Titul Múzeum roka a Galéria roka udeľuje ministerstvo kultúry na základe návrhov odbornej poroty za výnimočné výsledky pri realizácii základných odborných činností v múzeu a galérii, ktoré sú v súlade s ich profiláciou a špecializáciou, a profesionálny prístup k ich činnosti.
Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici je regionálnym múzeom s komplexnou múzejnou dokumentáciou vývoja prírody a spoločnosti strednej a južnej časti stredoslovenského regiónu. Porotu zaujalo zreštaurovaním ucelenej zbierky šľachtických mortuárií, unikátnej rozsahom, pôvodom a materiálovou štruktúrou. Tento viacročný projekt vyvrcholil v roku 2015. Porota ocenila aj výstavnú činnosť múzea, ktorá predstavuje dynamicky sa rozvíjajúci komplex jednotlivých aktivít sprostredkovaný verejnosti formou atraktívne a interaktívne spracovaných výstav a aj prezentačné aktivity na naplnenie nového hesla múzea „Dobrý deň, múzeum na každý deň!“
Riaditeľ Múzea roka 2015 – Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Roman Hradecký počas ďakovného príhovoru
Oravská galéria v Dolnom Kubíne je zameraná na dokumentáciu Oravy so špecializáciou na tradičné ľudové umenie a maľbu 20. a 21. storočia. Porotu zaujala rozsiahlou akvizíciou výtvarných diel a insitného umenia i zreštaurovaním neskorobarokového oltárneho obrazu s výjavom ukrižovania, ktorý v kontexte zbierky starého umenia 14. – 19. storočia patrí k cenným hmotným dokladom, vzťahujúcim sa k regiónu Oravy. Okrem toho porota ocenila aj projekt Rezervované pre budúcnosť, v rámci ktorého galéria zrealizovala tri výstavy a vydala rozsiahlu publikáciu k 50. výročiu jej vzniku.
Riaditeľka Galérie roka 2015 – Oravskej galérie v Dolnom Kubíne Eva Ľuptáková počas ďakovného príhovoru
Cena Andreja Kmeťa je individuálnym ocenením fyzických osôb za rozvoj, ochranu a záchranu kultúrneho dedičstva, za vedecké práce pomáhajúce odbornému rastu slovenského múzejníctva a galeristiky, etnografie a folkloristiky a za mnohoročnú odbornú prácu v týchto oblastiach. Štátny tajomník Ivan Sečíkudelil Cenu Andreja Kmeťa šiestim osobnostiam.
Ocenenie za celoživotný prínos v oblasti etnológie získal etnológ, vysokoškolský pedagóg a zakladateľ viacerých etnologických inštitúcií Ján Podolák.
Dlhoročný pracovník Východoslovenského múzea v Košiciach,kustód archeologických zbierok múzea a správca Fondu papierových platidiel Dárius Gašaj bol ocenenýza celoživotné dielo pri ochrane a obnove kultúrneho dedičstva v oblasti múzejníctva a ochrany pamiatok.
Laureátkou ceny za systematický prístup k mapovaniu osobností dejín slovenského výtvarného umenia sa stala hlavná kurátorka Galérie mesta Bratislavy Žofia Kiss-Szemán.
Cenu za zásluhy pri ochrane a obnove kultúrneho dedičstva v oblasti múzejníctva a environmentálneho vzdelávania dostala riaditeľka Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši Danka Šubová.
Cenu Andreja Kmeťa In memoriam získali dve osobnosti: teoretička výtvarného umenia Iva Mojžišová, ktorá ju získala za rozsiahlu publikačnú činnosť a prínos k rozvoju umeleckého školstva a umenia, a etnograf Ján Weiss za celoživotnú prácu v oblasti múzejníctva a pri ochrane, obnove a prezentácii kultúrneho dedičstva.
Laureáti Ceny Andreja Kmeťa
Fotografie zo slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže si môžete pozrieť vo fotogalérii.
Profily laureátov Ceny Andreja Kmeťa (pdf, 42 kB)
referát styku s médiami MK SR
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin