Workshop japonskej kaligrafie s pani Seiko Kawashima Jakubáčovou

Slovenské národné múzeum v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike pripravili na nedeľu 30. septembra 2018 o 15.00 a 16.00 workshop japonskej kaligrafie pre verejnosť, ako sprievodný program k výstave Umelecké remeslá japonského regiónu Tóhoku. Podujatie v priestoroch výstavy v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave je súčasne derniérou spoločného výstavného projektu.
 

Umenie japonskej kaligrafie (shodo = cesta písma) má svoj pôvod v Číne. Do Japonska sa spoločne s technikou výroby štetcov, tušu a papiera dostalo v 6. alebo 7. storočí. V tom čase bola kaligrafia dôležitou súčasťou vzdelania v rodinách aristokratov. Neskôr sa umenie rozšírilo aj medzi bežných ľudí. V súčasnosti kaligrafia nie je iba archaickou umeleckou formou, ale stále sa využíva a tvorí jeden z pilierov vzdelávania japonských detí od základnej školy. Na rozdiel od kaligrafie západného typu, sa pri shodo píše na japonský papier (washi) štetcom vyrobeným z bambusu a zvieracích štetín (fude). V kaligrafii sa často píšu archaické, alebo staré čínske znaky. Moderné variácie či zjednodušené znaky sa využívajú len zriedka.


Lektorka workshopu pani Seiko Kawashima Jakubáčová sa radí k súčasným popredným japonským kaligrafom v Európe. Narodila sa v meste Sendai v prefektúre Miyagi v Japonsku. Kaligrafiu začala študovať ako desaťročná a neskôr pokračovala v štúdiu na umeleckej škole Miyagino pod vedením profesorky Tomoko Shindo. V roku 1985 získala prvú cenu na výstave kaligrafie v Art Galery Ueno v Tokiu. V roku 1987 štúdium na umeleckej škole Miyagino ukončila a získala diplom učiteľky kaligrafie s právom používať meno Ginsho. Od roku 2000 žije pani Seiko Kawashima Jakubáčová na Slovensku, učí kaligrafiu, organizuje medzinárodné semináre a kurzy kaligrafie a vystavuje v strednej Európe.

Oba workshopy o 15.00 a 16.00 sú identické. Počet účastníkov je z priestorových dôvodov obmedzený, preto prosíme záujemcov, aby sa vopred prihlásili na konkrétnu hodinu na adrese: cmk@snm.sk

 

Výstavný projekt Umelecké remeslá japonského regiónu Tóhoku z dielne nadácie Japan Foundation, ktorý predstavuje osobitú príťažlivosť umeleckého a remeselného dedičstva oblasti zasiahnutej prírodnou katastrofou a jeho znovuvzkriesnie prostredníctvom miestnych umelco a nadšencov, si návštevníci sídelnej budovy SNM v Bratislave môžu pozrieť ešte do nedele 30. septembra 2018.


Zdroj: Slovenské národné múzeum

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať