Trojdňová pracovná cesta začala v stredu v Spišskom Podhradí a skončila dnes v Prešove.

„V procese prípravy rozpočtov jednotlivých príspevkových a rozpočtových organizácií ministerstva kultúry na budúci rok som využila osobnú prítomnosť v týchto inštitúciách a hovorila s ich štatutármi a ďalšími zamestnancami o prioritách pre najbližšie obdobie. Mám radosť i z možnosti osobne poďakovať Márii Novotnej, odchádzajúcej riaditeľke Spišského múzea za jej dlhoročnú odbornú a manažérsku prácu v prospech tohto na pamiatky bohatého regiónu,“ hovorí ministerka kultúry Silvia Hroncová.

Ministerka kultúry sa v stredu 23. augusta stretla s biskupom rímskokatolíckej cirkvi, spišským diecéznym administrátorom Jánom Kubošom, ktorý jej predstavil poslanie diecézy v oblasti so silným zastúpením rómskej menšiny a témy súvisiace s obnovou a ochranou národných kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkvi. Spoločne so zástupcami diecézy, riaditeľom Spišskej katolíckej charity Pavlom Vilčekom a primátorom Spišského podhradia Michalom Kapustom, sa poďakovali za podporu ministerstva kultúry pri ochrane kultúrneho dedičstva na Spiši a zároveň poukázali na ťažkosti, ktorým musia čeliť pri obnove pamiatok. Zástupcovia diecézy požiadali ministerku kultúry o podporu rozvoja pútnického turizmu s cieľom rozvinúť potenciál regiónu s bohatou ponukou kresťanských pútnických lokalít.

Vo štvrtok 24. augusta navštívila ministerka kultúry Silvia Hroncová Spišský hrad, jednu z najnavštevovanejších pamiatok na Slovensku, ktorá je už tridsať rokov spoločne so Spišským Podhradím a Žehrou zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Mária Novotná, odchádzajúca riaditeľka Spišského múzea, ktoré je správcom Spišského hradu, zaviedla zástupcov ministerstva do hornej časti hradu k Románskemu palácu. Jeho rekonštrukcia sa zastavila po nespokojnosti s dodávateľom zo strany investora a odstúpení od zmluvy.

V Levoči sa ministerka kultúry zoznámila s expozíciou Domu Majstra Pavla, ktorému dominuje replika plastiky Poslednej večere z neďalekého chrámu sv. Jakuba. Faksimile bolo zhotovené v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a zdobilo československý pavilón na Montreal Expo 67. Riaditeľka Spišského múzea Mária Novotná informovala o priebehu výskumu mramorovej plastiky hlavy šľachtičnej a rehoľnice Cecilie Gonzagy z Mantovy z 15. storočia, pripisovanej renesančnému sochárovi a architektovi Donatellovi. Dielo je prístupné návštevníkom Kláštora minoritov v Levoči.

Ďalšou zastávkou výjazdu na Spiš bola Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Riaditeľ knižnice František Hasaj informoval ministerku kultúry o rozvojových programoch zameraných na produkciu kníh a učebníc pre nevidiacich. I napriek prudkému rozvoju audio kníh je čítanie a písanie v Braillovom písme stále rozhodujúcim spôsobom vzdelávania nevidiacich. Riaditeľ knižnice požiadal ministerstvo kultúry o pomoc pri získaní prístupu ku všetkým aktuálnym učebniciam pre základné a stredné školy a s tým súvisiacou efektívnou prípravou prepisov do Braillovho písma. Nevyhnutnosť týchto učebníc je predpokladom pri posilňovaní inkluzívneho vzdelávania. Ďalšou oblasťou, pri ktorej požiadalo vedenie knižnice o pomoc, je rozširovanie projektu Dokorán zo strany Rozhlasu a televízie Slovenska. Videoarchív pre sluchovo a zrakovo postihnutých spustila RTVS v roku 2017 a obsahuje dvesto televíznych diel vlastnej produkcie. V posledných rokoch sa však rozširovanie audiovizuálnej databáze tejto platformy zastavilo.

V piatok 25. augusta pokračoval pracovný výjazd rokovaním so zástupcami Múzea Solivar v Prešove, ktoré reprezentuje jednu z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku. Marek Duchoň, riaditeľ Múzea Solivar a Zuzana Šullová, generálna riaditeľka Slovenského technického múzea predstavili konkrétne návrhy na rekonštrukciu pamiatok v rozsiahlom areáli i zámer o zatraktívnenie expozícií, ktoré ročne navštívi až 12 tisíc návštevníkov. Jedno z kľúčových podujatí Múzea Solivar sa uskutoční už 2. septembra, kedy areál privíta návštevníkov Dňa soli.

Na pôde Štátnej vedeckej knižnice v Prešove predstavila riaditeľka Valéria Závadská rozsah služieb tejto inštitúcie vrátane študovne starých tlačí a knižničných fondov od 16. storočia, ktoré vyžadujú personálne posilnenie.  Ministerka kultúry poďakovala za rozvíjanie unikátneho pracoviska, Dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry jeho vedúcemu Romanovi Čonkovi. Dokumentácia živej rómskej kultúry je vlastný projekt Štátnej vedeckej knižnice v Prešove a vzniká vďaka nemu databáza fotografických, zvukových a audiovizuálnych záznamov s možnosťou vzdialeného prístupu. Ministerka kultúry Silvia Hroncová vyzvala zástupcov centra k prehlbovaniu spolupráce s ďalšími pamäťovými a verejnými kultúrnymi inštitúciami zameranými na rómsku menšinu.

Poslednou zastávkou na pracovnom výjazde ministerky kultúry bolo Múzeum rusínskej kultúry sídliace v objekte bývalých kasární v Prešove. Objekt je len čiastočne zrekonštruovaný a čaká na ďalšiu fázu opravy.

Posledná aktualizácia: 4. septembra 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať