Štátny komorný orchester Žilina vstúpi do jubilejnej 50. koncertnej sezóny 2023/2024 s novým šéfdirigentom, ktorým sa stane mladý český dirigent František Macek. Menovanie nového šéfdirigenta nasleduje po jeho debute s ŠKO Žilina v roku 2021 na festivale Allegretto Žilina, keď získal Cenu festivalu Allegretto Žilina s pozvaním k zahájeniu festivalového ročníka 2022. František Macek bude v nasledujúcej sezóne dirigovať 5 produkcií ŠKO Žilina.
„Jsem velmi rád, že do jubilejní 50. koncertní sezóny vstupujeme s novým šéfdirigentem Františkem Mackem. Již od svého nástupu na pozici ředitele ŠKO Žilina zkraje roku 2020 jsem usiloval o obsazení pozice šéfdirigenta. Od tohoto času uplynuly více než tři roky, které byly velmi náročné pro orchestr, společnost i pro každého z nás. Věřím, že nadcházející umělecká spolupráce s novým šéfdirigentem prohloubí uměleckou zanícenost a kvalitu orchestru a naváže tak na předcházející spolupráce s vynikajícími předešlými šéfdirigenty – Eduardem Fischerem, Janem Valtou, Leošem Svárovským, Oliverem Dohnányim a Simonem Chalkem. Přeji novému šéfdirigentovi i celému orchestru mnoho krásných uměleckých počinů nejen na domácím pódiu v Dome umenia Fatra v Žilině,“ vyjadril sa generálny riaditeľ ŠKO Žilina Karel Hampl.
Nový šéfdirigent ŠKO Žilina František Macek sa predstaví s orchestrom na piatich abonentných koncertoch v 50. koncertnej sezóne 2023/2024 v Dome umenia Fatra v Žiline: na Otváracom koncerte sezóny 14. 9. 2023 s programom z diel L. van Beethovena so sólistom Jurajom Čižmarovičom, na koncerte 12. 10. 2023 s renomovaným francúzskym trubkárom Romainom Leleuom, na koncertoch 15. a 16. 2. 2024 venovaných Roku českej hudby so sólistom Ivom Kahánkom, na veľkonočných koncertoch 4. a 5. 4. 2024 s uvedením Dvořákovej Omše D dur a na koncerte 23. 5. 2024 s uvedením diela F. Schuberta a F. Mendelssohna-Bartholdyho.
O doterajšej spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Žilina sa František Macek vyjadril: „Státní komorní orchestr Žilina ze své povahy komorního orchestru vyžaduje uměleckou práci zaměřenou na nejmenší hudební detail. S orchestrem jsem připravil dva koncertní programy pro festival Allegretto Žilina i nedávný Velikonoční program a pokaždé to byla inspirativní a vzájemně obohacující spolupráce. Mám radost, že společně sdílíme stejnou uměleckou vizi a jsem potěšen když vidím, že se nadšení z naší spolupráce přenáší také na naše publikum.”
František Macek
Do povedomia profesionálneho dirigentského sveta sa František Macek dostal v roku 2018, kedy zvíťazil na medzinárodnej súťaži vyhlásenej Národným symfonickým orchestrom Poľského rozhlasu a televízie (NOSPR) v Katoviciach. Hlavná cena mu priniesla post asistujúceho dirigenta vtedajšiemu šéfdirigentovi NOSPRu Alexandrovi Liebreichovi.
V roku 2020 sa František Macek stal umeleckým riaditeľom medzinárodného hudobného festivalu „Hudba v záhradách a zámku Kroměříž“, ktorý je venovaný klasickej hudbe znejúcej v UNESCO pamiatkach mesta Kroměříž. Na jar 2021 debutoval na festivale Pražské jaro so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu a pravidelne vystupuje aj s ďalšími českými orchestrami ako: Symfonický orchester hlavného mesta Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Filharmónia Brno, Janáčkova filharmónia Ostrava, Moravská filharmónia Olomouc, Plzeňská filharmónia, Filharmónia Bohuslava Martinů Zlín a Komorná filharmónia Pardubice. František Macek sa úspešne etabloval aj na medzinárodnej scéne. V nedávnej dobe vystúpil s hudobnými telesami ako Orquesta de Valencia, Singapore Symphony Orchestra, Opéra Orchestre National Montpellier, Sinfonietta Cracovia, Sliezska filharmónia v Katoviciach, Komorný orchester Krakovskej filharmónie a ď. Spolupracoval aj s Tonhalle-Orchester Zürich, Moskovskou filharmóniou, Aspen Festival Orchestra, Lucerne Festival Strings, Gstaad Festival Orchestra, Norrköping Symphony Orchestra, Gävle Symphony Orchestra, Norrlands Operan Orchestra, Västerås Sinfonietta, Dalasinfoniettan, Orchestra Giovanile Italiana a Netherlands Symphony Orchestra.
František Macek disponuje ojedinelou všestrannosťou pri porozumení hudobných štýlov a interpretačných tradícií. Tieto skúsenosti načerpal počas svojho štúdia orchestrálneho a zborového dirigovania na Akadémii múzických umení v Prahe a na Kráľovskej hudobnej akadémii v Štokholme. Taktiež je absolventom hry na organe na konzervatóriu v Kroměříži a historicky poučenej interpretácie na Týnskej škole – Collegium Marianum v Prahe. Svoje dirigentské zručnosti si zdokonaľoval na majstrovských kurzoch u Bernarda Haitinka, Daniela Gattiho a Manfreda Honecka, absolvoval prestížnu Americkú dirigentskú akadémiu v Aspene a Akadémiu Menuhinovho festivalu vo švajčiarskom Gstaade. Je oceňovaný pre svoju energiu a intenzitu (festival Pražské jaro) a získava si reputáciu vďaka svojmu osobitému hudobnému prejavu a odhodlaniu k umeleckej dokonalosti.
Posledná aktualizácia: 5. júna 2023 / Komunikácia Protokol