„Aktuálny cyklus Filmového kabinetu ukončíme špeciálnym semestrom venovaným súčasnej kinematografii. Pozrieme sa na filmy desiatich tvorcov, o ktorých sa domnievame, že dejiny kinematografie ešte len budú tvoriť. Zameriavame sa predovšetkým na európsky a severoamerický región. Do programu sme zaradili aj filmy režisérov so skorším rokom narodenia, myslíme si totiž, že práve v poslednom období nakrútili relevantné diela, ktorých význam pretrvá aj v budúcnosti,“ vysvetľujú lektori Filmového kabinetu Michal Michalovič a Juraj Oniščenko.

Prvé stretnutie priblíži tvorbu českého režiséra a výtvarníka Jana Švankmajera, ktorý vo svojich filmoch spracúva podnety vychádzajúce z jeho surrealistického svetonáhľadu. „Viac než dvadsať rokov nakrúcal krátkometrážne filmy, v ktorých využíval rôzne postupy animovaného, hraného a dokumentárneho filmu,“ hovoria lektori, ktorí sa rozhodli vo Filmovom kabinete uviesť Švankmajerovu psychoanalytickú komédiu Prežiť svoj život z roku 2010. „Švankmajer ukazuje, že surrealistický svetonáhľad sa na médium filmu dá aplikovať aj v súčasnosti. V tomto ohľade je jeho dielo bezpochyby nadčasové,“ vysvetľujú. Postupne na prednáškach predstavia ďalších režisérov, do výberu sa dostali Terrence Malick, Luc Besson, Steve McQueen, Michael Haneke, Paul Thomas Anderson, Alejandro González Iñárritu, Paolo Sorrentino, Andrej Zvjagincev a László Nemes.

„V súčasnosti vzniká na svete také množstvo filmov, že nie je v silách jedinca mať prehľad o globálnom dianí, venujeme sa teda nám blízkym kinematografiám. Vzhľadom na to sme si nemohli stanovovať jednoznačné a fixné kritériá, pri každom vybranom filme či tvorcovi sú kritériá individuálne. Pokúsili sme sa poukázať na rozmanitosť prístupov ku kinematografii,“ zdôvodňujú výber tvorcov lektori a dodávajú, že pri výbere filmov zasa odhadovali ich význam pre „budúce dejiny“, pričom každý z nich môže byť významný iným spôsobom. „Napríklad maďarský režisér László Nemes má za sebou zatiaľ len jeden dlhometrážny film Saulov syn (2015), ktorý sme mali možnosť vidieť, no ten je taký výrazný, že sme sa ho rozhodli zaradiť do programu. Niť z prízrakov (2017) Paula Thomasa Andersona pôsobí možno nenápadne, no na druhý pohľad vidíme pri práci hneď viacerých majstrov – okrem samotného Paula Thomasa Andersona aj Daniela Day-Lewisa, hereckého velikána našich dní, navyše v jeho údajne poslednej filmovej role, či Jonnyho Greenwooda z britskej kapely Radiohead, ktorý sa postaral o soundtrack k filmu. Domnievame sa, že ten film nadväzuje na silnú tradíciu hollywoodskeho filmu reprezentovanú veličinami ako Alfred Hitchcock či Orson Welles a práve ako takému mu bude patriť miesto v dejinách. Iñárrituov dlhometrážny debut Amores Perros – láska je kurva (2000) je zase reprezentantom filmov rozprávajúcich viaceré príbehy a teda narábajúcich so sofistikovanými naratívnymi štruktúrami. Mexický režisér sa stal na prelome tisícročí jedným z najvýraznejších predstaviteľov tohto prístupu k filmu. A takto by sme mohli pokračovať pri každom filme,“ hovoria Michalovič a Oniščenko.

Diváci ešte uvidia Malickov film Tenká červená čiara (1998), Bessonov Valerian a mesto tisícich planét (2017), McQueenov Hanba (2011), Hanekeho Láska (2012), Sorrentinov Božský (2008) a Zvjagincevov film Bez lásky (2017). S každou projekciou bude spojená prednáška a diskusia, v dvoch prípadoch vybrané témy predstavia frekventantky Filmového kabinetu. Marianna Koliová sa bude venovať tvorbe Michaela Hanekeho a Tamara Tomičová predstaví mexického režiséra Alejandra Gonzáleza Iñárritua. Lektori sa tým  snažia viac priblížiť účastníkom cyklu a zapojiť ich do diania čo najaktívnejšie.

Špeciálny semester Filmový kabinet Plus: Súčasná kinematografia potrvá od 24. septembra 2018 do 21. januára 2019 aotvorený je pre všetkých záujemcov. Prihlasovať sa naň je možnéna registračnej stránke Kina Lumière na portáli https://cinepass.sk/kabinet/sk/ do 24. septembra alebo do naplnenia kapacity „kabinetnej“ sály, na stránke nájdete aj program cyklu. Cyklus organizuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov (ASFK).

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond

Viac informácií o cykle Filmový kabinet:

http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka

 

FB profil cyklu Filmový kabinet:

https://www.facebook.com/FilmovyKabinet/

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať