Od júla 2016 bude generálny projektant takýchto stavieb určených pre verejnosť povinný pri tvorbe projektov myslieť aj na priestory pre umelecké diela. Táto povinnosť sa nebude týkať líniových stavieb akými sú napríklad diaľnice, letiská, prístavy, ropovody či plynovody.

Ministerstvo kultúry vydá všeobecne záväzný právny predpis, v ktorom ustanoví druhy a formy umeleckých diel v stavbe a rovnako aj to, akú časť investičných prostriedkov z rozpočtu verejnej správy bude musieť stavebník vyčleniť na ich obstaranie a umiestnenie.

Novela zákona upravuje aj ochranu umeleckých diel na stavbách alebo vo verejnom priestranstve pred poškodením alebo zničením stavebnou činnosťou. Ak sa bude stavba realizovať tam, kde je umelecké dielo už umiestnené, projektant vyzve jeho autora alebo iného nositeľa práv k nemu, aby mu oznámil, ako s ním chce naložiť. Ak z projektovej dokumentácie vyplynie, že sa predmetné dielo nepoužije v navrhovanej stavbe, stavebný úrad prizve do konania pred stavebným úradom aj autora alebo iného nositeľa práv k nemu.

Umelecké  diela sa na stavbách nachádzali už v časoch Uhorského kráľovstva až do roku 1989. Na historickej architektúre je možné vidieť sochy, reliéfy či vitráže. Po Nežnej revolúcii sa záujem o ich umiestňovanie vytratil, bránili sa tomu najmä investori a dodávatelia stavieb.

referát styku s médiami MK SR

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať