Európska únia prostredníctvom medzinárodnej iniciatívy EHMK zdôrazňuje význam miest ako centier kultúrneho života a podporuje kultúrnu diverzitu Európy. Zrealizované projekty EHMK v minulosti ukázali benefity, ktoré zisk titulu priniesol víťazným mestám, priľahlým regiónom a v konečnom dôsledku i krajinám. Projekty sa stávajú akcelerátormi kultúrneho diania, prispievajú k zvýšeniu zamestnanosti a majú priaznivý vplyv na cestovný ruch.
Dobrým príkladom všestranných prínosov iniciatívy EHMK je napríklad dánske mesto Aarhus, ktoré bolo držiteľom titulu v roku 2017 či bulharský Plovdiv, ktorý hostil EHMK v roku 2019:
- Dánske mesto Aarhus zaznamenalo nárast obratu v súkromnom sektore o 108 miliónov eur a nárast zamestnanosti o 973 pracovných miest. Taktiež nárast návštevnosti o 19% v danom regióne. Jedna z najväčších udalostí prilákala až 280 000 návštevníkov a návštevníčok.
- Bulharské mesto Plovdiv zaznamenalo nárast návštevnosti o 27% a nárast zamestnanosti o 16%. Nárast príjmu od návštevníkov mesta a ostatných kultúrnych podujatí bol o viac ako 200 miliónov eur.
Súťažné projekty slovenských miest posudzovala medzinárodná komisia EHMK 2026 zložená z nezávislých odborníkov a odborníčok na oblasť kultúry a umenia, ktorých nominovali európske inštitúcie. Ministerstvo kultúry sa venovalo procesu výberu Európskeho hlavného mesta kultúry pre rok 2026 už od nástupu nového vedenia. Rezort kultúry zabezpečil všetky technické požiadavky a organizačné aspekty výberového procesu. Išlo o obzvlášť náročnú úlohu v dobe pandémie a lockdownov.
“Chcela by som sa poďakovať tímu ministerstva kultúry, ktorý na tomto projekte pracoval a naďalej bude pracovať. Vašu snahu a prácu oceňujem nielen ja, ale aj predsedníčka medzinárodnej poroty Paulina Florjanowicz, ktorá sa rovnako pozitívne vyjadrila na našu adresu pri vyhlasovaní výsledkov minulý týždeň,” povedala ministerka kultúry Natália Milanová.
Kreatívny potenciál Slovenska
O titul EHMK 2026 sa uchádzalo osem slovenských miest (Banská Bystrica, Hlohovec, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina). Do finálnej časti súťaže napokon postúpili Nitra, Trenčín a Žilina, ktoré odprezentovali svoje projekty EHMK pred medzinárodnou komisiou.
“V projektoch, ktoré som mala možnosť vidieť od všetkých miest, ktoré sa zapojili, je vidieť, že Slovensko má obrovský potenciál, ktorý ani zďaleka nie je vyčerpaný. Máme tu neskutočné množstvo skvelých a kreatívnych ľudí, ktorí dokážu pohnúť Slovensko nielen v tejto oblasti dopredu. Budem rada, ak projekty, ktoré mestá predložili, začnú primátori a komunity v daných mestách aspoň čiastočne pretvárať do skutočnosti aj napriek tomu, že titul mohlo získať iba jedno mesto,” dodala ministerka kultúry Natália Milanová.
Trenčín ako Európske hlavné mesto kultúry 2026
“Kvôli pandemickým opatreniam nebolo možné, aby boli mestá a ich tímy prítomní na vyhlásení výsledkov, a preto som nemala šancu zagratulovať pánovi Rybníčkovi a Trenčínu osobne. Stalo sa tak na dnešnom stretnutí a aj takto verejne by som chcela vyzdvihnúť kreativitu a celý projekt, vďaka ktorému sa víťazným mestom stal práve Trenčín. Veľmi ma zaujal claim a filozofia trenčianskeho projektu EHMK – a to je “pestovanie zvedavosti” – pretože zvedavosťou sa všetko začína, ale zvedavosť sa nikdy nekončí. Táto línia pestovania zvedavosti, ktorá každého z nás vedie k tomu, aby sme sa vzdelávali a rástli, boli spolupatriční, zodpovední a empatickí, sa bude tiahnuť celým projektom niekoľko rokov a verím, že sa dostane ďalej z regiónu do celého Slovenska,” vyjadrila sa na tlačovej konferencii ministerka kultúry.
Víťazné mesto najlepšie splnilo kritériá, ktoré sú podmienkou zisku titulu EHMK. Program musí prinášať unikátne projekty, vytvorené špeciálne pri príležitosti EHMK. Dôležitým pri príprave a realizácii projektov je tiež dôraz na kultúrnu rozmanitosť a európsku diverzitu. Od Trenčína sa taktiež očakáva zapojenie mladých ľudí, dobrovoľníkov, znevýhodnených osôb a minorít do programu. Umelecká vízia a stratégia kultúrneho programu musí kombinovať miestne kultúrne dedičstvo a tradičné formy umenia s novými, inovačnými a experimentálnymi prejavmi. Realizátori projektu musia pamätať aj na prepojenie stratégie rozvoja publika so vzdelávaním a účasťou škôl.
“Zisk titulu EHMK 2026 si veľmi vážime, pretože si myslíme, že je nielen reprezentáciou Trenčianskeho kraja a nášho mesta, ale aj celého Slovenska. Trenčín sa stane stredobodom pozornosti celej kultúrnej obce nielen na Slovensku ale aj v Európe a sme za to veľmi vďační. Chcel by som sa poďakovať mestám Nitra a Žilina, ktoré boli pre nás veľmi inšpiratívne a určite budeme s týmito mestami spolupracovať. Naším hlavným motívom je spolupráca so všetkými schopnými ľuďmi, ktorých sme na tejto ceste stretli, a boli to aj ľudia z miest, ktoré s nami spolukandidovali na tento titul,” uviedol na tlačovej konferencii primátor Trenčína Richard Rybníček.
Prvé podujatia spojené s projektom EHMK 2026 môže slovenské publikum očakávať už v roku 2022, pričom kultúrny program sa s blížiacim sa rokom udelenia titulu (rok 2026) zintenzívňuje. V súvislosti so zámerom udržateľnosti projektu možno očakávať tiež mnohé akcie po roku 2026.
Posledná aktualizácia: 16. decembra 2021 / Komunikácia Protokol