Súťažná sekcia Opus Bonum uvádza filmy reprezentujúce súčasné tendencie svetového dokumentu. Slovensko v nej bude medzi pätnástimi snímkami reprezentovať film Terezy Nvotovej Mečiar (2017) o nedávnej minulosti našej krajiny a o vplyve Mečiara a jeho vládnucich praktík na spoločnosť. Základom pre režisérkin celovečerný debut o kontroverznom politikovi sa stal jej bakalársky film z pražskej FAMU, ktorý s veľkým ohlasom uviedla na jihlavskom festivale pred štyrmi rokmi. Tento rok sa Nvotová do Jihlavy vracia s celovečernou snímkou a zabojuje o jednu z hlavných festivalových cien.
O priazeň poroty sa bude uchádzať aj krátky filmDnes (2017) režisérky Simony Donovalovej. Ide o portrét slnečného svetla vytvoreného na 35mm filmový negatív pomocou autorkou zostavenej camery obscury. Film je zaradený do súťažnej sekcie Exprmntl.cz, ktorá uvádza najnovšie experimentálne filmy pátrajúce po nových výrazoch pri tvorbe na filmový materiál i digitálne formáty. Mimo súťaž sa v tejto sekcii premietne aj Donovalovej experimentálny film Stopa (p)o mne (2016).
Tri slovenské a koprodukčné filmy, ktoré predstavujú výrazné umelecké osobnosti, uvedie festival v dvoch nesúťažných sekciách. Celovečerné dokumenty Richard Müller: Nespoznaný (2016) o úspešnom hudobníkovi a popovom spevákovi od režiséra Mira Rema a Červená (2017) o celosvetovo uznávanej opernej speváčke a herečke od režisérky Olgy Sommerovej sú zaradené do sekcie Dokument ČT. Filmový portrét legendy československej hudobnej scény Varga (2017) v réžii Sone Maletz sleduje slovenského rockového klávesistu Mariána Vargu na sklonku jeho života a uvedený bude v sekcii FAMU uvádza. V Industry programe sa projektu Emerging Producers určeného pre producentov dokumentárnych filmov v Európe zúčastní producentka Barbara Janišová Feglová a na worskhop Ex Oriente Film bola so svojím autorským dokumentárnym projektom Never Happened vybraná Barbora Berezňáková. Slovensko bude na festivale zastupovať aj dokumentarista Robert Kirchhoff, ktorý zasadne do poroty v sekcii Medzi morami. Pri príležitosti prezentácie slovenskej kinematografie na MFDF Ji.hlava sa v sobotu 28. októbra uskutoční v Industry Zone Maják priateľské stretnutie pre domácich i zahraničných filmových tvorcov a profesionálov.
Viac informácií o festivale nájdete na http://www.dokument-festival.cz/.
Slovenský filmový ústav (SFÚ)
SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje Zákon o audiovízii č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR. Vybudované má aj moderné digitalizačné pracovisko.
Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.
Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk
Predajňa Klapka.sk sa orientuje na slovenskú filmovú klasiku a súčasné slovenské audiovizuálne diela na DVD a blu-ray nosičoch. V ponuke má tiež odbornú literatúru z oblasti kinematografie a audiovízie slovenských a českých vydavateľstiev a vybrané diela z produkcie filmových archívov. Ponúka tiež možnosť online predaja a stabilný predajný pult má v priestoroch Kina Lumière.
Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.
Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière
Kino Lumière sa vo svojej dramaturgii prioritne zameriava na súčasnú slovenskú tvorbu, súčasnú európsku kinematografiu a zlatý fond slovenskej a svetovej kinematografie. Uvádza pravidelné vlastné cykly, tiež viaceré prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Má štyri kinosály, vstupné je od 2,00 do 4,50 €.
Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, www.kino-lumiere.sk
Slovenský filmový ústav
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin