Vďaka veľkorysosti pani Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umeleckej pozostalosti A. P. Weisza-Kubínčana, zachránená matkou pani Katariny Zorkou Kahanovou-Ringovou (1910 – 1978), ktorá s ním prežila posledné obdobie života na Slovensku pred deportáciou do nacistického koncentračného tábora. Maľby, kresby, skice, skicáre a výstrižky z dobovej tlače spolu s fascinujúcim príbehom prinášajú nové poznatky o rozsahu, povahe a kontexte jeho tvorby. Kurátorkami výstavy sú Lucia Gregorová Stach a Alexandra Homoľová.

„Slovenská národná galéria ponúka bohaté umelecké a kultúrne zážitky, ktoré rozšíria a podnecujú náš obzor poznania. Budem rada, ak sa výstava dostane do predmetu záujmu všetkých vekových kategórii. Vo mne evokovala pocit zúfalstva človeka v dobe nástupu fašizmu v Európe a v ére holokaustu. Z portrétov vyžaruje strach a panika zo zhonu vtedajšieho sveta. Bolo to skutočne ťažké a hrôzostrašné obdobie,“ povedala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

Šéfka rezortu kultúry navštívila aj Knižnicu Kornela a Nade Földváriovcov, ktorá je sprístupnená na prvom poschodí Esterházyho paláca od 16. mája tohto roku. Ide o projekt, ktorého iniciátorom a autorom konceptu bol spisovateľ a režisér Peter Krištúfek (1973 – 2018).

 

 

 

 

Fotogaléria

 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať