Výstava predstavuje transformujúcu sa podobu koníka, od dostupných historických dokladov, cez obdobie tvorivosti pod značkou ÚĽUV, až po jeho súčasné znázornenie v dizajne. „Exponáty máme zapožičané z Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave, zo Slovenského národného múzea v Martine a od samotných výrobcov. Keby kapacita výstavy bola dvakrát väčšia, stále by sme ju naplnili, čo je dôkazom rozšírenosti a obľúbenosti motívu koníka“ hovorí kurátorka výstavy, Romana Nošková.
Koník je hračka, suvenír, interiérový doplnok a interaktívny prvok vo svete detí aj dospelých. Odborní pracovníci ÚĽUV- u výstavu uchopili v historickom kontexte tradičnej ľudovej kultúry cez symboliku koníka, jeho spätosť s človekom pri práci i významnú rolu, ktorú zohrával vo svete detí.
Vklad ÚĽUV-u je predstavený cez koníka v podobe suveníru, dekoratívneho predmetu. Originálne kusy vznikali a vznikajú v tvorivej spolupráci výtvarníkov ÚĽUV-u a najlepších výrobcov, inšpirovanej ľudovými motívmi a výrobnými technikami. A v neposlednom rade tvorba súčasných dizajnérov poukazuje cez dekorácie, nábytok či hry s tematikou koňa aj na popularitu tohto motívu v súčasnej kultúre.
Od dávnych čias sa toto zviera vyskytovalo vo svete ľudí v podobe hračky, ktorá bola obľúbená u chlapcov i dievčat. V tradičnom prostredí mala viacero podôb, charakteristických pre daný región či výrobcu. Dnes nám podáva obraz nielen o živote ľudí v ľudovej kultúre, ale je aj odkazom na ich tvorivosť a umelecké cítenie. Postava koníka sa vyskytovala v každej materiálovej skupine a dodnes patrí k neodmysliteľným motívom v sortimente detských hračiek. Kedysi boli na ich výrobu najviac využívanými materiálmi hlina, drevo, cesto. „Návštevníci výstavy uvidia prierez históriou, vývoj v tvorbe a presvedčia sa o pestrosti materiálov, ktoré sa používali a používajú. Mysleli sme aj na deti – jedna miestnosť je vyčlenená na oddych a hru. Môžu si v nej zahrať napríklad pexeso, skladať puzzle, či vymaľovávať omaľovánky“ hovorí kurátorka Barbora Kanávorová.
Ľudová hračka potvrdzuje, že krása je v jednoduchosti. Túto myšlienku reflektuje aj čistá, vzdušná, až minimalistická inštalácia s použitím kartónu a zavesenia „do vzduchu“. Atmosféru dopĺňajú zvukové nahrávky cválajúcich koní a riekanky a piesne v podaní detí. Súčasťou výstavy je premietanie výsledkov projektu digitalizácie zbierkových predmetov Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave.
Miesto: Galéria ÚĽUV, Obchodná 64, Bratislava
Termín: 1.6.2018 – 5.10.2018
Otváracia doba: pondelok až piatok od 12.00 do 18.00 hod.
Organizátor: Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV)
Kurátorky: Barbora Kanávorová, Romana Nošková
Zdroj: Ústredie ľudovej umeleckej výroby
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin