Koncert pravdepodobne vznikol na podklade materiálu z dvoch Bachových kantát BWV 146 a 188. Rukopisy zachoval a prepísal Carl Philipp Emanuel Bach a nie je isté, do akej miery ich skorigoval pre vlastné hráčske účely. Dnes je tento Koncert veľmi žiadanou skladbou. V druhej polovici koncertu je na programe impozantná Symfónia č. 11 g mol, op. 103 Dmitrija Šostakoviča s podtitulom Rok 1905. Dielo je hudbou vyrozprávaný príbeh protestujúcich robotníkov, ktorí sa stali obeťami masakru pred cárskym palácom známeho ako „Petrohradská krvavá nedeľa“. Hodinová štvorčasťová kompozícia je obrazom útlaku, odporu a obetí nevinných ľudí. V premiére zaznela 30. októbra 1957 pod taktovkou Natana Rachlina. V bratislavskej Redute je na programe vo štvrtok a piatok 30. a 31. mája 2019 o 19.00 h.
Miki Skuta študoval na VŠMU v Bratislave (E. Fischerová) a v Paríži u C. Helffera. Je laureátom viacerých domácich i zahraničných súťaží. Svoj všestranný talent využíva v oblasti klasickej hudby, v jazze i v populárnej hudbe. Spolupracoval s osobnosťami ako B. Schmid, B. Mütter, D. Lockwood, Ch. Muthspiel, W. Muthspiel, A. Kirschlagerová, M. Feldman, J. Stivín, J. Bartoš, ale aj P. Hammel. Vystupoval ako sólista a člen rôznych súborov doma i v zahraničí, koncertoval s najvýznamnejšími domácimi orchestrami, ale napr. aj s Bruckner Orchester Linz, Symfonickým orchesterom Danubia – Budapest, die reihe, oenm. Jeho CD s dielami J. S. Bacha (Hevhetia) získali najvyššie ocenenie v prestížnom britskom BBC Music Magazine. V poslednom období realizoval nahrávky klavírnych diel Beethovena, CD Darmstadt Acoustic Breakcore so skladateľom a flautistom M. Piačekom a 10 Initial Epilogues s rakúskym pozaunistom B. Mütterom, tiež nahrávky Beethovena a Chopina. M. Skuta bol ocenený Krištáľovým krídlom a Cenou Frica Kafendu. V roku 2010 bol umeleckým riaditeľom festivalu komornej hudby Arcus temporum v maďarskej Pannonhalme.
Prvá júnová symfonická dvojica koncertov, vo štvrtok a piatok 6. a 7. júna, je zároveň poslednou dvojicou šéfdirigenta Jamesa Judda s orchestrom Slovenská filharmónia v jubilejnej 70. koncertnej sezóne SF. Maestro Judd na nej uvedie tri symfónie troch skladateľov, predstaviteľov hudobného klasicizmu – Haydna, Mozarta a Beethovena. Symfóniu č. 85 B dur, Hob.I“85 La Reine Josepha Haydna, Symfóniu č. 31 D dur, KV 297 Parížsku Wolfganga Amadea Mozarta a Symfóniu č. 3 Es dur, op. 55 Eroicu Ludwiga van Beethovena.
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin