„Som hrdá, že na tomto podujatí môžem reprezentovať Slovensko, rodnú krajinu Magdalény Robinsonovej, krajinu, ktorá sa môže pochváliť najvyšším počtom záchrancov v pomere k počtu obyvateľov – nežidov, obyčajných ľudí, veriacich kresťanov i ateistov, Slovákov, čo napriek hrozbám neváhali zachraňovať životy svojich židovských spoluobčanov. Sú to hrdinovia s titulom Spravodlivý medzi národmi, ktorý im udelil štát Izrael,“ povedala vo svojom úvodnom vystúpení Ľubica Laššáková
Ministerka kultúry vo svojom príhovore pripomenula, že tu vznikla séria unikátnych záberov, ktoré sa zhodou nepriaznivých politických udalostí „stratili“ na niekoľko desaťročí, ale ktoré verne zachytili atmosféru a výnimočnosť miesta, kde vznikli. „Puto medzi Magdalénou Robinsonovou a Izraelom je osudové. Magdaléna Robinsonová je totiž jednou z tých, ktorí prežili najtemnejšiu éru svetových dejín, prežili pobyt v koncentračnom tábore, a tak vedela úprimne precítiť radosť zo vzniku štátu, kde sa už žiaden príslušník židovského národa necítil v ohrození,“ dodala Ľubica Laššáková
Ministerka Ľubica Laššáková navštívila aj pamätník mučeníkov a hrdinov Jad Vašem, ktorý odovzdáva odkaz šiestich miliónov obetí holokaustu ďalším generáciám. Jad Vašem spája rozsiahly archív, knižnicu, múzeá a pamätník Spravodlivých medzi národmi.
Podrobnosti:
Autorka Magdaléna Robinsonová, rodáčka zo Žiliny, patrí k zakladateľskej generácii slovenskej fotografie po 2. svetovej vojne. V jej tvorbe sa zrkadlia hrôzy vojny, ktoré ju kruto zasiahli prenasledovaním z rasových dôvodov. Vo svojich dvadsiatich rokoch prešla niekoľkými koncentračnými tábormi (Auschwitz, Gross Rosen, Buchenwald a Bergen-Belsen), ktoré hlboko ovplyvnili jej celoživotnú tvorbu.
Začiatkom päťdesiatych rokov sa vrátila na Slovensko a začlenila sa do umeleckého kolektívu ako prvá profesionálna fotografka Bratislavy. Okrem fotografovania, vydala aj niekoľko kníh: Hercova tvár (1955), Krása v dreve zakliata (1970), Neznámi majstri (1970).
Spisovateľ Ota Pavel, ktorý si uvedomoval jedinečnú hodnotu jej rukopisov a fotografií, ich zamuroval na svojej chate, odkiaľ boli zachránené až po páde komunizmu. Ich objaviteľom bol dlhoročný priateľ a významný český autor celej rady diel s tématikou holokaustu Arnošt Lustig, ktorý je tvorcom textov k predmetným fotografiám. Spoločné dielo výnimočnej fotografky a svetoznámeho spisovateľa vydáva Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry až v roku 1997 pod názvom Izrael – zamurovaná kniha. Kniha je odmenená cenou za najkrajšiu slovenskú publikáciu a zachytáva fotografie Magdalény Robinsonovej, ktoré prežili roky 1968-1995 zamurované za tehlovou stenou a sú výrazom jej spomienok na Izrael a aj trvalým osobným odkazom.
Úvodný príhovor pani ministerky Ľ. Laššákovej: https://youtu.be/6Ia
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin