V mimoriadne bohatom programe Letnej filmovej školy má svoje čestné miesto aj sekcia Vyšehradský horizont, ktorá predstavuje výber toho najlepšieho z krajín V4. Slovenskú kinematografiu budú zastupovať absolútne tohtoročné novinky. Krátko po svetovej premiére diváci uvidia Čiaru režiséra Petra Bebjaka, za ktorú len nedávno získal cenu za réžiu na MFF Karlove Vary, Ninu režiséra Juraja Lehotského, rovnako odpremiérovanú na karlovarskom festivale, ďalej Out v réžii Gyӧrgya Kristófa uvedený v premiére na MFF Cannes, na rotterdamskom festivale odpremiérovanú Špinu Terezy Nvotovej a snímku Ivety Grófovej Piata loď, ktorá získala na MFF v Berlíne Krištáľového medveďa.
Kolekciu nových slovenských filmov v sekcii doplnia aj koprodukčné filmy Cez kosti mŕtvych Agnieszky Holland, Křižáček Václava Kadrnku, Baba z ľadu Bohdana Slámu, Masaryk Juliusa Ševčíka, Záhradníctvo: Rodinný priateľ Jana Hřebejka a Lichožrúti Galiny Miklínovej. Premietnu sa tiež filmy, ktoré ešte na Slovensku nemali premiéru. Film Po strništi bos, ktorý podľa scenára svojho otca Zdeňka nakrútil Jan Svěrák, sa vracia k hrdinom ich filmu Obecná škola (1991) počas protektorátu, predstavia sa aj netradičný životopisný filmo ruskej poetke Anne Barkovovej 8 hláv šialenstva v réžii Marty Novákovej a dokumentárny portrét autentického neonacistu Svet podľa Daliborka režiséra Víta Klusáka, ktorý po svojom premiérovom uvedení na karlovarskom festivale vyvolal zaujímavú spoločenskú diskusiu.
Sekcia Vyšehradský horizont ponúka aj študentské filmy, jej zámerom je mapovať filmy umeleckých škôl v Čechách a na Slovensku a prinášať výber najväčších talentov a prísľubov do budúcnosti. Slovensko bude kolekciou štyroch filmov Keď pretečie pohár, Jama, Oslava a Manžel Ján s rodinou osobne reprezentovať absolvent bratislavskej VŠMU Pavol Čižmár, jeho filmy sa premietnu popri tvorbe absolventov pražskej FAMU Johany Švarcovej a Jiřího Volka.
Medzi hosťami tohtoročnej Letnej filmovej školy bude slovenská herečka a dnes diplomatka a politička Magda Vášáryová, ktorá v období od 60. do 90. rokov minulého storočia patrila medzi vyhľadávané herečky českých i slovenských režisérov a počas svojho hereckého pôsobenia nakrútila vyše 20 filmov a 120 televíznych inscenácií. Jej tvorbu si podujatie pripomenie v troch dielach. V historickom epose Marketa Lazarová (1967) Františka Vláčila, v ktorom účinkovala ako osemnásťročná, vo filme Jaromila Jireša …a pozdravuji vlaštovky (1972), za ktorý bola ocenená na filmovom festivale v talianskom Avelline, a v trezorovom filme Juraja JakubiskaVtáčkovia, siroty a blázni (1969). Svoju tvorbu osobne v Uherskom Hradišti predstaví aj mladý dokumentarista Miro Remo, premietať sa budú jeho celovečerné snímky Richard Müller: Nespoznaný, Cooltúra, Comeback a krátke filmy Pohoda, Vrbovský veter, Tibor Huszár – Návrat späť, Jano i absolventský film Arsy-Versy z roku 2009, ktorý patrí k najoceňovanejším filmom z produkcie Removej alma mater, bratislavskej Vysokej školy múzických umení.
Letné kino na Letnej filmovej škole okrem iného ponúkne slovenské koprodukčné filmy Anjel Pána 2 Jiřího Stracha a Bezva ženská na krku Tomáša Hoffmana, v sekcii Podoby českého hororu bude pod holým nebom uvedený koprodukčný film Jana Švankmajera Šílení (2005). Pre deti sa premietne Strachova rozprávka Šťastný smoliar (2012) o chlapcovi, ktorý musí odvrátiť hnev Šťasteny, keď chce získať srdce jej jedinej dcéry Hanky. Väčšinu slovenských filmov uvedú na podujatí tvorcovia, lektorské úvody k nim zabezpečí filmový teoretik Martin Palúch, podujatia sa zúčastní aj Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Počas Slovenského dňa v utorok 1. augusta budú v Kine Hviezda v ponuke za zvýhodnené ceny knižné publikácie, DVD a blu-ray nosiče z edičného oddelenia SFÚ.
Prezentáciu slovenskej kinematografie na 43. Letnej filmovej škole Uherské Hradiště organizuje Slovenský filmový ústav a Asociácia slovenských filmových klubov. Viac informácií nájdete na www.lfs.cz.
Slovenský filmový ústav (SFÚ)
SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje audiovizuálny zákon č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR.
Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.
Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk
Predajňa Klapka.sk sa orientuje na ponuku audiovizuálnych diel, odbornej literatúry a sprievodných grafických materiálov. V predaji má publikácie, časopisy, DVD nosiče z produkcie SFÚ a ďalších slovenských či zahraničných vydavateľstiev, ale aj soundtracky, plagáty a fotosky k slovenským i zahraničným filmom. Ponúka aj možnosť internetového predaja.
Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.
Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière
Kino Lumière premieta domáce a zahraničné filmy, jeho prioritami sú súčasná slovenská a európska tvorba a archívne kino. Uvádza pravidelné cykly, a tiež prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Sprístupnené sú štyri kinosály, vstupné je od 2,00 do 4,50 €. Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk
Slovenský filmový ústav
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin