Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky ako ústredný orgán štátnej správy pre médiá má osobitné postavenie pri vyvodzovaní zodpovednosti štátu za štatút novinárov a iných pracovníkov médií vrátane ich bezpečnosti. Vzhľadom na celospoločenskú situáciu, ako aj potrebu medzirezortnej koordinácie, informovania vlády SR a verejnosti, zotrvania, pokračovania a rozšírenia opatrení smerujúcich k zvýšeniu ochrany, bezpečnosti a posilneniu postavenia novinárov a novinárok, dnes 27. septembra 2023 ministerka kultúry SR Silvia Hroncová predložila na rokovanie vlády informatívny materiál „Informácia o implementácii opatrení smerujúcich k zvýšeniu ochrany, bezpečnosti a posilneniu postavenia novinárov a iných pracovníkov médií“.
Prvé konkrétne kroky, ktoré boli urobené vo vzťahu k ochrane novinárov, boli realizované v roku 2021, čo je až tri roky po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Stalo sa tak prostredníctvom prípravy novej mediálnej legislatívy, ktorá reflektovala aj odporúčania Centra pre pluralitu médií a slobodu médií Európskeho univerzitného inštitútu vo Florencii (Media Pluralism Monitor – European University Institute) a následne rozpracovaním plánu implementácie Odporúčania Komisie (EÚ) 2021/1534 zo 16. septembra 2021 k zaručeniu ochrany, bezpečnosti a posilneniu postavenia novinárov a iných pracovníkov médií v Európskej únii.
Súčasná mediálna legislatíva, účinná od 1. 8. 2022, výrazne presahuje minimálne opatrenia uvedené v smernici o audiovizuálnych mediálnych službách, posilňuje ochranu novinárskych zdrojov a zachováva slobodu novinárskeho povolania bez potreby akejkoľvek registrácie alebo osobitného súhlasu.
V tejto súvislosti, za účelom lepšej ochrany novinárov, zrealizovalo Ministerstvo kultúry SR v roku 2022 workshop s holandskou platformou PersVeilig poskytujúcou tamojším novinárom širokospektrálnu podporu. Jednotlivé stretnutia zároveň pomohli iniciovať prvý prieskum o hrozbách pre novinárov, uskutočnený Investigatívnym centrom Jána Kuciaka (ICJK). Zároveň MK SR v spolupráci s Veľvyslanectvom Holandského kráľovstva v Bratislave zorganizovalo aj stretnutie zástupcov holandskej a slovenskej polície na tému ochrany novinárov.
Vo februári 2023 Investigatívne centrum Jána Kuciaka na medzinárodnej konferencii Media Freedom 2023, organizovanej v Bratislave MK SR (pod záštitou medzinárodnej koalície štátov Media Freedom Coalition), prezentovalo prvé výsledky a zistenia svojho prieskumu o bezpečnosti novinárov a novinárok na Slovensku. Tento výskum pre Investigatívne centrum Jána Kuciaka spracovala agentúra AKO a v decembri 2022 a v januári 2023 sa do neho zapojilo 400 novinárov. Investigatívne centrum Jána Kuciaka na tomto podujatí zároveň predstavilo aj novú platformu https://bezpecna.zurnalistika.sk/, ktorej cieľom je monitoring útokov voči novinárom/-kam a pomoc tým, ktorí/-é sa stanú terčom útokov. Aktuálne v rámci iniciatívy bezpecna.zurnalistika.sk.
K 14. 9. 2023, teda za 6 mesiacov fungovania bolo nahlásených 28 incidentov súvisiacich s výkonom povolania. Druhy incidentov: Hrozba (verbálna, online, prostredníctvom sociálnych sietí, email, list, dozvedel som sa o hrozbe zo svojich zdrojov) – 12 hlásení, Prenasledovanie/obťažovanie (online, alebo osobne) – 5 hlásení, Právna hrozba, žaloba, šikanózna žaloba (SLAPP) – 3 hlásenia, Fyzický útok (strkanie, sácanie, úder, kopanec, bitka, zranenie a pod.) – 3 hlásenia, Hrozba smrťou mne alebo mojim blízkym – 1 hlásenie. Diskriminácia (kvôli pohlaviu, pôvodu, presvedčeniu, sexuálnej orientácii a pod.) – 1 hlásenie.
Za účelom zmiernenia negatívnych dopadov na novinárov a iných pracovníkov médií a za účelom implementácie odporúčaní na ochranu novinárov MK SR vyvíja viacero iniciatív:
Na návrh MK SR je problematika ochrany novinárov tiež súčasťou Stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v SR do roku 2028.
MK SR aktuálne pracuje aj na možnosti vzdelávania sudcov/-kýň v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti SR a medzinárodnou organizáciu UNESCO.
V rámci prijímaných opatrení na ochranu novinárov a médií sa MK SR snaží o implementáciu nielen opatrení uvedených v nástrojoch EÚ, ale aj Rady Európy, OBSE a UNESCO v širšom kontexte posilňovania plurality médií. V tejto súvislosti bola aj jasne deklarovaná podpora návrhu nariadenia EÚ o slobode médií (EMFA) s aktívne presadzovanou negociačnou prioritou rozšíriť ochranu novinárov/-k pred všetkými formami nebezpečného prenasledovania, najmä v online prostredí, čo najširšia ochrana zdroja, zachovanie princípu redakčnej nezávislosti, ukotvenie princípov nezávislého postavenia a fungovania verejnoprávnych médií a maximálna transparentnosť pri prideľovaní štátnej reklamy.
V rámci Rady Európy je MK SR najaktívnejšie v prácach proti tzv. žalobám SLAPP. Ide o druh žaloby, ktorá nie je nevyhnutne podaná s cieľom vyhrať súdny spor, ale s cieľom umlčať, zastrašovať alebo obťažovať jednotlivcov alebo skupiny, ktoré uplatňujú svoje právo na slobodu prejavu a zúčastňujú sa na verejnom diskurze. Žaloby SLAPP často používajú jednotlivci, korporácie alebo organizácie na potlačenie kritiky, zabránenie odporu verejnosti alebo odradenie ľudí od zapojenia sa do aktivít, ako sú protesty, občianska iniciatíva alebo investigatívna žurnalistika.
Aj Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu SR 2030 obsahuje Strategickú prioritu 7.7, ktorej cieľom je zabezpečiť zvýšenie ochrany a bezpečnosti novinárov a novinárok, a to najmä prostredníctvom implementácie opatrení vyplývajúcich z Odporúčania Komisie (EÚ) 2021/1534, ako aj v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky prijať legislatívne opatrenia proti účelovým žalobám smerovaným proti práci novinárov a novinárok (SLAPP).
Posledná aktualizácia: 27. septembra 2023 / Komunikácia Protokol