Štátna tajomníčka ministerstva kultúry Zuzana Kumanová si dnes v Pietnej sieni banskobystrického Múzea SNP uctila obete rómskeho holokaustu. Pamätný deň si pripomínajú krajiny európskeho spoločenstva od roku 2015. Európska únia tak každoročne počas 2. augusta zdôrazňuje dôležitosť pripomínania si obetí rómskeho holokaustu. Spomienka je podľa predstaviteľov EÚ nevyhnutným krokom k tomu, aby sme znova nastolili spravodlivosť pre túto komunitu ľudí.

„Dnes sme si v Banskej Bystrici spoločne uctili a pripomenuli obete, na ktoré sa po vojne zabúdalo. Diskriminácia a oddeľovanie od spoločnosti, vraždenie a vyhladzovanie v koncentračných táboroch – to všetko sa spája s rómskym holokaustom v období druhej svetovej vojny. V tom povojnovom bola genocída Rómov bagatelizovaná a trvalo takmer 40 rokov, kým Európa uverila, že perzekúcie Rómov sa diali na etnickom princípe. Preto treba vysloviť jasné nie rasovej neznášanlivosti a nezabudnúť aj na tieto obete holokaustu,“ uviedla štátna tajomníčka Zuzana Kumanová.

Donedávna bola téma genocídy Rómov počas druhej svetovej vojny takmer neznáma.  V rokoch 1939 až 1945 v Európe zahynulo viac ako 500 000 Rómov a Rómok. Dôvodom ich perzekúcií boli rasové teórie o nadradenosti Árijcov, ktoré sa v prípade Rómov opierali aj o spájanie etnicity s vrodenou asociálnosťou. V nacistickej ríši a jej satelitných krajinách boli Rómovia, rovnako ako Židia, predurčení k likvidácii. Vznikli stovky pracovných táborov a útvarov, kde v neľudských podmienkach boli využívaní na prácu a neskôr posielaní do koncentračných táborov zriadených za účelom ich vyvraždenia.

Na dnešnom pietnom podujatí sa v Banskej Bystrici zúčastnili taktiež predseda vlády SR Eduard Heger, členovia vlády, splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková, poslanci a poslankyne Národnej rady SR, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, rómski aktivisti, umelci či športovci.

Posledná aktualizácia: 1. augusta 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať