Na Slovensku vznikne sieť kreatívnych centier. Do regiónov od východu až po západ prinesú priestor a podmienky pre rozvoj kultúrneho a kreatívneho priemyslu. V Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre, Trenčíne a Trnave poskytnú možnosti pre začínajúce podnikateľské subjekty, štart absolventov a rozvoj talentov. Zároveň prepoja vysoké školstvo a neziskové organizácie. Ich vybudovanie umožní poskytnutie nenávratného finančného príspevku z eurofondov – Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), prioritnej osi 3 Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch, ktorá je v gescii ministerstva kultúry.

„Zelená vybudovaniu siedmich kreatívnych centier v hodnote 74,3 milióna eur je dobrou správou pre kultúrny a kreatívny priemysel v regiónoch. Snaha súčasného vedenia ministerstva kultúry zachrániť čo najviac prostriedkov z výzvy, ktorú predošlé vedenia ministerstva nezvládli, sa vyplatila,“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová po podpísaní zmlúv.

Milióny na budovanie kreatívnych centier získajú mestá Nitra a Trenčín, Trnavský a Košický samosprávny kraj, tiež Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, ako aj RTVS v Bratislave a Banskej Bystrici. Spoločným cieľom plánovaných kreatívnych centier je zvýšenie zamestnanosti v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Vzniknú po rekonštrukcii a modernizácii v už existujúcich budovách. Rozvíjať budú tvorivý potenciál študentov a absolventov umeleckých a kreatívnych odvetví, kreatívnych pracovníkov, umelcov, osôb v slobodnom povolaní, ako aj podnikateľov a ostatných subjektov v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

Po podpise zmlúv ministerkou podpíšu zmluvy prijímatelia nenávratného finančného príspevku, ktorí následne môžu naštartovať svoje projekty. Projekty začnú čerpať prostriedky na budúci rok. Ide o komplexné projekty, ktoré kombinujú investície, ako sú stavby a inovatívne technológie s tzv. mäkkými výdavkami, napríklad na školenia a individuálne poradenstvo. Preto sa očakáva plynulé čerpanie prostriedkov až do roku 2023, kedy musia byť projekty zrealizované a prostriedky vyčerpané.

 

SCHVÁLENÉ PROJEKTY

názov projektu: Centrum kultúrno-kreatívneho potenciálu Hviezda

prijímateľ: mesto Trenčín

schválená výška nenávratného finančného príspevku: 7 598 279,20 eur

Centrum kultúrno-kreatívneho potenciálu Hviezda poskytne ateliéry či umelecké inkubátory. Priestor v ňom nájdu aktivity z rôznych oblastí kultúrneho a kreatívneho priemyslu, od kultúrneho dedičstva, cez architektúru, dizajn, až po výtvarné umenie, divadlo, folklór, film a hudbu.

 

názov projektu: Kreatívne centrum Trnava

prijímateľ: Trnavský samosprávny kraj

schválená výška nenávratného finančného príspevku: 7 672 664,85 eur

Kreatívne centrum Trnava vytvorí podmienky na rozvoj rôznych oblastí kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Plánované FabLab, Dielňa a Media Lab napríklad ponúknu stroje pre módny dizajn a textilnú výrobu, alebo grafické pracovisko s profesionálnou technikou pre virtuálnu realitu a ďalšie služby.

 

názov projektu: Kreatívne centrum Košického kraja

prijímateľ: Košický samosprávny kraj

schválená výška nenávratného finančného príspevku: 17 992 625,22 eur

Kreatívne centrum Košického kraja sa zameria najmä na nové médiá (media art) a dizajn. Priestor na rozvoj dá aj projektom z oblastí remesiel, scénického umenia, vizuálneho umenia a kultúrneho dedičstva. Podporí nové a už existujúce podnikateľské plány v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

 

názov projektu: Kreatívne centrum RTVS Banská Bystrica

prijímateľ: Rozhlas a televízia Slovenska

schválená výška nenávratného finančného príspevku: 10 185 653,54 eur

Kreatívne centrum RTVS Banská Bystrica chce rozvíjať kultúrny a kreatívny priemysel v oblasti audiovízie v Banskej Bystrici a jej okolí. Okrem audiovizuálneho priemyslu sa zameria aj na súvisiace kreatívne činnosti, ako sú grafické práce, tvorba videohier, softvérových aplikácií a ďalšie.

 

názov projektu: Kreatívne centrum Nitra

prijímateľ: Mesto Nitra

schválená výška nenávratného finančného príspevku: 15 568 577,66 eur

Nitrianske kreatívne centrum vznikne po rekonštrukcii bývalého Kina Palace a štyroch budov v areáli bývalých vojenských kasární na Martinskom vrchu v časti Zobor. Vytvorí zázemie pre scénické, vizuálne a hudobné umenie, audiovíziu, multimédiá a remeslá. Okrem iného majú byť jeho súčasťou výstavné priestory, hudobné skúšobne, ale aj štúdio počítačovej grafiky a ďalšie.

 

názov projektu: Kreatívne centrum Slovenskej poľnohospodárskej univerzity

prijímateľ:  Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

schválená výška nenávratného finančného príspevku: 5 883 743,71 eur

Kreatívne centrum Slovenskej poľnohospodárskej univerzity vybuduje univerzita v nedokončenej a nevyužívanej časti svojej knižnice v Nitre. Špecializovať sa má na dizajn, architektúru, reklamu a na marketing. Rozvíjať chce najmä potenciál mladých ľudí – absolventov univerzít a stredných škôl rôznorodého zamerania a tým ich motivovať, aby neopúšťali región a rozvíjali ho.

 

názov projektu: Kreatívne centrum RTVS (Bratislava)

prijímateľ:  Rozhlas a televízia Slovenska

schválená výška nenávratného finančného príspevku: 9 399 817,11 eur

Kreatívne centrum RTVS vznikne v priestoroch Rozhlasu a televízie Slovenska v Mlynskej doline. Orientovať sa má na audiovizuálny priemysel a podporu kreatívnej práce profesií spojených s televíznou a filmovou tvorbou. Po rekonštrukcii súčasných priestorov vznikne komplex experimentálneho štúdia, miešacia hala, zvuková a obrazová réžia a strižňa, gradingové pracovisko, miestnosť pre prípravu výroby a aj trikové štúdio.

 

Skutočnosť, že kultúrno-kreatívne centrá dostávajú zelenú až teraz, je dôsledkom toho, že predchádzajúce vedenia ministerstva kultúry nezvládli už od počiatku manažment výzvy. Vydaniu rozhodnutí o schválení projektov v rámci tzv. centralizovanej výzvy predchádzalo niekoľko rokov príprav podmienok výzvy. Prvotný koncept výzvy na centralizovanú podporu sa na ministerstve kultúry začal tvoriť ešte v roku 2017. Na jar 2018 ho riadiaci orgán pre IROP a Centrálny koordinačný orgán posúdil ako nevyhovujúci. Následne sa uskutočnila séria rokovaní so zástupcami VÚC a krajských miest o efektívnom nastavení výzvy a plánovaný termín vyhlásenia výzvy sa posunul až na začiatok júla 2019. Projekty bolo možné predkladať do decembra 2019. V rámci výzvy bolo predložených celkovo 15 žiadostí.

 

Posledná aktualizácia: 16. decembra 2020 / MKSR Admin

Zdieľať