Trinásť premiérových titulov, koncerty, pokračovanie projektu Medziscéna, hosťovanie na zájazdoch doma aj v zahraničí, ale aj vynikajúce hosťujúce predstavenia chce vo svojej 78. divadelnej sezóne ponúknuť širokej verejnosti Národné divadlo Košice. Na tlačovej konferencii o tom informoval generálny riaditeľ Ondrej Šoth, riaditeľ Opery, Baletu a Činohry NDKE – Roland Khern Tóth, Šimon Stariňák a Anton Korenči, ako aj umelecký šéf baletu súčasného tanca a koordinátor projektu Medziscéna za NDKE Andrej Petrovič.

„Divadlo je vždy sen umelcov, tvorcov, ktorí vstupujú do reálneho sveta konkrétnych inscenácií. Chcel by som poďakovať svojim riaditeľom, s ktorými začíname už štvrtý rok kreatívnej spolupráce. Majú svoju fantastickú kreatívnosť a umeleckú slobodu. Ako umelec som mal vždy rád nadriadených, ktorí mi dali umeleckú slobodu a som rád, že ju majú aj naši riaditelia. Budem rád, ak sa naše krásne sny stanú realitou. Finančné prostriedky na tvorbu máme prisľúbené a tešíme sa, že budeme môcť vytvárať inscenácie a ďalšie projekty pre našich divákov,“ povedal v úvode tlačovej besedy generálny riaditeľ NDKE Ondrej Šoth.

Opera novú sezónu začala už v auguste uvedením poloscénického spracovania opery Karola Szymanowského Kráľ Roger v Budapešti. „Po Slovensku a Čechách sa tomuto titulu dostalo uznania zo strany divákov, ale aj odbornej kritickej verejnosti aj v Maďarsku. Máme svoje sny a pre divadelných tvorcov je najkrajším obdobím tvorba dramaturgie, v ktorej sa snažíte nejakým spôsobom reflektovať dianie okolo nás. Pri našich inscenáciách sa snažíme diváka na nejaký čas ukradnúť z tohto sveta, aby mal pocit, že sníva a má radosť,“ uviedol Roland Khern Tóth, riaditeľ Opery NDKE. Operný súbor už na 1. októbra pripravuje v spolupráci so známym filmovým režisérom Petrom Kerekešom veľký open air koncert PríBeh mesta. „Uskutoční sa v pred Kulturparkom pri príležitosti 100. ročníka košického maratónu a zaznejú skladby od Eugena Suchoňa, Bélu Bartóka, Friedricha Guldu a židovské piesne,“ doplnil Khern Tóth. A niekoľko dní po koncerte sa súbor opäť vydá na cesty a v rámci prestížneho festivalu Bratislavské hudobné slávnosti uvedie Kráľa Rogera aj v koncertnej sále Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute.

Prvou premiérou Opery NDKE by mala byť na začiatku decembra inscenácia opery Richarda Wagnera Tannhäuser. „Je to titul náročný pre orchester, zbor a spevákov. Divadlo má takú fantastickú minulosť, že musíme naďalej pokračovať v zaujímanej dramaturgii. V druhej polovici sezóny, v roku 2024, uvedieme s domácim obsadením Verdiho operu Macbeth a opäť sa pokúsime urobiť zaujímavý výklad tejto drámy. Pri príležitosti 70. výročia úmrtia Emmericha Kálmána uvedieme aj novú inscenáciu jeho operety Čardášová princezná. A v závere sezóny oslávime 200. výročie narodenia Bedřicha Smetanu koncertným uvedením jeho opery Dalibor. Ak by som mal pre sezónu v Opere povedať nejaké motto, tak by to bolo ,Moc bezmocných’,“ priblížil riaditeľ operného súboru dramaturgický plán, v ktorom je aj pokračovanie projektu korepetítorky a klaviristky Júlie Grejtákovej Skryté hlasy, v ktorom sa ako sólisti opäť predstavia členovia operného zboru.

V Balete NDKE bude prvou premiérou autorské predstavenie Každý deň odvahu – Zvláštna radosť žiť III. „Uvedieme aj populárny baletný koncert Balet Gala, v ktorom tak ako v predchádzajúcich rokoch chceme na javisko nášho divadla priniesť nové klasické variácie zo svetového baletného repertoáru. Poslednou premiérou bude klasický balet Don Guijote. Všetky tri premiéry uvedieme v druhej polovici sezóny, teda v roku 2024,“ povedal o plánoch baletného súboru jeho riaditeľ Šimon Stariňák s tým, že v prvej polovici sezóny čaká baletný súbor viacero hosťovaní v zahraničí: „V poľskom meste Tarnow uvedieme baletnú inscenáciu Carmen, V Budapešti sa predstavíme s Hamletom, v Brne uvedieme tanečné predstavenia Extáza a napokon maďarskom meste Debrecín uvedieme Luskáčika.“ Ako doplnil umelecký šéf baletu moderného tanca Andrej Petrovič, v súbore na konci kalendárneho roka privítajú svetoznámeho anglického choreografa Akrama Khana: „Bude pracovať s našimi tanečníkmi a ak všetko pôjde dobre, v ďalšej sezóne by sme mohli uviesť aj jeho inscenáciu.“

Činohra sa podľa slov jej riaditeľa Antona Korenčiho snažila, aby bol dramaturgický plán na novú sezónu čo najviac rôznorodý. „Tak, aby si v ňom každý vedel nájsť to, čo je mu po chuti. Sezónu otvárame už 16. a 17. septembra prvou a druhou premiérou slávnej hry Petra Shaffera Amadeus, ktorý sfilmoval Miloš Forman. Túto premiéru v historickej budove by sme v mene celého divadla chceli venovať veľkej osobnosti slovenského divadelníctva, profesorovi Karolovi Horákovi. Následne by na Malej scéne mala nasledovať premiéra divadelnej adaptácie Dostojevského románu Zápisky z podzemia, ktorá je pokračovaním línie uvádzania menej známych titulov slávnych autorov. Tak ako bol v minulej sezóne Shakespearov Titus Andronicus, nominovaný na Cenu Akadémie divadelných tvorcov za uplynulé dve sezóny. Zápisky z podzemia nie sú typickým Dostojevského dielom, aj preto sme mu dali podtitul satirická buffonáda o slobode a v inscenácii by malo byť aj množstvo humoru,“ povedal Korenči.

V porovnaní s predchádzajúcou sezónou je dramaturgia Činohry NDKE v tejto sezóne postavená viac komediálne. „V tejto línii nasleduje aj ďalšia premiéra už v roku 2024, ktorou bude v historickej budove hra ďalšieho slávneho autora Bertolta Brechta Pán Puntila a jeho sluha Matti, tiež nie veľmi známa, ale vynikajúca ľudová hra s pesničkami. Hneď po nej bude nasledovať na malej scéne broadwayská komédia o najhoršej speváčke všetkých čias, ktorá dokázala vypredať Carnegie Hall s názvom Spomienka resp. Krásna spomienka. V historickej budove uvedieme v druhej polovici sezóny aj súčasnú francúzsku bláznivú komédiu Pozor, točíme! z filmového prostredia. Na záver sezóny máme rozpracovaný projekt o divadle zameraný na mládež. Interaktívna edukatívna revue by mala mať verziu pre malú scénu, pre Tabačku, aj pre školské priestory. To je naša vysnívaná predstava a verím, že sa nám ju podarí naplniť,“ predstavil zámery činoherného súboru Anton Korenči.

Druhú sezónu štartuje aj spoločný projekt Národného divadla Košice a Tabačky Kulturfabrik Medziscéna. „Budú pokračovať vzdelávacie projekty pre školy aj širokú verejnosť. Našou veľkou ambíciou je pripraviť študentské predstavenia s pracovným názvom Radosť, na ktorom by sme chceli spolupracovať so všetkými umeleckými školami. Highlightom začiatku novej sezóny v rámci projektu Medziscéna je spolupráca Národného divadla Košice s festivalom Bratislava v pohybe, v rámci ktorej v druhej polovici októbra uvedieme v historickej budove predstavenie Tí druhí v Belgicku žijúceho slovenského choreografa Antona Lachkeho a jeho company,“ povedal Andrej Petrovič, koordinátor projektu za NDKE.

Aj v novej divadelnej sezóne bude pokračovať interaktívny program pre deti Malá scénička, ktorý je určený najmladším divákom. Tie počas približne dvoch hodín za pomoci umelcov z divadla vymyslia krátke predstavenie – scénky, spoločne vytvoria náznakový divadelný kostým a na záver svoje scénické dielko odpremiérujú. Deti dostanú príležitosť prejsť v skrátenej podobe celým divadelným skúšobným procesom a počas jednotlivých stretnutí budú mať možnosť vytvárať rôzne druhy divadelných dielok pod vedením populárnej herečky Anikó Vargovej a umelcov Národného divadla Košice.

Okrem vlastných projektov bude Národné divadlo Košice participovať aj na ďalších podujatiach. V Historickej budove NDKE bude RTVS natáčať svoju novú reláciu Voda spieva, v divadle bude aj vyhlasovanie ocenených jubilejného 15. ročníka podujatia Roma Spirit.

Podobne ako v predchádzajúcich sezónach, ani v tej začínajúcej nebudú na javiskách oboch scén Národného divadla Košice chýbať vynikajúce hosťujúce predstavenia. Už vo štvrtok 14. septembra sa v Historickej budove NDKE predstaví Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) so svojim celovečerným programom Pašie. V piatok 25. septembra si aj Národné divadlo Košice pripomenie desiate výročie úmrtia Jozefa Bednárika, jednej z najväčších režisérskych osobností novodobej histórie divadla na Slovensku. Na Malej scéne bude hosťovať Zet-divadlo z jeho milovanej rodnej obce Zeleneč, ktoré v Košiciach uvedie svoju úspešnú inscenáciu Návšteva v Linči, hru s pesničkami podľa tragikomédie Friedricha Durrenmatta Návšteva starej dámy, ktorej naštudovanie ochotníkom z Linča ešte počas svojho života Jozef Bednárik prisľúbil a sľub sa podarilo naplniť až v minulom roku. V titulnej postave miliardárky Claire Zachanassisovej sa predstaví známa slovenská herečka Eva Matejková, ktorej partnermi na javisku budú aj viacerí ochotnícki herci spojení príbuzenskými väzbami s Jozefom Bednárikom. A 2. októbra privíta divadlo v historickej budove ďalšiu veľkú osobnosť slovenského divadla, herečku Božidaru Turzonovovú, ktorá sa divákom predstaví v titulnej postave čiernej komédie fínskeho dramatika Bengta Ahlforsa Ale, ale, pani plukovníková alebo Popol a pálenka. V hosťujúcom predstavení sa diváci okrem tejto skvelej herečky môžu tešiť aj na ďalšie vynikajúce herecké výkony v podaní Karola Čálika, Kataríny Mrázovej a ďalších.

Posledná aktualizácia: 11. septembra 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať