Závery auditu Najvyššieho kontrolného úradu potvrdili to, na čo súčasné vedenie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky od začiatku svojho pôsobenia v rezorte poukazovalo. Verejnoprávne fondy vyplácali peniaze v rozpore s pravidlami. Zásadne pochybilo aj ministerstvo pod vedením Natálie Milanovej a Silvie Hroncovej, pretože zanedbávalo svoje povinnosti. Zlyhalo pri kontrolách účelnosti prerozdeľovania verejných peňazí a následného zmluvného plnenia. Nedostatočne tiež vyžadovalo presadzovanie svojich strategických priorít.
Podľa záverov Najvyššieho kontrolného úradu boli odmeny a náhrady členov odborných komisií v Audiovizuálnom fonde a vo Fonde na podporu umenia vyplácané v rozpore s pravidlami, konkrétne z prostriedkov určených na podpornú činnosť. Hradené pritom mali byť z prostriedkov určených na prevádzkovú činnosť tak, ako to korektne robili vo Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. Celkovo bolo v období rokov 2021 – 2023 členom odborných komisií Audiovizuálneho fondu vyplatených viac ako 489.000 eur a vo Fonde na podporu umenia takmer 420.000 eur.
Najvyšší kontrolný úrad skonštatoval, že kontrolný systém pri finančnom riadení a kontrole zúčtovania medzi verejnoprávnymi fondami a ministerstvom v rokoch 2021 – 2023, teda za čias Natálie Milanovej a Silvie Hroncovej, zásadne zlyhal. V preverovanom období zamestnanci rezortu kultúry urobili kontrolu len raz, a to vo Fonde na podporu umenia. „Verejnoprávne fondy na podporu kultúry získali v rokoch 2021 – 2023 zo štátneho rozpočtu viac ako 158 miliónov eur. Je preto priam alarmujúce, že moje predchodkyne nezaujímalo, ako sa vo fondoch hospodári. Ministerstvo pod ich vedením nemalo záujem robiť štátnu kultúrnu politiku cez verejnoprávne fondy, a preto si pre túto oblasť nestanovilo ani žiadne priority,“ uviedla ministerka Šimkovičová s tým, že zo záverov vyplýva okrem iného aj to, na čo ministerstvo pod jej vedením dlhodobo poukazuje – chýbajúce koncepcie, totožné pokladničné doklady pri rôznych projektoch, ale aj zanedbanie povinnosti jasne určiť priority podpory.
„Výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, ktoré sú nespochybniteľné, teda jasne potvrdili to, na čo sme mesiace upozorňovali. A tým je fakt, že verejnoprávne fondy v minulosti šafárili a fungovali v podstate takmer bez akejkoľvek kontroly zo strany ministerstva. Týmto sa ukázalo, prečo boli tak nevyhnutné novely zákonov a zmeny pravidiel ich fungovania,“ povedala ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Zároveň zdôraznila, že novely zákonov súčasné vedenie ministerstva presadilo v súlade s programovým vyhlásením vlády.
„Situácia sa ukázala byť natoľko vážna, že NKÚ nám odporúča novelizovať zákony o Fonde na podporu kultúry a Fonde na podporu kultúry národnostných menšín tak, aby žiadatelia, ktorí sú majetkovo a personálne prepojení s tým, kto nemá vysporiadané finančné vzťahy s fondom, boli pri žiadosti o poskytnutie peňazí posudzovaní prísnejšie, prípadne, aby ich žiadosti boli odmietnuté. Každý nech si urobí názor sám, prečo bolo potrebné zo strany NKÚ aj odporúčanie tohto typu,“ dodala ministerka kultúry Martina Šimkovičová.
Zdroj grafiky: NKÚ
Posledná aktualizácia: 27. septembra 2024 / MKSR Admin