybral pri príležitosti jeho tohtoročných 60. narodenín päť celovečerných filmov, ktoré doplnia štyri krátkometrážne snímky. Cyklus otvorí v stredu 18. októbra o 19.00 hod. film Prípad Barnabáš Kos (1964) režiséra Petra Solana. Táto stále aktuálnasatirická tragikomédia pranierujúca malomeštiacke prežitky, pokrytectvo a intrigánstvo, nakrútená podľa poviedky Petra Karvaša zo zbierky Čert nespí, bude uvedená v zdigitalizovanej a reštaurovanej verzii. Premietne sa spolu s krátkym dokumentárnym filmom Tri tony šťastia(1979) Vladimíra Balca, za ktorý jeho nedávno zosnulý režisér získal v roku 1980 Hlavnú cenu a Čestné uznanie poroty FICC na Západonemeckých dňoch krátkeho filmu v Oberhausene.

Okrem Solanovho filmu sa v kolekcii podľa výberu Petra Dubeckého objavia filmy, ktoré diváci v súčasnej  Filmotéke uvidia po prvýkrát. Ako hovorí, vybrať filmy bolo pre neho mimoriadne zložité, nekompromisné – a veľmi subjektívne. Stanovil som si podmienky, aby sa väčšina filmov premietala z 35 mm filmového materiálu, aby som priniesol aj niečo nové, čo sa v Kine Lumière v tomto storočí ešte nepremietalo, a aby som niečo aj ´zachránil´ pre náš archív. Ďalšie dôvody sa týkajú výsostne mojich spomienok a zážitkov – a teda sú emočne veľmi silné. Takže tento výber piatich celovečerných a štyroch krátkometrážnych filmov nie je vôbec akademicky objektívny či historicky proporcionálny. A sú to väčšinou 60. roky, ku ktorým pociťujem veľkú nostalgiu.“

Filmotéka uvedie filmový debut divadelného režiséra Petra Zadeka Som slon, madam (1969), ktorý získal Strieborného medveďa na MFF Berlín v roku 1969. Jeho hlavným hrdinom je mladík búriaci sa voči akýmkoľvek autoritám, až sa jeho správanie stane bizarným. Podľa Dubeckého je tento film „príkladom bláznivého až provokatívneho experi­mentovania konca 60. rokov minulého storočia v šate pop-artu. Je to uvoľnená komédia inšpirovaná sústavnou revoltou s vynikajúcou muzikou The Velvet Underground a Andyho Warhola.“ Premietne sa tiež paródia na dobrodružné rytierske filmyBrancaleonova armáda(1966) od  Maria Moni­celliho. Odohráva sa v roku 1000 n.l. v malej talianskej dedine, kdenemeckého rytiera presvedčia jej obyvatelia o tom, že mu rímsky cisár udelil majetok v podobe mesta Aurocastro. „Vynikajúci slovný humor, skvelý Vittorio Gassman, vyložene učebnicový a ´neopozerateľný´ film,“ vysvetľuje dôvody výberu Dubecký. Na plátne sa premietne aj veľkolepý historický vojnový opus Paríž horí(1966) režiséra Reného Clémenta, ktorý vykresľuje dramatický obraz posledných dní pred oslobodením Paríža v roku 1944. „V tomto emocionálne mimoriadne pôsobivom vojnovom filme zaujme okrem iného aj skvelá práca s archívnym materiálom v čiernobielom širokouhlom formáte,“ uzatvára Dubecký.Kolekciu doplní western Williama A. Wellmana Jazda do Ox-Bow (1943) v hlavných úlohách s Henrym Fondom a Anthonym Quinnom. Z krátkych filmov sa premietnu ešte dokumenty Prišiel k nám Old Shatterhand (1966) Dušana Hanáka, Fotografovanie obyvateľov domu (1968) Dušana Trančíka a animovaný film Socha (1969) Jaroslavy Havettovej. Filmy sú zaradené do programu Filmotéky od 23. do 28. októbra.

Cyklus Carte Blanche uvádza Filmotéka od februára 2016. V minulosti v nej svoj výber filmov predstavili Ján Štrasser, Pavel Branko, Zuzana Gindl-Tatárová, Eduard Grečner a Albert Marenčin.

x x x

Carte Blanche podľa Petra Dubeckého:

18.10. o 19.00 – Prípad Barnabáš Kos (1964), r. Peter Solan + Tri tony šťastia (1979), r. Vladimír Balco

23.10. o 18.15 – Brancaleonova armáda (1966), r. Mario Monicelli + Socha (1969), r. Jaroslava Havettová

25.10. o 18.15 – Jazda do Ox-Bow (1943), r.  William A. Wellman + Prišiel k nám Old Shatterhand (1966), r. D. Hanák

27.10. o 18.15 – Paríž horí (1966), r. René Clément

28.10. o 18.15 – Som slon, madam (1969), r. Peter Zadek + Fotografovanie obyvateľov domu (1968), r. Dušan Trančík

x x x

Viac informácií o filmoch v októbrovom cykle Carte Blanche nájdete na:

http://www.kino/klient-863/kino-241/stranka-9072/informacia

 

FB profil Filmotéky:

https://www.facebook.com/SFUfilmoteka/

Kino Lumière:

http://www.kino/

https://www.facebook.com/kinolumiere/

Slovenský filmový ústav (SFÚ)

SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje Zákon o audiovízii č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR. Vybudované má aj moderné digitalizačné pracovisko.

Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.

Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk

Predajňa Klapka.sk sa orientuje na slovenskú filmovú klasiku a súčasné slovenské audiovizuálne diela na DVD a blu-ray nosičoch. V ponuke má tiež odbornú literatúru z oblasti kinematografie a audiovízie slovenských a českých vydavateľstiev a vybrané diela z produkcie filmových archívov. Ponúka tiež možnosť online predaja a stabilný predajný pult má v priestoroch Kina Lumière.

Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.

 

Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière

Kino Lumière sa vo svojej dramaturgii prioritne zameriava na súčasnú slovenskú tvorbu, súčasnú európsku kinematografiu a zlatý fond slovenskej a svetovej kinematografie. Uvádza pravidelné vlastné cykly, tiež viaceré prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Má štyri kinosály, vstupné je  od 2,00 do 4,50 €.

Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, www.kino-lumiere.sk

 

Slovenský filmový ústav

 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať