Ako smelý nápad prichádza projekt Viva zbor!, ktorý si dal za cieľ vytvoriť pôvodné hudobno-scénické dielo pre veľký detský zbor, symfonický orchester a sólistov z radov známych hudobníkov, spevákov aj hercov. Na motívy legendy o sitnianskych rytieroch sa zrodil príbeh o spolupatričnosti, ľudskosti, bratstve, úcte k vlasti aj histórii, čo sú hodnoty, ktoré by nikdy nemali stratiť na sile. Hoci sú to témy vážne, tvorcovia projektu k ním pristúpovali s ľahkosťou, aby zaujali žiakov základných škôl a prispeli k spestreniu ich hodín hudobnej výchovy,” povedal o projekte minister kultúry Marek Maďarič.

Cieľom projektu Viva zbor! je podporovať aktívne hudobné vyjadrenie detí na základných školách prostredníctvom aktívneho kontaktu s hudbou a spevom a intenzívneho zážitku zo spoločného úspechu, rozvíjať osobnostné črty detí, motivovať ich k tvorivosti, podporovať zodpovednosť, kolektívneho ducha a tímovú prácu, vzájomnú sebaúctu,disciplínu a rešpekt. “Projekt Viva zbor! nie je súťaž, v ktorej vyhrávajú najlepší speváci. Zapojenie sa doň je dobrovoľné a princíp spoločného spievania dáva šancu hudobne sa prejaviť aj menej talentovaným alebo introvertnejším deťom. Projekt svojím charakterom zároveň  chce pomôcť  k zlepšeniu postavenia predmetu Hudobná výchova medzi žiakmi, učiteľmi aj rodičmi a prostredníctvom skupinovej aktivity v nich motivovať  a upevňovať  záujem o hudbu, umenie a vo všeobecnosti o kultúru,” hovorí Matej Drlička.

Ide o v našich končinách, netradičný a originálny spôsob ako u detí budovať hlbší vzťah ku kultúre, k umeniu, ale aj k samotnej tvorbe. Klasická hodina hudobnej výchovy sa totiž mení na hru, ktorej priamymi účastníkmi sú žiaci – stávajú sa z nich interpreti a spolutvorcovia umeleckého diela. Projekt nenútenou formou podnecuje u detí túžbu po spoznávaní, interpretácií aj prezentácii, zároveň popularizuje zborový spev i naše dejiny. Stále treba hľadať nové, atraktívne aj interaktívne formy výchovy mladej generácie k náročnejším druhom a žánrom umenia. A jednou z ciest je aj Viva zbor!,” dodáva Marek Maďarič.

O najväčšie pódium, aké kedy na Slovensku stálo, sa s deťmi podelia aj Táňa Pauhofová, Zuzana Kronerová, Marián Čekovský, Lukáš Latinák, Ivo Gogál, Miroslav Noga  a Štefan Skrúcaný. Autorom hudby, ktorú deti spoznávali počas celého školského roka, je Oskar Rózsa. Krásnymi textami do piesní prispel Peter Kollára, réžie koncoročného vystúpenia sa zhostil známy slovenský divadelný  režisér Jakub Nvota.

Do pilotného ročníka projektu sa počas školského roka 2012/2013 zapojilo takmerosemsto štvrtákov a piatakov z deviatich bratislavských základných škôl, ktorí počas celého školského roka v rámci hodín hudobnej výchovy prežívali príbeh známej Legendy o rytieroch zo Sitna. Budúci školský rok by mal projekt prebiehať na území celého Slovenska a možnosť zapojiť sa dostanú všetky základné školy.

referát styku s médiami MK SR

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať