Spolupráca medzi Slovenskou republikou a Čínskou ľudovou republikou v oblasti kultúry má potenciál. Na dnešnom stretnutí sa na tom zhodli ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová a čínsky veľvyslanec Cai Ge. Obe strany sú naklonené myšlienke podpísania programu spolupráce na roky 2024 – 2028. V tomto roku si krajiny navyše pripomínajú 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov.
„Aktuálne platný program je ešte z roku 2015, a preto si zaslúži našu pozornosť. Vítam, že v Číne je záujem o slovenské ľudové umenie a folklór, konkrétne o výkladné skrine nášho folklóru umelecký súbor Lúčnica a SĽUK,“ uviedla ministerka. Zástupcovia SĽUK-u sa v minulom roku zúčastnili v Pekingu na podujatí, kde prezentovali prvky slovenského nehmotného kultúrneho dedičstva. „Verím, že na túto spoluprácu nadviažeme a počas nasledujúcich rokov ju ešte zintenzívnime,“ zdôraznila ministerka Šimkovičová. Na stretnutí s veľvyslancom otvorili tiež otázku možnej spolupráce v oblasti výmenných pobytov študentov klasickej hudby, ako aj expertov v rámci kultúrneho dedičstva a obnovy pamiatok.
Veľvyslanec Cai Ge ocenil záujem slovenskej strany o prehĺbenie spolupráce. Slovensko má podľa jeho slov skvelú kultúru. Potenciál vidí aj v spolupráci v oblasti cestovného ruchu s dôrazom na kultúrne prednosti oboch krajín.
Priestor na spoluprácu medzi Slovenskom a Čínou je aj v oblasti múzeí a galérií. Slovenské národné múzeum zvažuje výstavu v Šanghaji. Vedenie múzea dostalo tiež pozvanie na konferenciu, ktorá by sa mala uskutočniť už v lete tohto roka. S čínskymi partnermi aktívne spolupracuje aj medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA. Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici má zase samostatné centrum zamerané na čínsky jazyk a kultúru. V minulosti sa tiež organizovali prehliadky čínskej kinematografie v Kine Lumiére.
Foto: Ministerstvo kultúry SR
Posledná aktualizácia: 11. januára 2024 / Komunikácia Protokol