Najviac pre autorov vyberie Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam (SOZA). Organizáciami, ktoré  realizujú výkon kolektívnej správy práv sú Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam (SOZA), SLOVGRAM, nezávislá spoločnosť výkonných umelcov, výrobcov zvukových a zvukovo-obrazových záznamov, LITA, autorská spoločnosť, ktorá spravuje práva autorov a iných nositeľov práv k literárnym, dramatickým, hudobnodramatickým, choreografickým, audiovizuálnym, fotografickým dielam, dielam výtvarného umenia, architektonickým dielam alebo dielam úžitkového umenia, ďalej OZIS, ochranné združenie interpretov Slovenska zamerané na kolektívnu správu práv k umeleckým výkonom a SAPA, Slovenská asociácia producentov v audiovízii špecializovaná na kolektívnu správu práv k audiovizuálnym záznamom a audiovizuálnym dielam.

Na základe problémov z praxe, a to najmä sporov týkajúcich sa poplatkov za použitie diel na verejných spoločenských podujatiach (koncerty, plesy, verejné zábavy a pod.) a v hoteloch a podobných prevádzkach bude MK novelizovať Autorský zákon. V oboch prípadoch platí, že organizátor podujatia alebo prevádzkovateľ hotela musí na použitie diel získať súhlas autorov (licenciu) vopred od organizácie kolektívnej správy práv. V prípade hotelov z rozhodnutí Súdneho dvora EÚ vyplýva, že „nie je rozhodujúce, či k verejnému prenosu skutočne došlo – či hosť pozeral televíziu, ale postačí umožnenie verejného prenosu – televízor v izbe“, upozornilo MK SR v predkladacej správe. Vznikajú tak spory s organizáciami kolektívnej správy. MK SR  predloží do 20. Augusta novelu, ktorá má „primerane upraviť kritériá použité pri výpočte odmeny v sadzobníkoch odmien organizácií kolektívnej správy“.

Materiál zároveň sleduje za roky 2014, 2015 a 2016 režijné náklady organizácií kolektívnej správy práv a základné rozdelenie ich príjmov medzi autorov, ktorých práva zastupujú na Slovensku ako aj v zahraničí. Každá organizácia kolektívnej správy zastupuje okrem slovenských aj zahraničných nositeľov práv. Zároveň musí zverejňovať výročnú správu na svojej webstránke, kde musí byť prístupná najmenej päť rokov. Z údajov za roky 2014 až 2016 vyplýva, že najvyššie príjmy mala SOZA – v roku 2014 vyše 9,146 milióna eur, v roku 2015 viac ako 10,223 milióna eur a v roku 2016 takmer 10,357 milióna eur. Naopak, najmenšie príjmy mala SAPA – v roku 2014 to bolo 19 477 eur, v roku 2015 získala 20 885,59 eura a v roku 2016 mala príjmy 556 270 eur.

Režijné náklady jednotlivých organizácií sa pohybujú v rozmedzí od 14 – 15 percent z ich príjmov až po 23 – 24 percent z ich príjmov. Príjmy znížené o režijné náklady sa rozdeľujú autorom, ktorých práva organizácie zastupujú. V rokoch 2014 až 2016 malo oveľa vyššie režijné náklady ako je priemer iba OZIS, ochranné združenie interpretov Slovenska. Ako pripomína ministerstvo kultúry, v prípade OZIS ide o následky dlhodobého súdneho sporu s RTVS v oblasti televízneho a rozhlasového vysielania. Za roky 2012 až 2017 sa preto zvýšili náklady na réžiu o neuhradené faktúry, súdne poplatky a odmenu advokátskej kancelárii. Tieto zvýšené náklady odsúhlasili nositelia práv na valných zhromaždeniach. OZIS bola doteraz úspešná vo všetkých súdnych sporoch. RTVS zaplatil do apríla tohto roka približne 25 tisíc eur na úrokoch z omeškania, súdnych trovách. V súčasnosti pripravuje mimosúdne vyrovnanie a dohodu, informuje materiál.

Zdroj: SITA, MK SR

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať