V krajinách EÚ intenzívne rezonuje problematika mediálnej plurality, kvalitnej žurnalistiky, mediálnej gramotnosti a s tým súvisiace otázky transparentnosti a zodpovednosti. Ťažiskovým bodom programu ministrov preto bola aj diskusia o možnostiach boja proti šíreniu dezinformácií na internete.
Podľa ministerky úmyselné šírenie nepravdivých informácií ovplyvňuje dôležité aspekty každodenného života občanov a fungovania členských štátov EÚ v oblasti bezpečnosti, životného prostredia a zdravia. „Odlíšiť úmyselné šírenie dezinformácií od neúmyselného je obrovskou výzvou, nakoľko nepravdivé informácie nie je vždy ľahké identifikovať a zamedziť ich ďalšiemu šíreniu. Za efektívny nástroj preto považujem kvalitné vzdelávanie a zvyšovanie mediálnej gramotnosti občanov,“ zdôraznila ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.
Slovensko podľa nej vníma pozitívne prijatie Kódexu postupov EÚ v oblasti boja proti dezinformáciám, ktorý sa zaviazalo dodržiavať množstvo relevantných subjektov. „Veríme, že opatrenia a záväzky v ňom upravené, napríklad podpora aktivít zameraných na zlepšovanie kritického myslenia a digitálnej mediálnej gramotnosti, majú skutočne potenciál viesť k pozitívnym výsledkom,“ doplnila ministerka s tým, že v ďalšej fáze bude dôležité sledovať a vyhodnocovať kroky dosiahnuté pri jeho implementácii.
V tejto súvislosti Ľubica Laššáková upozornila aj na aktivity Ministerstva kultúry SR. Vznikla Dočasná pracovná skupina pre rekodifikáciu právnej úpravy audiovizuálnych mediálnych služieb, ktorá sa venuje ochrane novinárov a zlepšovaniu podmienok pre ich prácu. „Posilnením právnej ochrany novinárov sa vytvoria lepšie podmienky pre rozvoj kvalitnej žurnalistiky na Slovensku.“ V súčasnosti je v štádiu príprav uzatvorenie dohody medzi Ministerstvom kultúry SR a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorá sa bude zaoberať spoluprácou v oblasti mediálnej gramotnosti a mediálneho vzdelávania.
Rada ďalej rokovala o návrhu programu Kreatívna Európa na roky 2021 – 2027. Prítomní ministri zobrali na vedomie správu o dosiahnutom pokroku v príprave programu, ktorý vzniká s cieľom podporovať audiovizuálne, kultúrne a kreatívne odvetvie. Jeho rozpočet by sa mal zvýšiť na 1,85 mld. eur. Očakáva sa, že návrhom nariadenia sa bude v roku 2019 zaoberať plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu.
V rámci zasadnutia boli prijaté závery o Pracovnom pláne pre kultúru na roky 2019 – 2022. Ten reflektuje aktuálne výzvy, osobitne digitalizáciu, prehlbujúce sa spoločenské rozdiely, globalizáciu a meniace sa pracovné prostredie v EÚ, ktoré majú významný vplyv na kultúrne prostredie v Európe. K ďalším bodom programu patrila diskusia o posilnení európskeho obsahu v digitálnom hospodárstve.
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin