Zákon odstraňuje reštrikcie voči menšinám a zároveň chráni štátny jazyk ako jeden zo symbolov štátu.Okrem ochrany štátneho jazyka, ktorá je hlavným zmyslom zákona o štátnom jazyku, sa v zákone o štátnom jazyku rieši aj vzájomný vzťah štátneho jazyka a jazykov národnostných menšín v tých oblastiach verejného styku, ktoré sú predmetom úpravy zákona o štátnom jazyku a osobitných predpisov upravujúcich používanie menšinových jazykov. V právnom systéme Slovenskej republiky je vzťah štátneho jazyka a jazykov národnostných menšín zabezpečený tak, aby povinné používanie štátneho jazyka nevylučovalo uplatňovanie jazykov národnostných menšín a aby sa popri štátnom jazyku umožnilo príslušníkom národnostných menšín v tých obciach, kde žijú v dostatočnom počte, primerane používať svoj materinský jazyk v základných oblastiach verejného styku.

Zákon ponecháva len možnosť udeliť pokutu ako posledné riešenie aj to len v oblasti verejnej správy a v prípadoch, kde ide o ohrozenie života, zdravia, bezpečnosti a majetku občanov. V súčasnosti sa pokuty pohybujú v rozmedzí od 100 do 5000 eur, podľa novela zákona to bude od 50 do 2500 eur.

Zákon odstránil mnoho ďalších nezmyselností ako napr. povinnosť v stavebnom konaní konzultovať nápisy na pamätníkoch, neurčuje poradie, ktorý jazyk má byť na pamätníkoch, pomníkoch a pamätných tabuliach ako prvý a pod.

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať