Tragikomické podobenstvo o nemožnosti kompromisu so zlom, o slabosti, strachu, nevedomosti a hlúposti ako živnej pôde pre hlásateľov násilia. Tak by sa dal jednou vetou zhrnúť obsah filmu Obchod na korze režisérskej dvojice Ján Kadár a Elmar Klos, ktorý vznikol na motívy novely Ladislava Grosmana. Komorný príbeh jednoduchého stolára, ktorému jeho švagor, miestny veliteľ Hlinkovej gardy, prihrá skrachovanú židovskú galantériu, aby mu nenarúšal kádrový profil. Jednoduchý stolár Tóno Brtko sa zrazu ocitá medzi dvoma svetmi – čistým, nedotknuteľným svetom starej nahluchlej Židovky a svetom reality, symbolizovanej nezmyselnou drevenou Babylonskou vežou na námestí, oslavujúcou vládnuci režim. Snímka z roku 1965 (doteraz) ako jediná vyniesla slovenskému tvorcovi najcennejšie filmové ocenenie – zlatú sošku Oscar v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Hlavné úlohy v snímke hrali – slovenská legenda Jozef Kroner a poľská herečka Ida Kamińská. Bez povšimnutia neostal ani ich výkon. Na prestížnom medzinárodnom filmom festivale v Cannes si v roku 1965 odniesli obaja zvláštne čestné uznanie.
„ Obchod na korze patrí k najvýraznejším dielam slovenskej kinematografie, aj keď ho vyrobili na Barrandove, môžeme ho označiť za slovensko – český film, nie za český film so slovenským dialógom,“píše v publikácii z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu od autorskej dvojice Macek – Paštéková Dejiny slovenskej kinematografie 1896 – 19691 filmový historik Václav Macek. Ten má na svojom konte aj monografickú publikáciu o Jánovi Kadárovi z edície Orbis Pictus Slovenského filmového ústavu. Ide o jedinú knihu o slovenskom režisérovi, ktorá vyšla aj v anglickom jazyku.
V rámci najväčšej putovnej prehliadky filmov PROJEKT 100, ktorú organizuje Asociácia slovenských filmových klubov, prichádza tento film aj v unikátnej podobe. Snímka sa bude premietať v digitálne reštaurovanej verzii. O digitalizáciu obrazu sa postaral Národní filmový archiv a o vyčistenie zvuku Slovenský filmový ústav. Digitalizácia trvala niekoľko mesiacov, čistiť sa muselo takmer 3 a pol kilometra filmového pásu, čo znamená viac ako 180 000 filmových políčok. Okrem toho, že film sa na plátna kín dostáva v zdigitalizovanej podobe, čakajú ho aj tri špeciálne uvedenia. Do Bratislavy, Banskej Bystrice a Popradu ho príde uviesť osobne Zuzana Kronerová, a to aj so soškou Oscar. Najbližšie už zajtra, 7. novembra, do Kina Lumière v Bratislave.
Bratislava – 7. november, Kino Lumière
Banská Bystrica – 21. november, FK v Múzeu SNP
Poprad – 27. november, Kino Tatran
1 Václav Macek, Jelena Paštéková Dejiny slovenskej kinematografie 1896 – 1969. 2. vyd. Bratislava: Slovenský filmový ústav / FOTOFO Stredoeurópsky dom fotografie, 2016.
Slovenský filmový ústav
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin