Nadácia Milana Šimečku si prostredníctvom Fondu na podporu umenia zabezpečila dotácie vopred na ďalšie roky. Tesne pred účinnosťou novely zákona, ktorá sa týka tohto fondu, si dala schváliť ešte podľa starých pravidiel dotácie okrem roku 2024 aj na rok 2025 a 2026. Vyplýva to z verejne dostupných informácií zverejnených v centrálnom registri zmlúv. Na tlačovej konferencii o tom dnes informovali ministerka kultúry Martina Šimkovičová spolu s generálnym tajomníkom služobného úradu Lukášom Machalom. Do pozornosti tiež dali fakt, že od roku 2020 dostala táto nadácia prepojená na opozičného lídra Michala Šimečku len z dotácií spadajúcich pod rezort kultúry takmer 255.000 eur.

„Je pozoruhodné, akým spôsobom si chceli „šimečkovci“ poistiť pred účinnosťou novely Zákona o Fonde na podporu umenia svoje finančné toky, svoju tzv. zlatú rybku. Poistili si svoju dotáciu až do roku 2026, čo absolútne neštandardný krok. Keď chcete získať zdroje z fondu, musíte predložiť nejaký projekt, ale oni už asi dnes vedia, že aj v nasledujúcich rokoch budú ich projekty úspešné,“ vysvetlila ministerka s tým, že pre rok 2024 ide o sumu 40.000 eur, pre rok 2025 je to suma 45.000 eur a pre rok 2026 až 50.000 eur.

Nadácia Milana Šimečku je zvláštnym spôsobom prisatá na štátny rozpočet dlhé roky. Rozumieme tomu kriku na námestiach a tomu nenávistnému tónu, keď niekomu beriete zdroj ľahkej obživy, vždy kričí,“ zdôraznil generálny tajomník Lukáš Machala s tým, že Fondu na podporu umenia po účinnosti novely odchádzajú ľudia, ktorí sú vo veľmi blízko prepojení na Nadáciu Milana Šimečku a súčasnú opozíciu. „Zo štátnych peňazí si veľmi jednoducho financovali svoj život a zakrývali to za akési verejnoprospešné aktivity,“ uviedol s tým, že dosah projektov tejto nadácie na život občana Slovenskej republiky nie je vidno.

Ministerka Šimkovičová tiež upozornila na konflikt záujmov poslankyne Progresívneho Slovenska Zory Jaurovej, ktorá je ako poslankyňa Národnej rady SR členkou komisie Fondu na podporu umenia. Žiadny poslanec v takejto funkcii nepôsobí. „Naposledy sa dala do tejto funkcie nominovať 2. marca 2024 až do 1. marca 2026, konkrétne do programu 6 – Mesto kultúry, ktorý rozdeľuje niekoľko státisíc eur ročne,“ doplnil generálny tajomník Machala a adresoval poslankyni verejnú otázku, či toto nie je konflikt záujmov.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová tiež informovala o nevhodnom správaní zamestnancov Slovenského národného divadla, konkrétne Petry Lanákovej, Martiny Štulrajterovej a Matúša Maderiča, ktorí údajne nevpustili do priestorov divadla riaditeľku Baletu SND Ninu Polákovú. Urobili tak napriek tomu, že mala dekrét ministerky kultúry o tom, že jej pracovný pomer trvá, keďže jej odvolanie bolo v rozpore so Štatútom Slovenského národného divadla. Rovnako upozornila na otvorený list od nespokojných zamestnancov Opery SND o praktikách jej súčasného riaditeľa Martina Leginusa. „Vyzvali ma, aby som zabránila úpadku umeleckej úrovne opery,“ zdôraznila.

 

 

 

Posledná aktualizácia: 15. augusta 2024 / MKSR Admin

Zdieľať