Teší ma, že môžem potvrdiť efektívne fungovanie Ministerstva kultúry SR a SNM pri realizácii tohto projektu. Zároveň sa ukázal veľký prínos plynúci zo spolupráce so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave (STU). Išlo o spojenie správnych odborníkov, ktoré v uplynulých mesiacoch prinieslo konkrétne výsledky v oblasti predprojektovej a projektovej prípravy obnovy hradu. To nás zároveň výrazne posúva vpred k sprístupneniu jednotlivých častí hradu pre verejnosť, v plánovanom termíne do troch rokov“ uviedla ministerka kultúry Ľubica Laššáková

Do dnešného dňa bola zrealizovaná kompletná predprojektová príprava stavby, ktorá zahŕňala celkovú analýzu archívnych materiálov, realizovaných výskumov a zistení o skutočnom stave hradu. Projekčný tím zároveň úspešne doriešil viacero otvorených problémov, ako napríklad otázku vedenia technickej infraštruktúry pre hrad a územie pod hradom, otázku statického zabezpečenia a protipožiarnej ochrany. Rovnako tiež zabezpečil prípravu podkladov pre majetkovoprávne konania a urobil nevyhnutné kroky k vyčisteniu neefektívnych zmluvných vzťahov.

V spolupráci so Stavebnou fakultou STU bola spracovaná projektová dokumentácia pre vydanie potrebného územného rozhodnutia a tiež dokumentácia, ktorá viedla v novembri 2018 k vydaniu právoplatného rozhodnutiu posúdenia vplyvu stavby na životného prostredie (tzv. EIA). Projekčné oddelenie SNM pod vedením hlavného architekta Róberta Erdélyiho zároveň intenzívne pracuje na príprave architektonického a stavebného riešenia projektu. Do dnešného dňa bolo spolu preinvestovaných cca 5,2 mil. EUR z poistného plnenia a približne 97 tisíc EUR z verejnej zbierky.

Priebežne sa realizuje inžinierska činnosť v súvislosti s územným konaním. Rovnako sa spracováva dokumentácia, na základe ktorej je možné realizovať čiastkového stavebné práce, napr. odstraňovanie vápenno-cementových omietok a cementového škárovania exteriérových murív, stabilizáciu zemného násypu a piliera na parkáne, či odstraňovanie násypov z okolia hradu a hradnej studne. „Tu nejde o nejaký zjednodušený návrat stavu hradu pred požiarom. Nesmieme zabúdať na to, že Krásna Hôrka je jedinečnou kultúrnou pamiatok a komplexom stavieb, ktorá si vyžaduje odborný prístup nielen k rekonštrukcii, teda k odstráneniu následkov požiaru z roku 2012, ale v rámci komplexnej obnovy chceme tiež odstrániť nevhodné zásahy realizované  v rokoch 1956-1989, ktoré výrazne poškodili autenticitu tejto pamiatky. Aj preto komplexný návrh obnovy priebežne konzultujeme so zástupcami Pamiatkových úradov a ďalšími odborníkmi. Predstavený projekt komplexnej obnovy je najrozsiahlejší v histórii hradu a akceptuje súčasné požiadavky na bezpečnú prevádzku hradu, ako aj maximálne zvýšenie komfortu pre jeho návštevníkov a to za dodržania všetkých postupov stanovených organizáciami ako UNESCO, ICOMOS či ISCARSAH“, spresnil riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Pánis.

Projekt komplexnej obnovy hradu si vyžaduje úzku súčinnosť a proaktívny prístup aj zo strany príslušných samospráv. V súčasnosti všetky realizované procesy smerujú k postupnému získaniu jednotlivých stavebných povolení a realizácii procesu verejného výberu dodávateľa.

V prípade, ak nedôjde k neočakávaným udalostiam, dolná a stredná časť hradu Krásna Hôrka privíta prvých návštevníkov v roku 2021. Neskôr sa počíta rovnako s ukončením obnovy hornej časti hradu a jej následným sprístupnením verejnosti.

Fotozdroj: obecjasov.sk

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať