Príbeh slovensko-japonských vzťahov pretrváva už sto rokov. Krajina vychádzajúceho slnka bola v roku 1920 prvým ázijským štátom, ktorý s bývalou Československou republikou nadviazal diplomatické vzťahy. „Dlhoveká skúsenosť hodnotných väzieb, priateľstva a vzájomnej spolupráce prispela k rozvoju materiálneho, intelektuálneho a duchovného bohatstva našich krajín. Dlhodobou hybnou silou zbližovania našich národov je bezpochyby kultúrna spolupráca. Tá je svojou podstatou tou najlepšou cestou k vzájomnému spoznávaniu a obohacovaniu oboch národov,“ zhodnotila vzájomné vzťahy vo svojom príhovore ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.  

Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnili aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a veľvyslanec Japonska v SR Juno Shimmi. Vo svojich prejavoch vyzdvihli rastúcu dynamiku slovensko-japonských vzťahov v politickej a ekonomickej rovine, ako aj v oblasti medziľudských vzťahov.

Zintenzívnili sa aj vzájomné kultúrne kontakty. Pravidelné hosťovanie slovenských umeleckých telies v Japonsku svedčí o vysokej úrovni slovenského umeleckého života a predstavuje japonskému publiku skvosty našej pôvodnej, folklórnej či súčasnej tvorby. Každý rok rastie aj počet priaznivcov japonského umenia na Slovensku. Osobitnému záujmu sa teší tradičné výtvarné umenie, ale aj tanec, divadlo a kinematografia. „Vzhľadom na vysokú výpovednú hodnotu našich kultúr niet pochybností o tom, že dopyt po spoločných kultúrnych projektoch bude v oboch krajinách len narastať,“ uviedla ministerka.

Spoločné oslavy storočnice slovensko-japonských vzťahov budú sprevádzať jedinečné kultúrne podujatia. Na programe sú filmové festivaly, koncerty, workshopy venované japonskému divadlu, tancu a kaligrafii, výstavy a mnoho ďalších zaujímavých aktivít. Slovensko dostalo od Japonska aj krásny dar – 500 stromov japonských čerešní/sakury. Stromy sa budú vysádzať v rôznych mestách po celom Slovensku. Nádhernými kvetmi sakury zakvitne Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Trenčín či Levice. Veľvyslanectvo Japonska v SR zorganizovalo aj súťaž oficiálneho loga jubilejného roka, ktoré bude reprezentovať myšlienku priateľstva medzi Japonskom a Slovenskom. „Do histórie Slovenska a Japonska sa rok 2020 zapíše ako rok pokračujúceho priateľstva a ďalšieho zbližovania našich národov,“ vyjadrila svoje presvedčenie ministerka Laššáková.

 

 

 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať