V Hlavnej súťaži bude slovenskú kinematografiu zastupovať nový film Marka Škopa Nech je svetlo (2019), na festivale bude uvedený vo svetovej premiére. Jeho hrdinom je slovenský gastarbeiter v Nemecku, ktorý zistí, že jeho syn sa doma zaplietol s nebezpečnou partiou a je obvinený zo šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Marko Škop sa s filmom počas jeho príprav už predstavil v Karlových Varoch na podujatí Pitch & Feedback v roku 2017 a Works in Progress v roku 2018. „Na začiatku bola téma neprítomnosti otca v rodine, že skrátka chýba pri výchove, pretože zabezpečuje financie,“ hovorí Škop o prvotnej myšlienke filmu. „Myslím si, že rovnako nebezpečný ako príliš prísny a chladný otec je taký, ktorý pri deťoch nie je. Robil som rešerše rodinných konštelácií medzi slovenskými ekonomickými migrantmi a postupne nabaľoval ďalšie podtémy. Takou je napríklad nacionalistická indoktrinácia mládeže, čo je dnes na Slovensku pálčivý problém.“ Marko Škop zaujal v Karlových Varoch už v minulosti, keď získal Cenu za najlepší dokumentárny film nad 30 minút za snímku Osadné (2009), na festival sa vracia po deviatich rokoch.

 

V súťaži Na východ od Západu bude mať svetovú premiéru film Hluché dni (2019) režiséra Pavla Pekarčíka. Snímka na pomedzí hraného a dokumentárneho filmu rozpráva štyri príbehy o nepočujúcich deťoch z rómskych osád, ktoré pozorujú svoje okolie bez toho, aby mu úplne rozumeli a snívajú svoj vlastný svet. Pre už skúseného filmára Pavla Pekarčíka je film Hluché dni samostatným celovečerným debutom.„Námet mi vnukla moja manželka,“ vysvetľuje Pekarčík. „Jeden večer sme si spolu prechádzali fotky z rómskej osady, keď sa ma opýtala, kto je ten chlapec s nežnými očami. Povedal som jej, že je hluchonemý a že má prezývku Bajaja. Po chvíli som si uvedomil, že nepočujúce rómske deti sú vlastne ´iným´ priestorom vo vnútri ´iného´ priestoru, sú okrajom okraja,“ zdôvodňuje výber témy svojho filmu.

 

Slovenská kinematografia bude mať zastúpenie aj v nesúťažnej sekcii Prvé podanie, do ktorej sú zaradené študentské filmy desiatich mladých európskych režisérov nastupujúcej generácie. Naším zástupcom je Gregor Valentovič s hraným filmom Kid (2019), rozpráva v ňom o nerozlučnej štvorici kamarátov, ktorým dospievanie rozdelí životné cesty. Pôjde rovnako o svetovú premiéru filmu. V nesúťažnom programe budú vo svetovej premiére uvedené aj dva koprodukčné česko-slovenské filmy, a to Staříci (2019) režisérskej dvojice Martin Dušek a Ondřej Provazník a dokumentárny portrét Jiří Suchý (2019) Olgy Sommerovej. V reprezentatívnom výbere domácich filmov aktuálnej sezóny nazvanom České filmy 2018 – 2019 sú štyri slovenské koprodukčné snímky, a to Jan Palach (2018) Roberta Sedláčka, Na streche (2019) Jiřího Mádla, Zlatý podraz (2019) Radima Špačka a krátky animovaný film Martina Smatanu Šarkan (2019). V tematickej sekcii Ľudia odvedľa zameranej na možnosti komunikácie s hendikepovanými ľuďmi bude uvedené pásmo šiestich epizód zo série Mimi & Líza a televízny špeciál Mimi & Líza: Záhada vianočného svetla (2018) Kataríny Kerekesovej.

 

Slovenský filmový ústav (SFÚ) na karlovarskom festivale uvádza filmy zo zbierok Národného filmového archívu predovšetkým v sekcii Návraty k prameňom. Tentoraz divákom predstaví digitálne reštaurovaný film Petra Solana Prípad Barnabáš Kos (1964), satirickú tragikomédiu pranierujúcu malomeštiacke prežitky, pokrytectvo a intrigánstvo, ktorá je svojou témou stále aktuálna. Zo starších slovenských filmov festival uvedie aj tragikomédiu Juraja Jakubiska Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992), ktorá sa predstaví s ďalšími šiestimi snímkami v sekcii Bez cenzúry, pripomínajúcej tohtoročné 30. výročie nežnej revolúcie.

 

Do programu pre filmových profesionálov Docs in Progress @KVIFF bol zaradený koprodukčný česko-slovenský projekt producenta Petra Kerekesa V sieti, ktorý režisérky pripravujú Barbora Chalupová a Vít Klusák. Film otvára dosiaľ tabuizovanú tému zneužívania detí na internete. Celkovo sa bude v tomto projekte prezentovať osem nových dokumentárnych filmov od tvorcov z krajín strednej a východnej Európy, Balkánu, bývalého Sovietskeho zväzu a Blízkeho východu vybraných v rámci platformy Docs in Progress.

 

Prezentáciu slovenskej kinematografie na 54. MFF Karlove Vary 2019 zabezpečuje Národné kinematografické centrum Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a uskutoční sa za bohatej účasti slovenských tvorcov. Pri tejto príležitosti SFÚ vydal aj aktuálny newsletter Slovenské filmy na 54. MFF Karlove Vary.

 

 

Newsletter Slovenské filmy na 54. MFF Karlove Vary v elektronickej podobe:

http://www.aic.sk/files/AIC-2019/noviny_karlove

 

Viac informácií o účasti slovenskej kinematografie na 54. MFF Karlove Vary:

http://www.aic.sk/aic/sk/v-zahranici/mff-kv/slovenska-kinematografia-na-54.-mff-karlove-vary.html

 

Viac informácií o 54. MFF Karlove Vary 2019: www.kviff.com

 

 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať