Organizátorom konferencie bola Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou v Martine a Univerzitnou knižnicou v Bratislave. Na konferencii sa zúčastnilo 155 predstaviteľov vedeckých, verejných, akademických a špeciálnych knižníc. Prítomní boli aj zástupcovia vyšších územných celkov Košického a Banskobystrického kraja.
Prikladáme v plnej verzii Vyhlásenie účastníkov konferencie „Knižnice 2012“
Vyhlásenie účastníkov konferencie „Knižnice 2012“
Celoslovenská konferencia „Knižnice 2012“, ktorá sa konala 24. a 25. septembra 2012 bola zameraná na hodnotenie plnenia Stratégie rozvoja slovenského knihovníctva na roky 2008 – 2013, špecifikovanie problémov a definovanie nových strategických úloh pre ďalšie obdobie do roku 2020.
Organizátorom konferencie bola Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou v Martine a Univerzitnou knižnicou v Bratislave.
Na konferencii sa zúčastnilo 155 predstaviteľov vedeckých, verejných, akademických a špeciálnych knižníc. Prítomní boli aj zástupcovia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (MK SR) a vyšších územných celkov Košického a Banskobystrického kraja.
Účastníci konferencie sa zhodli, že prijatie súčasnej stratégie bolo pre knižnice veľmi dôležité. Zároveň vítajú iniciatívu Ministerstva kultúry SR pripraviť nový strategický materiál na obdobie rokov 2015 – 2020.
Účastníci konferencie deklarovali cieľ knižníc zabezpečiť pre každého literatúru, ktorú potrebuje, v tradičnej tlačenej alebo elektronickej forme a poskytnúť informácie rýchlo a kvalitne.
V záujme dosiahnutia tohto globálneho cieľa je nevyhnutné:
1. Zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov na nákup literatúry v súlade s medzinárodnými štandardmi.
2. Rozšíriť rozsah a zvýšiť kvalitu nových, trendových knižnično-informačných služieb s cieľom dosiahnuť vyšší komfort pre používateľov.
3. Rekodifikovať legislatívne normy ovplyvňujúce knižničnú činnosť tak, aby boli zohľadnené požiadavky knižníc.
4. Dosiahnuť, aby Slovenská národná knižnica v Martine plnila úlohy v oblasti metodiky a riadenia knižničného systému SR vyplývajúcich z knižničného zákona a zriaďovacej listiny.
5. Zvýšiť spoločenské postavenie a finančné ohodnotenie knihovníckej a informačnej profesie.
6. Dosiahnuť rovnaký štandard priestorového a technického vybavenia knižníc ako v rozvinutých krajinách Európskej únie.
Investície do knižníc sa vyplatia vzhľadom na ich návratnosť v oblasti rozvoja kultúry, vzdelávania, vedy, techniky a celej spoločnosti.
Účastníci konferencie „Knižnice 2012“ Liptovský Ján, 25. september 2012
referát styku s médiami MK SR
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin