Ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová sa na pozvanie predsedníčky Báčskeho Petrovca Jasny Šprochovej zúčastnila otvorenia Slovenských národných slávností, každoročného kultúrneho festivalu slovenskej národnostnej menšiny v regióne Vojvodina na severe Srbskej republiky. Otvorenie slávností sa uskutočnilo v piatok 11. augusta v Slovenskom vojvodinskom divadle v Báčskom Petrovci.
„Zažiť vojvodinských Slovákov, vnímať ich umenie a počuť ich materinský jazyk, je rovnako ako pre mnohých ďalších, veľkým zážitkom i pre mňa. Naša najväčšia komunita mimo územia Slovenska si už viac než 250 rokov zachováva svoje zvyky, tradície a rozmanitosť ich kultúry je veľkým povzbudením aj do budúcnosti,“ hovorí k návšteve ministerka kultúry Silvia Hroncová.
Dvojdňová pracovná návšteva, počas ktorej ju sprevádzal veľvyslanec SR v Srbsku Fedor Rosocha sa začala prijatím ministerky zástupcami Báčskeho Petrovca, predsedníčkou Jasnou Šprochovou a predsedom obecného zastupiteľstva Jánom Jovankovičom. Báčsky Petrovec je kultúrnym centrom Slovákov v Srbsku a od roku 1919 tu sídli Gymnázium Jána Kollára s vyučovacím jazykom slovenským.
Návšteva ministerky kultúry pokračovala stretnutím s predsedníčkou Národnostnej rady Slovenskej národnostnej menšiny Dušankou Petrákovou a riaditeľkou Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov Annou Spevákovou v Novom Sade, hlavnom meste regiónu Vojvodina. Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny vznikla v roku 2003 a zastrešuje slovenskú národnostnú menšinu v oblasti vzdelávania, kultúry, informovania a úradného používania jazyka a písma. Je financovaná Srbskou republikou. Stretnutia sa zúčastnil tiež nový predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Miloš Koterec a podpredseda úradu Peter Prochácka. Slovenská strana potvrdila vysokú úroveň spolupráce v oblasti folklóru, tradičných zvykov a tvorby či prezentácie insitného umenia a rovnako záujem o prehĺbenie podpory a spolupráce v ostatných oblastiach umenia a kultúry. Ministerka kultúry Silvia Hroncová spoločne s riaditeľkou Divadelného ústavu v Bratislave Vladislavou Fekete, ktorá bola členkou slovenskej delegácie, vyzvali na hľadanie podpory profesionálneho súboru Slovenského vojvodinského divadla v Báčskom Petrovci, ktoré dlhodobo trpí finančnými ťažkosťami a iniciovali diskusiu o rozšírení vysokoškolského vzdelávania hercov na srbských vysokých školách v slovenskom jazyku. Účastníci stretnutia sa dotkli aj témy poklesu obyvateľov Srbskej republiky, ktorí sa hlásia k slovenskej národnostnej menšine a témy odchodu vojvodinských Slovákov, občanov Srbskej republiky na Slovensko, a to hlavne za vzdelaním a z ekonomických dôvodov. Podľa výsledkov aktuálneho sčítania obyvateľov v Srbsku klesol počet príslušníkov slovenskej národnostnej menšiny na 42 tisíc osôb z úrovne 53 tisíc v roku 2011.
Medzi kľúčové body programu návštevy ministerky kultúry v Srbsku patrilo stretnutie a diskusia s osobnosťami, ktoré výrazne ovplyvňujú kultúrny a umelecký život tamojšej slovenskej národnostnej menšiny. Diskusia sa uskutočnila na pôde Gymnázia Jána Kollára v Báčskom Petrovci, kde ministerku kultúry privítala riaditeľka školy Vieroslava Struhárová. Hudobná pedagogička, dirigentka a bývalá riaditeľka Gymnázia Jána Kollára Anna Medveďová podporila pokračovanie systematického zberu a vedeckého výskumu folklórnych prejavov vojvodinských Slovákov, ktorý bol dlhodobo na okraji záujmu odborníkov z oblasti etnológie a folkloristiky. V tejto práci pokračuje jej dcéra, etnologička Anna Medveďová ml. Riaditeľ Slovenského vydavateľského centra, kunsthistorik Vladimír Valentík informoval o bohatej knižnej publikačnej činnosti a o vydávaní časopisu Nový život, ktorý je najstarším doteraz vydávaným periodikom slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku založený ešte v roku 1933. Vladimír Valentík pripomenul, že zánik schopnosti písať v materinskom jazyku patrí medzi prvé znaky asimilácie obyvateľov, a preto má národnostná literatúra a periodická tlač nezastupiteľné miesto pri uchovávaní tejto unikátnej identity. Marína Dýrová, režisérka a novinárka v RTV (Radio-televizija Vojvodine, Nový Sad) vyzdvihla bohatú ochotnícku divadelnú bázu slovenskej národnostnej menšiny, ale poukázala na nedostatočné zdroje pre riadnu činnosť profesionálneho divadelného súboru. Viera Krstovská, riaditeľka Slovenského vojvodinského divadla informovala o veľkom záujme slovenských profesionálnych divadiel o účinkovanie vo Vojvodine a neutíchajúcom záujme o tieto časté hosťovania. Ako najúspešnejšiu vyhodnotila spomedzi hosťovaní inscenáciu Róberta Mankoveckého a Jiřího Havelky Zem pamätá o živote speváka Karola Duchoňa. Bohatosť ochotníckeho divadla potvrdil aj režisér a dramaturg Spišského divadla v Spišskej Novej Vsi a pedagóg na Katedre estetiky FF Univerzity Komenského Michal Babiak. O rekonštrukcii Múzea vojvodinských Slovákov s komplexom tradičnej architektúry informovala etnologička a riaditeľka Anna Séčová-Pintírová. Na diskusii sa zúčastnila aj spisovateľka a prekladateľka Zdenka Valentová-Belićová, ktorá preložila približne päťdesiat titulov slovenskej beletrie do srbského jazyka pre významné srbské nakladateľstvá s celoštátnou distribúciou. O srbskej mediálnej platforme v slovenskom jazyku Storyteller.rs, ktorá vďaka pozitívnemu ohlasu čitateľov a užívateľov posilňuje svoj redakčný tím a hľadá najmodernejšie spôsoby publikovania, informovala novinárka Vladimíra Dorčová-Valtnerová. Ministerka kultúry Silvia Hroncová poďakovala všetkým účastníkom za neúnavnú prácu v prospech slovenskej kultúry, za rozvíjanie národnostného porozumenia a vyzdvihla potrebu rozvoja vo všetkých oblastiach umenia a kultúry a tiež na nevyhnutnosť záruk slobody prejavu a novinárskej nezávislosti pre zdravý rozvoj spoločnosti vojvodinských Slovákov.
Na otvorení Slovenských národných slávností ministerka kultúry Silvia Hroncová uistila príslušníkov slovenskej národnostnej menšiny o podpore zo strany Vlády SR. „Úsilie zachovávať jazyk a vlastné tradície, je veľkou službou pre slovenský národ, ale určite ste si vedomí i toho, že je i veľkým darom pre vás, vaše komunity a vašich potomkov. Chcem vás uistiť, že Slovensku bude na vás vždy záležať,“ povedala ministerka na slávnostnom otvorení Slovenských národných slávností.
V sobotu 12. augusta sa ministerka kultúry na pôde autonómnej vojvodinskej Regionálnej vlády v Novom Sade stretla s Draganou Milošević, vojvodinskou ministerkou pre kultúru. Tá ocenila záujem Ministerstva kultúry SR o slovenskú národnostnú menšinu v Srbsku a finančnú podporu zo strany Vlády SR a vyzdvihla spoločný postup pri nominácii slovenského insitného maliarstva do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Vyjadrila tiež presvedčenie o dôležitosti zachovania jazyka a identity vojvodinských Slovákov. Vojvodina je podľa jej slov mnoho etnická a mnoho konfesionálna, kedy na jej území žijú obyvatelia až 26 národnostných menšín. Ministerka kultúry SR Silvia Hroncová poďakovala za podporu kultúrnych aktivít slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku a za nomináciu kovačického insitného umenia na zoznam UNESCO. Požiadala o nájdenie riešenia pri stavbe kultúrneho centra pôvodne zamýšľaného na pôde Slovenského kultúrneho centra Pavla Jozefa Šafárika v Novom Sade a na pozemku Slovenskej evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Novom Sade. Slovenská evanjelická cirkev je v Srbsku okrem náboženskej činnosti významným tradičným nositeľom kultúrneho dedičstva. Ministerka kultúry tiež vyzvala na stranícku apolitickosť pri rozvoji a uchovávaní kultúrnej identity vojvodinských Slovákov. Zároveň pozvala vojvodinskú ministerku kultúry Draganu Milošević do Bratislavy, kde by mohli pokračovať v diskusii o rozvoji vzťahov slovenských a srbských kultúrnych inštitúcií.
Foto: Ministerka kultúry SR Silvia Hroncová s vojvodinskou ministerkou pre kultúru Draganou Milošević
Posledná aktualizácia: 15. augusta 2023 / Komunikácia Protokol