Nórsky minister kultúry Abid Raja na slávnostnej ceremónii v Múzeu kultúrneho dedičstva formálne odovzdal veľvyslankyni Slovenskej republiky v Nórsku Denise Koterec Frelichovej 44 rímskych mincí (antoniani) z 3. storočia, nezákonne vyvezených zo Slovenska do Nórska.
Možno sa domnievať, že predmety boli v SR nájdené počas ilegálnych pseudoarcheologických aktivít (detektoristi) a následne ilegálne prevezené do Nórska. Navrátenie nezákonne vyvezených kultúrnych objektov do zahraničia sa realizuje v súlade so záväzkami medzinárodného práva a na základe Dohovoru UNESCO a nórskeho Zákona o ochrane kultúrneho dedičstva.
„Nelegálny obchod s predmetmi kultúrneho dedičstva je rozsiahly globálny problém. Som veľmi rád, že sa tieto predmety vrátili tam, kde patria, teda na Slovensko,“ vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.
Nové podmienky vývozu a dovozu predmetu kultúrnej hodnoty
Od 1. augusta 2021 vstupuje do platnosti nový zákon, ktorého úlohou je úprava podmienok vývozu a dovozu predmetov kultúrnej hodnoty s cieľom zvýšiť efektívnosť ich ochrany. Ministerstvo kultúry venovalo pri príprave tohto zákona špeciálnu pozornosť problému nelegálnej archeológie a obchodovaniu s nelegálnymi archeologickými nálezmi.
Nový zákon:
- spresňuje, ktoré predmety kultúrnej hodnoty nemožno doviezť na územie SR
- ustanovuje sankcie za porušenie zákazu až do výšky 200 000 eur
- uvádza povinnosti predajcov a príležitostných predajcov v súlade s poznatkami z praxe
- rozširuje kontrolnú právomoc colných úradov
Porušenie pravidiel sa trestá
Okrem toho spomínaný nový zákon obsahuje tiež opatrenia, ktoré sa uplatnia, ak bude zákaz porušený – definuje sa postup kompetentných orgánov, od zadržania kultúrneho predmetu colným úradom, cez bezpečné uchovanie zadržaného predmetu príslušnou odbornou organizáciou až po rozhodnutie ministerstva kultúry o zabavení predmetu a jeho vrátenie do krajiny pôvodu.
Posledná aktualizácia: 25. júna 2021 / Komunikácia Protokol