„Výstava je venovaná dôležitým udalostiam spred sto rokov. Pomáha nám porozumieť, prečo sú také dôležité pre pochopenie nielen 2. svetovej vojny, ale tiež súčasnej strednej a východnej Európy,“ hovorí prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, jedna z konzultantiek scenára výstavy.

 

„Chceme ukázať, že následky niektorých udalostí spred sto rokov cítime dodnes. Zostavením rôznych interpretácií procesov, ktoré sa udiali v našom regióne po Veľkej vojne, môžeme predstaviť odlišne vnímané, citlivé témy jednotlivých národov a rôznorodosť obrazov tohto konfliktu zachované v kolektívnej pamäti,“ dodáva prof. Jan Rydel, koordinátor ENRS za poľskú stranu.

 

Expozícia má formu bielo-strieborného pavilónu v tvare kocky s originálnou konštrukciou. Výstava, teda texty, archívne zábery a interaktívne prvky, sú umiestnené tak vo vnútri pavilónu, ako aj na vonkajších stenách. Využíva sa tiež zvukové pozadie a dobové filmy.

 

„Výstava rozpráva históriu vzniku nového politického poriadku. Použitím dvoch navzájom kontrastujúcich materiálov – pevnej ocele a jasného ľahkého materiálu – chcem ukázať zrážku a kontrast medzi starým a novým,“  vysvetľuje Andrzej Jaworski zo štúdia JAZ Architekci, zodpovedného za návrh expozície.

 

Bratislava je treťou zastávkou výstavy na trase po celej Európe. Predchádzajúce prezentácie sa konali minulý rok v Prahe a v Sarajeve.

 

Súčasťou výstavy bude aj sprievodný program, ktorý sa uskutoční 20. a 21. júla v priestoroch výstavy na Kamennom námestí. Program predstavia lektori z Centra Edukácie a Inovácií a ponúknu interaktívne hry súvisiace s témou výstavy, ktoré si budú môcť všetci záujemcovia vyskúšať.

 

Viac informácii o projekte, expertoch, ktorí sa podieľali na príprave výstavy, aj o medzinárodnej trase výstavy nájdete na adrese  www.enrs.eu/afterthegreatwar.

 

 

Organizátor

Európska sieť Pamäť a Solidarita (ENRS)

 

ENRS spolufinancuje

Ministerstvo kultúry a národného dedičstva Poľskej republiky

Komisár Spolkovej Vlády pre kultúru a média, Nemecko
Ministerstvo ľudských zdrojov, Maďarsko

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

Ministerstvo kultúry a národnej identity, Rumunsko

 

Projekt spolufinancuje

 

Financovaný Ministerstvom kultúry a národného dedičstva  Poľskej republiky v rámci mnohoročného programu „Nezávislá“ (NIEPODLEGŁA) 2017-2022.

 

 

Hlavný partner v Bratislave

Ústav pamäti národa (ÚPN)

 

 

Partneri v Bratislave

Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy

Poľský inštitút v Bratislave

Goethe-Institut Bratislava

Maďarský inštitút v Bratislave

Slovenské národné múzeum

CEDIN – Centrum Edukácie a Inovácií

Letisko M. R. Štefánika

 

 

Európska sieť Pamäť a Solidaritaje medzinárodná iniciatíva, ktorá si za svoj cieľ stanovila výskum, dokumentovanie a rozširovanie vedomostí k tematike dejín Európy v 20. storočí a spôsobov jej pripomínania s osobitným prihliadnutím na obdobie diktatúr, vojen i spoločenského odporu voči neslobode. Členmi Siete sú: Poľsko, Nemecko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, v jej poradných grémiách sedia ešte zástupcovia Rakúska, Albánska, Českej republiky a Lotyšska. Viac na: www.enrs.eu

 

 

 

Kontakt pre médiá:

ENRS: Szymon Majcherowicz: szymon.majcherowicz@enrs.eu

ÚPN: Jerguš Sivoš: jergus.sivos@upn.gov.sk

 

 

 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať