Ústredie ľudovej umeleckej výroby už od roku 1959 každoročne udeľuje čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby. V piatok 4. septembra 2020 tento zoznam rozšírili ďalší piati výrobcovia, ktorí svojou prácou zachovávajú tradičné remeslo a zároveň aj naše nehmotné kultúrne dedičstvo.
Ocenenie majster ľudovej umeleckej výroby sa udeľuje jednotlivcom za umelecký prínos a dosiahnuté výnimočné výsledky pri rozvíjaní konkrétneho výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel v súčasnosti. Slávnostné oceňovanie sa konalo tento rok v dôsledku protipandemických opatrení v úzkom kruhu pozvaných hostí na pôde Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Ústredia ľudovej umeleckej výroby. Titul majstra ľudovej umeleckej výroby odovzdal generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva a kultúry menšín Radoslav Ragač týmto výrobcom:
Pavel Ferdinandy – titul majstra ľudovej umeleckej výroby získal za výrobu zdobených palíc. V jeho portfóliu sú celodrevené palice (často s využitím samorastu) a drevené časti pastierskych palíc slúžiacich aj na chytanie a usmerňovanie zvierat, betlehemské kyjaky, poľovnícke palice a fokoše. Svojou tvorbou zachováva znalosti a zručnosti spojené so spracovaním viacerých druhov dreva pri využití tradičných i vlastných techník. Pri výzdobe palíc vychádza z tradičnej motivickej škály.
Ivan Klučiar – titul majstra ľudovej umeleckej výroby získal za výrobu medovníkov s bielym prelamovaným dekórom. Skúsený medovnikár nadväzuje na tradície medovnikárstva na Slovensku druhom spracovávanej suroviny i niektorými tvarmi medovníkov. V zdobení prepája dekoratívne tradície z dvoch oblastí výroby – medovnikárskej a textilnej, keďže väčšinu motívov čerpá zo starých výšiviek, čipiek a tkanín.
Jana Majerská – titul majsterky ľudovej umeleckej výroby získala za drevorezbársku tvorbu. Jej rezbárske diela majú vysokú umelecko-remeselnú úroveň spracovania s využitím širokej škály techník – od drobnej figurálnej drevorezby bez povrchovej úpravy (napr. v podobe betlehemských figúrok) až po rytý dekór kyjatického typu doplnený maľbou. Dokladajú bohatosť poznatkov a zručností autorky, čoho výsledkom je široká škála úžitkovo-dekoratívnych i dekoratívnych výrobkov.
Anna Suchá – titul majsterky ľudovej umeleckej výroby získala za tradičnú kožušnícku výrobu zameranú na produkciu kožuchov (s rukávmi) a kožuštekov (bez rukávov) ako súčasti tradičného odevu. Dodržiava tradičné výrobné techniky a dôsledne rešpektuje regionálne výzdobné štýly.
Florián Šavrtka – titul majstra ľudovej umeleckej výroby získal za výrobu košov z lubov. Jeho výrobky majú výrazný úžitkovo-dekoratívny charakter. Archaický spôsob spracovania pareného dreva na ručne štiepané luby, znalosti jednotlivých druhov dreva i následné pletenie lubových košov rešpektuje tradíciou ustálené formy.
Posledná aktualizácia: 16. septembra 2020 / Komunikácia Protokol