Umelecké cesty Ivy Bittovej a Vladimíra Godára sa po prvýkrát preťali v roku 2000 pri spolupráci na hudbe k filmu Krajinka. Od tej doby potom ešte mnohokrát až po vznik nevšedného projektu Mater, v ktorom Vám podľa slov kritika B. Witherdena zo svetovo uznávaného BBC Music Magazine „Bittová zlomí srdce”. Godárova nahrávka vyšla v prestížnom vydavateľstve ECM s predajom 10-tisíc nosičov. Bezpochyby ide o jedno z najvýznamnejších diel súčasnej slovenskej vážnej hudby. Autor ju napísal doslova „na telo“ pre Ivu Bittovú, čo môžeme povedať aj o spoločnom koncerte zostavenom pri príležitosti Godárovho okrúhleho jubilea.

Skladateľ, klavirista, redaktor, muzikológ, vysokoškolský pedagóg, estetik, autor viacerých kníh, organizátor hudobných podujatí a v neposlednom rade držiteľ desiatok cien za tvorbu a filmovú hudbu; okrem dvoch Českých levov a Sĺnk v sieti aj cien Pavla Straussa a Fra Angelico, Vladimír Godár tento rok oslávil 60. narodeniny. „Narodil sa 16. 3. 1956 v Bratislave, kde doposiaľ živí ideu o „trvalo udržateľnom rozvoji“ slovenskej hudobnej kultúry a snaží sa nadväzovať na legendárny odkaz „muzicírujúceho profesora“ Hansiho Albrechta. Kladie dôraz na poznanie našej hudobnej histórie, tradície a hľadanie identity slovenskej hudby 21. storočia.“ Melánia Puškášová (Hudobný život 7-8/2016).

 VladimírGodár je autorom vyše stovky skladieb pre sólové nástroje, komorné zoskupenia i orchestrálne telesá, s čisto inštrumentálnym i vokálno-inštrumentálnym obsadením.  Právom patrí medzi najhranejších slovenských skladateľov v zahraničí. „Naposledy, čo ma takto ohúrila súčasná liturgická skladba, išlo o Omšu Leonarda Bernsteina, takže som sa do počúvania Godárovej „rétoriky“ ponoril na niekoľko dní.“, napísal muzikológ a skladateľ prof. Lawrance Bernabo na margo Godárovho oratória Querela pacis (Žalospev mieru), ktoré zaznie aj na koncerte ŠfK 16. 10.

Herečka, huslistka a speváčka Iva Bittová patrí medzi skutočne unikátne hudobné zjavy. Ako o nej povedal jeden významný hudobný kritik: „Hudba je pre ňu ako krv. Je to totálna muzikantka, porovnateľná len s niekoľkými málo muzikantmi…“
Máloktorého umelca máme možnosť počuť v tak žánrovo širokom spektre ako Ivu Bittovú, od vlastných interpretácií ľudových piesní, alternativu, jazz, rock až po klasickú hudbu vrátane hosťovania v opere (napr. Donna Elvíra v Mozartovom Don Giovannim, Carnegie Hall New York a i.). Jej hudobný prejav, ktorý mnohí považujú za jedinečný, dodnes nie je úplne zadefinovaný. Originálne skladby a kompozície Ivy Bittovej vznikajú z podnetov všedného života. Dôležité je pre ňu ticho a ničím nerušená pozitívna atmosféra.

Iva Bittová a Vladimír Godár v Štátnej filharmónii Košice

Okrem Ivy Bittovej a Vladimíra Godára pozvanie košickej filharmónie prijali aj hostia Tomáš ŠelcVokálny súbor Gregoriana pod umeleckým vedením Mareka Kleina. Mimoriadny koncert k Roku slovenskej hudby filharmonici odohrajú pod taktovkou charizmatického Leoša Svárovského.

 

Štátna filharmónia Košice

Mariana Lechmanová

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať