Minimalistická kompozícia výstavy na atypických autorských stoloch predvedie 3D ochutnávku deviatich projektov pochádzajúcich z pera architektky, doplnené budú o inštaláciu svetiel značky Luceplan (Miláno), ktoré navrhla pre tohto prestížneho výrobcu osvetlenia. Prepojenie projektov vysvetľuje jej krátky text, presnejšie báseň situovaná na podlahe, ktorú napísala pre prezentáciu svojich diel v Českej republike. Téma je širšie rozvinutá prostredníctvom fotografií vystavovaných objektov a projekciami architektonických detailov. Medzinárodnú povesť Odile získala v roku 1990 prostredníctvom jej prvej hlavnej objednávky: Banque Populaire de l’Ouest v Rennes vo Francúzsku. Odvtedy je verná svojmu bojovému postoju pri diverzifikácii a radikalizácii svojho výskumu. Je zástankyňou neústupného postoja v rámci hľadania riešení a už jej raná tvorba bola ocenená Zlatým levom na Bienále architektúry v Benátkach v roku 1996 a v roku 2018. Originalita jej tvorby zahŕňa nie len pozoruhodný rukopis, priekopnícke postoje, ale aj neúnavný proces hľadania. Tvorba Odile Decq sa dá predovšetkým opísať ako materializácia univerzálneho priestoru, ktorý v sebe zahŕňa urbanistické plánovanie, architektúru, dizajn a umenie. Jej multidisciplinárny prístup bol okrem iného ocenený v roku 2016 cenou Jane Drew Prize a v roku 2017 získala medzinárodné ocenenie spoločnosti Architizer Lifetime Achievement Award.
Od roku 1992 Odile Decq pôsobila ako profesorka v École Spéciale d´Arcitecture v Paríži, kde bola v roku 2007 poverená vedením katedry architektúry. Z katedry odišla v roku 2012, aby následne vybudovala a založila vlastnú školu Institut Confluence for Innovation and Creative Strategie in Architecture v Lyone. Na konci júna Európske kultúrne centrum (ECC) zo skupiny nominovaných tvorcov, akými boli Peter Eisenman (USA), Odile Decq (FRA), Daniel Libeskind (POL/USA), Curt Fentress (USA), Moshe Safdie (CAN), Kengo Kuma (JPN), Nikken Sekkei (JPN) udelilo prestížne ocenenie European Cultural Centre Award 2018 práve Odile Decq.
Studio Odile Decq je medzinárodná firma zahŕňajúca asi pätnásť ľudí založená začiatkom 80. rokov. Architektúra štúdia, uznávaná a publikovaná po celom svete, získala množstvo národných a medzinárodných ocenení. Napriek svojmu renomé, štúdio dôkladne integruje techniku a inováciu, pričom zostáva v ľudskom meradle, v blízkosti projektov, kde je dialóg prvoradý. V spoločnosti, kde všetky produkcie inklinujú k tomu, že sa stanú jednotnými, ignorujúc akékoľvek kultúrne zvláštnosti, či už historické alebo sociálne.
Filozofia francúzskej architektky Odile Decq bola vždy špecifická a osobitá, tešíme sa na ňu, pretože do Popradu na pozvanie Tatranskej galérie príde a v rámci vernisáže predstaví svoju tvorbu a štúdio osobne.
Názov výstavy: Odile Decq – Horizonty
v rámci projektu Synestézia miesta a miest
Miesto konania: Tatranská galéria v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad
Termín výstavy: 26.4. 2019 –18.5. 2019
Organizátori: Tatranská galéria v Poprade
Kabinet architektúry v Ostrave
Štúdio Odile Decq v Paríži
Kurátor výstavy: Tadeáš Goryczka (CZ), Jaroslav Němec (CZ), Anna Ondrušeková (SK)
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin