Slovenský inštitút spolu s Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Paríži v spolupráci s organizátormi výstavy pripravili dve vernisáže vzhľadom na mimoriadny význam udalosti, ktorý spočíva najmä v tom, že po prvý raz malo Slovensko príležitosť prezentovať sa unikátnymi dielami slovenskej gotiky v „hlavnom meste kultúry“ v Paríži. Druhá vernisáž pre pozvaných hostí bola včera večer.

Minister kultúry a cestovného ruchu SR Daniel Krajcer považuje takúto kultúrnu udalosť za najlepšiu propagáciu Slovenska a jeho kultúrneho dedičstva. Minister kultúry a komunikácií Francúzskej republiky Frédéric Mitterrand v otváracom príhovore hovoril o gotických pokladoch Slovenska.

Výstava reprezentuje umenie Slovenska koncom stredoveku, jej organizátorom je múzeum Cluny, Národné múzeum stredoveku, Združenie národných múzeí, Paríž a Slovenská národná Galéria, Bratislava. Výstava „Zlatom a ohňom” sústreďuje viac ako šesťdesiat sochárskych diel, malieb, iluminácií (gotických rukopisov) a zlatníckych diel: množstvo pokladov historického dedičstva, ktoré umožňujú spoznať jedno z veľkých európskych umeleckých centier na konci stredoveku. Výpožičky poskytlo niekoľko múzeí a po prvý krát a výnimočne aj slovenské cirkevné inštitúcie. Prvá rozsiahla panoráma obdobia stredoveku na Slovensku, výstava „Zlatom a ohňom” vzdáva česť prvotriednemu umeleckému centru v Európe XV. a XVI. Storočia.

Francúzska verejnosť sa okrem prehliadky slovenských gotických pokladov môže tešiť aj na sprievodné podujatia k výstave. Prvým z podujatí bude Festival slovenského filmu, ktorý sa bude môcť realizovať vďaka spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a partnerskou inštitúciou Múzea Cluny, prestížnym parížskym kinom „Champollion“. Francúzskej verejnosti bude počas troch týždňov (22. september – 13. október 2010) predstavená slovenská kinematografická tvorba od šesťdesiatych rokov až po súčasnosť.

Ďalšími z pripravených podujatí SI Paríž sú štyri koncerty slovenských hudobných interpretov. Francúzskej verejnosti sa predstaví slovenský komorný orchester „Solamente naturali“ s koncertom Cherubini a jeho doba v Katedrále Saint-Louis dňa 7. októbra 2010. Koncert „Komorného speváckeho zboru bratislavského Konzervatória“, zameraný na stredovekú hudbu bude v Múzeu Cluny 17. októbra. Ďalší koncert slovenského zboru  „Schola Gregoriana Bratislaviensis“ prestaví gregoriánsky chorál z dvoch antifonárov slovenskej proveniencie dňa 20. novembra v kostole Saint-Séverin a následne počas krajanskej slovenskej omše v kaplnke kostola Medeleine. Posledný z pripravovaných koncertov bude organový koncert slovenských organistiek Moniky Melcovej a Bernadetty Šuňavskej v Katedrále Saint-Louis so stredovekým repertoárom dňa 21. novembra 2010.
 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať